Gå til innhold
Hundesonen.no

Har du "gneldre bikkje"?


Renate A

Recommended Posts

Skrevet

Lurer bare på om du har en så kalt "gnelder bikkje"?

Gjør du noe med boffingen?

Chicka bjeffer veldig skjelden, som regel om noe skjer uten for husveggene som hun må si i fra om.

Da sier jeg "det er greit" så gir hun seg.

Skrevet

Nei heldigvis. Hun kan boffe ved vinduet iblandt eller hvis det ringer på, men vi har vært ganske streng med dette. Et bjeff og rett på plassen sin.. Det er okei hvis hunden bjeffer 1 gang ved ringeklokken, men blir det 2-3 så er det TI STILL og rett på plass. Ute får hun heller ikke lov å bjeffe. (feks på en hund, folk etc) Men er hun skikkelig gira feks ved trekking, lar vi henne få gitt utløp for det med stemmen. Men hun er veldig grei sånn sett når det gjelder bjeff. Klarer ikke bjeffehunder. huff!

Skrevet

jeg har buhund, det taler for seg selv. Med innstinkter som tilsier at den skal varsle når det kommer noen og halse når den finner vilt på tur, så blir det en del bjeffing ;) Men det viste jeg da vi skrev kontrakten så kom ikke som noe sjokk :D vil si bjeffing tildels er med på det du skriver under for når det gjleder buhunden.

vi slår ganske hardt ned på bjeffing når han står ute på platten. For 6 mnd siden ble han helt "gal" når vi så folk på tur også, men nå passerer han, og går mot både sykklister og vanlig spaserende mennesker.

Skrevet

Jepp.. jeg har nok en gneldrebikkje.

Hun bjeffer når det kommer noen mot tomta vår, eller banker på døra.

hun er ikke agressiv eller noe. Det er nok bare vaktinnstinktet som tar overhånd. HUn har aldri angrepet noen. Men hun bjeffer/hviner mot dem, men det skal jo portisene også gjøre.

Men jeg pleier å rose henne når hun er flink og ikke bjeffer, og jeg tar henne vekk fra dem hun bjefer på når hun gjø det. også roser jeg henne når hun roer seg igjen..

Skrevet

Aldri en lyd inne...med mindre han blir for gira i lek med katta..det hender det at det kommer noen skarpe bjeff.Men ute når han står i bånd..da skal ingen i nabolaget tenke på å gå forbi huset hans for han er kongen, kongen det er han..Det er noe skikkelig drit skal jeg være helt ærlig og jeg komanderer han rett inn med engang jeg hører han begynner.

Har tidligere hatt hunder med overdreven vokting. På min første gronnis så stengte jeg av vinduene nederst så han ikke fikk kikket ut og jeg roste han og " sjekket" hver gang han satte i gang.Da ga det seg mye utrolig nok.Pan voktet helt sykt.Jeg sov 5 hele netter i de nesten 2 årene jeg hadde han.Han gneldra helt hysterisk flere ganger i løpet av natten og det eneste som roet han og var ros..ble jeg skarp eller irritert i stemmen holdt han det gående hele natten i flere uker.Men han var noe for seg selv da..

De to voktet jo pga usikkerhet.Jeg ville blitt litt rådløs hvis Loke begynnte her inne for han er (litt for) selvsikker og trygg. Har liksom ikke så mye erfaring med sånne hunder jeg ;)

Skrevet

Nei, absolutt ikke ;) Det er jeg glad for! Puddler (særlig av småvariantene) er jo kjent for å være gneldrebikkjer, men det har vel noe med hva du gjør det til også :D

Skrevet

Gneldrebikkje vil jeg ikke kalle det. Hu bjeffer på ringeklokka eller hvis hu hører noen ukjente. Men skjelden noe mer enn det, med mindre hu blir gira eller frustrert da, men det prøver vi å unngå inne.

Skrevet

Nei, men jeg har ei gnålebikkje, om det teller? ;)

Ingen av dem bjeffer nevneverdig, spesielt ikke Saeta, men Jóga gnåler fælt når hun vil hilse på folk... :unsure: Slitsomt ja, skulle mye heller hatt henne som gneldrebikkje (sier jeg nå, hadde det vært omvendt hadde jeg vel sagt motsatt).

