Gå til innhold
Hundesonen.no

Prisreduksjon på manglende testikkel...


Recommended Posts

jøss..synes 2000 var lite for en pris på 10 000. men nå vet ikke jeg hva som er vanlig heller da :D

men sammenlign:

Ask: betalte 7 000 og villle fått refundert 3 500 (halve summen)

Eso: betalte 10 000 og ville kun fått refundert 2 000

Og kun 1 000 for cairnjenten`s hund, enda hun betalte 10 000.

Er det normalt med så store forskjeller? Går det på rasens sjans for å ikke få begge testikler da eller? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Diego: Kostet 9000 kr og hadde fått 2000 kr igjen ved manglende tekstikler.

Cody: Kostet 0 kr og hadde ikke fått noe tilbake.

Men han hadde begge tekstiklene når jeg fikk han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Dette har vært oppe i Forbrukerrådet - og dommen ble 50% av kjøpesummen. Men dette var da uten ved kjøp uten kontrakt.

Jeg tror nok at kjøper hadde stått klart svarkere hvis de har kontrakt som tilsier mindre erstatning enn dette, ja. Da får man nok bare godta det som man har skrevet under på.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Litt OT:

Hva er normal aldersgrense ved tilbakebetaling? Selv så har jeg hørt forsjellige grenser. Når jeg hadde miniatyrhund så var det 15mnd. Andre hører jeg får grenser på 1år til 2år. Når er det siste "frist" for at dem kan falle ned?

Selv så har jeg hatt 50% i kontrakten til mine tidligere hannhunder. Jeg syns det skal være med, med tanke på at dem fleste får anbefalt å operere dem bort pga faren for kreft. En slik oprasjon koster nok 3-5000kr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt OT:

Hva er normal aldersgrense ved tilbakebetaling? Selv så har jeg hørt forsjellige grenser. Når jeg hadde miniatyrhund så var det 15mnd. Andre hører jeg får grenser på 1år til 2år. Når er det siste "frist" for at dem kan falle ned?

Selv så har jeg hatt 50% i kontrakten til mine tidligere hannhunder. Jeg syns det skal være med, med tanke på at dem fleste får anbefalt å operere dem bort pga faren for kreft. En slik oprasjon koster nok 3-5000kr.

I NKKs standard kjøpeavtale står det 18 måneder (men det er vel for de ekstremt optimistiske, strengt tatt...)

I 9-10 måneders alder er vel normalt løpet kjørt, dessverre...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg tror også man må være ekstremt optimistisk hvis man har en hannhund på over året som ikke har fått ned en/begge testiklene og likevel tror at det skal gå greit.

Den "værste" jeg har opplevd var mellom 9-10 mndr, men da var det en sånn jo-jo testikkel som var nede litt, så trukket opp igjen til stadighet. Men etter den alderen så forble begge to nede i pungen for alltid. Han bodde da hos oppdretteren en måneds tid - og var sammen med flere av løpetispene hennes. Vi håper/trodde at det var bedre for han, enn å bo hos meg sammen med to eldre hannhunder. VET jo ikke om det gjorde noen forskjell, eller om den hadde kommet ned (og blitt der) uansett.

Resultatet var i hvertfall en hund man kunne stille ut som voksen - og det var jo hyggelig for han var veldig pen (og snill, søt, trivelig, etc etc).

Det hører jo også til historien at jeg i alle fall slapp å engang vurdere han til avl - da han hadde HD. Jeg HÅPER jo jeg hadde hatt 'guts' til å la være med å låne han bort i avl på den tiden (rundt 15 år siden), men man vet jo aldri.. I dag hadde man jo aldri engang vært i tvil - slike testikkelproblem trenger man absolutt ikke i avelen.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Diego: Kostet 9000 kr og hadde fått 2000 kr igjen ved manglende tekstikler.

Cody: Kostet 0 kr og hadde ikke fått noe tilbake.

Men han hadde begge tekstiklene når jeg fikk han.

OT: Betalte du ikke noe for Cody? :huh::)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Ikke alle skal jo bruke hudene til utstilling da osv, men syntest det likevel er rettferdigt å få 50 % tilbake uansett jeg.... Selv har min begge på plass da og jeg skal ikke bruke han til utstilling men hadde han mangla en så hadde jeg nok ville hatt litt penger tilbake... Ikke at jeg tenker kun penger da men det hadde vært mest rettferdigt både for meg og selger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

er enig i det...

de fleste skal vel operere med 50 prosent av kjøpesummen tilbake?

eller er det jeg som ikke har fått med meg rett ?

vet i alle fall at bernern i nabolaget hadde fått det hvis han ikke hadde fått ned begge sinde

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jo jeg tror det er 50 % du skal ha tilbake om ikke annet er avtalt da? Mne syntest dette som sagt er det mest rettferdige da! Hadde jeg vært oppdretter ville jeg gått for dette for at kjøper skal få sine rettigheter og jeg kan vise at jeg er en rettferdig oppdretter lixom. ... Men det er nok maaangen der ute som ikke tenker sånnt og bare tenker på å tjene penger <_< :angry2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...