Gå til innhold
Hundesonen.no

Da blir det litt klikkertrenig på oss alikevell da..


MarieR

Recommended Posts

hehe, lettere livredd her nå :D Fikk klikkertrening for din hund, og en gul fin klikker dumpa ned i fanget her. Skulle tru jeg ble overlykkelig, men jeg vet ikke helt..

saken er at hun som har hjulpet oss på treningene med nidaros prøvde klikkeren på ask når vi lærte inn fritt hopp over hinder. kom da så langt at det virka som han forstod at klikk=godbit. :) Har jo før sett at han reagerer bra på klikkeren på treffene når ingvild har prøvd med han, men har liksom vært så innstilt på å trene uten :P

men altså. nå vil hun at jeg skal lese heele klikkertrening for din hund, så jeg forstår grunnprinsippene. Det kan jo ta noen år :P men hun vil ikke, eller hun krever ikke, at jeg nå konverterer til klikkertrening. Det skal rett og slett "bare" hjelpe oss i trening, og vi skal ikke klikke etter boka. nehei næi... :P selv trener hun lettere ns, mer det enn klikker hvertfall, men bruker klikkeren kun som et tegn på at godbiten kommer. Er vel det klikkeren er til for, er det ikke? så nå skal jeg og ask også prøve å bruke klikkeren på denne måten, uten å klikke etter boka. vi skal med andre ord klikke feil, som hun så fint sa det. hihi. cant wait..

så da var det bare å begynne lesingen!

måtte bare få ut litt angst, men det skal jo bli gøy å trene med klikkeren også!

dere som klikker, og dere som ikke klikker for den saks skyld, hva synns dere om å bruke klikkeren på en slik måte som beskrevet her? kommer til å trene på denne måten samma hva andre sier altså, bare så det er klart, noen 100% klikkertrener blir jeg ikke. kanskje 50% :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hjelper jo bare på timingen på belønningen og det kan jo bare bli positivt :) Har lest den boken der et par ganger selv, kose deg med den du, den er lettlest og helt okay liksom. Tror egentlig at de fleste (don't shoot) bruker klikkeren på denne måten jeg... Fryktelig få mennesker trener hundene sine rent "klikkersk"...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De aller fleste bruker, som Vipsen sier, klikkeren bare som en slags betinget forsterker.. Folk blir lett utålmodige og tror ting går fortere hvis de hjelper eller korrigerer hunden under innlæringen (noe som er helt feil, det kan alle vi med klikkerkloke hunder skrive under på :) ) og så er det mange som tror det blir for vanskelig å være konsekvent. Det siste skjønner jeg bare ikke for man skulle vel tro at det var enda viktigere å være konsekvent hvis man bruker straff, sånn for ærlighetens skyld, men altså..det er ofte det som stopper folk fra å klikke rent.

Synd for dem for da går de jo glipp av alle fordelene ved å klikkertrene:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker klikker til å gi beskjed til Ero at akkurat der gjorde du noe bra og gobit er på vei. Jeg trener ikke klikketrening på den måten ordentlige klikketrenere gjør, men jeg prøver så godt jeg kan til å få hunden til å tenke selv hva han skal gjøre, og tro det eller ei, han tilbyr adferder. Men for meg er klikker først og fremst et hjelpemiddel for å forsterke det han gjorde akkurat i det øyeblikket.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De aller fleste bruker, som Vipsen sier, klikkeren bare som en slags betinget forsterker.. Folk blir lett utålmodige og tror ting går fortere hvis de hjelper eller korrigerer hunden under innlæringen (noe som er helt feil, det kan alle vi med klikkerkloke hunder skrive under på :P ) og så er det mange som tror det blir for vanskelig å være konsekvent. Det siste skjønner jeg bare ikke for man skulle vel tro at det var enda viktigere å være konsekvent hvis man bruker straff, sånn for ærlighetens skyld, men altså..det er ofte det som stopper folk fra å klikke rent.

Synd for dem for da går de jo glipp av alle fordelene ved å klikkertrene:P

Amen Anette! Nå har jeg sett 2 innlegg på rappen vedr dette med klikker, en med "klikker light" og en med total feilbruk av klikker, som om klikker "bare" er boksen.. Blir litt sukk sukk jeg da - jeg tenker på alt det man går glipp av - hunden blir jo ikke klikkerklok, hvis man bare bruker den som en slags "finjustert belønningsmekanisme" (skjønt den er jo veldig brukbar til det og - husker hvilket kjas det var å belønne hunden innen 0.5 sekunder når den gjorde rett - snakker om å endevende lommer for godbiter i vill fart..). Tro meg - finnes ingenting så hurtiglært som en klikkerklok hund!