Skrevet

Nei, absolutt ikke :D Det er jeg glad for! Puddler (særlig av småvariantene) er jo kjent for å være gneldrebikkjer, men det har vel noe med hva du gjør det til også ;)

Skal vi bytte??? Tyson gneldrer for den minste lyd utefor, og ringer det på døra så er det best å holde seg for ørene :D

Skrevet

Skal vi bytte??? Tyson gneldrer for den minste lyd utefor, og ringer det på døra så er det best å holde seg for ørene ;)

Mwhaha :D Han må jo passe på de store kompisene sine B)

Skrevet

Nei, vil ikke kalle han gneldrebikkje. Han har sine stunder hvor han er litt vel pratsom, sjelden bjeffing men et helt spekter av merkelige lyder, og de kommer i forbindelse med at han er ivrig. Men når han står ute kan det komme et boff eller to hvis noen med hund går forbi på hans fortau. Men det er sjelden vi hører noe bjeffing. Heldigvis.

Skrevet

Mwhaha :D Han må jo passe på de store kompisene sine B)

ja, det er visst ikke måte på hvor han skal passe på. Og nåde den som går forbi på veien hvis Tyson er ute! ;)

Skrevet

Raja boffer når noen går forbi huset, og når noen kommer forbi med et bosspann så bjeffer hun, men hun er ikke så gneldrete og skal bjeffe på alt. Hvis det kommer noen ukjente på døren og vi lukker igjen døren til gangen bjeffer hun veldig mye.

Det at hun bjeffer på folk som kommer på døren vil jeg ha slutt på, men jeg aner ikke hvordan jeg skal få henne til å slutte.

Skrevet

Tinka boffer en gang på ringeklokka innimellom, også hender det at hun boffer litt på mennesker/ting hun ser beveger seg ute på åkeren (da gjerne hunder), eller refleksjonene fra tven, særlig på kvelden. Men gneldrebikkje er hun overhodet ikke, og det er utrolig behagelig.

Skrevet

Mine hunder bjeffer når det ringer på døren, og når det kommer folk inn i huset. De stopper når jeg sier "det er fint nå". De bjeffer ikke så mye egentlig. Jeg synes det er greit at de gir beskjed når det kommer folk, men jeg godtar ikke at de feks bjeffer på biler utenfor ;)

Skrevet

Ero er en skikkelig gneldrebikkje. Han bjeffer veldig ofte, men det får han ikke lov til. Er han ute å bjeffer så er det rett inn på plassen sin. Bjeffer han på ringeklokka så er det rett inn på eget rom til han har tiet stille.

Skrevet

Mona bjeffer ekstremt sjelden, så tviler sterkt på at ordet gneldrete passer på henne. Hun boffer av og til en sjelden gang dypt når hun hører hestene på jordet men ikke kan se dem.

Skrevet

Nei, han bjeffer veldig sjelden heldigvis. Han kan komme med noen grove boff hvis det kommer folk seint på kvelden, men aldri uten grunn og han nøyer seg med et par boff.

Skrevet

Egentlig ikke, Vesla bjeffer hvis hun hører ukjente lyder når hun er i hagen eller på terrassen, men ellers er det sjeldent. Hun kan begynne å bjeffe i lek, ofte når hun leker med seg selv.

Lisa bjeffer ekstremt sjelden, siden hun er så godt som døv og hører ikke ringeklokken lenger. Før kunne hun varsle hvis det kom noen eller hvis det ringte på døren.

Skrevet

Nei han bjeffer sjeldent, men det hender. Hvis jeg girer han opp så kommer det ett bjeff.

Men om han står ute og ikke vil stå ute, bjeffer han i ett sett nesten :rolleyes: irriterende.

Inne "sutrer" han.

Skrevet

sico bjeffer når det ringer på døren eller når det kommer noen inn døren.. Han bjeffer av og til også om det går folk rett utenfor vinduet.. Også bjeffer han om vi går ute i mørket og det kommer noen mot oss. Men det er ikke alltid..

Sico pleier aldri å bjeffe på barn, men kommer det èn unge løpende ut av skogen plutselig, så bjeffer han.. Tror han blir litt usikker..

noen kan nok bli litt skremt når Sico begynner å bjeffe, men han gjør aldri noe. Hadde det komt inbruddstyver, hadde nok Sico gitt dem en logrende velkomst ;)

om vi gjør noe med det? Ikke mer enn at mamma og pappa kjefter på sico, også kjefter jeg på de fordi de kjeftet på sico.. Også kjefter de på meg fordi de ikke skjønner poenget med min treningsmetode.. også blir jeg sinna, også blir de sinna, også er vi like langt. :rolleyes:

Skrevet

Akkurat nå er det 4 hunder i hus.. *Stress*

Så når den ene hører noe skummelt og begynner å småboffe så begynner de andre og. Og da er ******* løs.. Hehe.

De girer hverandre opp, og da må de roes ned, noe som ikke er lett med 3 hunder som er helt gira for de hørte noen ved døren.

Eneste som ikke bjeffer er vel Diego, kanskje en gang i ny og ne.

Men han joiner gjengen og løper bort til døra for å finne ut hva det var.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...