Basenjien min er 100 % klikkertrent med shaping og hele pakka, og duverden så moro det er å trene henne! (Nå holder vi på med noe av det vanskeligste vi har prøvd oss på noen gang - hun bygger tårn - og det er sannelig ikke lett, for blir hun for ivrig og brå så velter jo hele saligheten - og når hun må ta det med ro så blir hun lett frustrert - og da hiver hun treklossene rett i hue på meg! Godt man er treskalle selv.. Men vi har øvelsen snart 100 % inne!) og det med klikkerklokhet kan sannelig ikke undervurderes.

Men flattegutten er desverre ikke klikkertrent :huh: , han fikk jeg bare ikke til... fyren er jo så tomsete og glemsk og vimsete og jeg får visst ikke til den situasjonen ordentlig. Det syntes jeg var grusomt skuffende, men nå begynner han å bli eldre og vi begynner å få tak på det å leke med kong, så jeg skal nok prøve med klikker på han igjen etterhvert - og da med kong som belønning - tullingen er jo ikke opptatt av mat! Så hvis han bare kunne klare å holde fokus mer enn de 10 sekundene som synes å være hans maks grense så langt, da skal det bli andre boller ja! (And pigs may fly.. som de sier på engelsk..).

Nei folkens, uansett om dere har tenkt å bruke klikker "ordentlig" eller ikke, så se skikkelig og grundig på metoden - og ikke minst filosofien bak (og da tenker ikke jeg på læringslovene direkte, personlig går jeg fryktelig i surr i alle begrepene og må slå opp hele tiden for teflonhjernen her greier ikke å huske det der fra gang til gang), men feks dette med doggie Zen, dette med å finne på selv, dette med å komme i forkjøpet - og som eier lærer man en svært positiv innstilling - man er jo på evig jakt etter det riktige og ikke ute etter feilene - det setter helt andre perspektiver på hele hundetreningen, for ikke å si hele hundesamværet. Alt blir så mye mer moro og det smitter så til de grader over på bisken!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

dette går galt! :P jeg som ikke skulle bli hekta på dette!

prøvde å lære inn å trå på musematte i dag, med klikkeren. Etter et kvarter hadde han trådd på to ganger. sukk tenker jeg, legger klikkeren tilbake i skuffen og tar pause. senere prøver vi igjenn, men hunden skjønner fremdeles ikke hva han skal gjøre. i ren frustrasjon hiver han, ikke bare en, men begge forlabbene på musematten :P klikk og masse godbit. bikkja skjønte ikke bæret. huh? åå..var det det jeg skulle gjøre! :P sluttet av der, og skal prøve mer i morgen :huh:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klikkerboka er så god at du leser den ut på tre dager, jeg lover deg!

Dette går nok kjempefint! Klikkertrening er MORRO! :)

Jeg holder på å lese "lydighets trening i teori og praksis" og den er på 700-800 sider (hvis jeg ikke husker feil) og den har en helt del bare med kjempetung teori. Den hoppa jeg bare over *rødme*

forsto ikke en bais :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare du ikke forveksler det med klikkertrening så er det jo greit :)

Det er så teit når folk sier at de driver med klikkertrening bare fordi de tilfeldigvis bruker en klikker som betinget forsterker.

Det kan helt sikkert være effektivt allikevel :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare du ikke forveksler det med klikkertrening så er det jo greit :)

Det er så teit når folk sier at de driver med klikkertrening bare fordi de tilfeldigvis bruker en klikker som betinget forsterker.

Det kan helt sikkert være effektivt allikevel :D

nå er det jo forskjell på klikkertrening og "klikkertrening" som du sier ja :D skulle vel skrevet "klikkertrening" i overskriften.

men det jeg synns er enda teitere er at folk faktisk henger seg opp i en slik bagatell :P :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For oss som klikkertrener er det en smule frustrerende å automatisk bli puttet i samme bås som de som bare klikker inn et triks nå og da eller bruker klikkeren som betinget forsterker.Å klikkertrene er så mye annet. Det er derfor man blir litt opphengt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

nå er det jo forskjell på klikkertrening og "klikkertrening" som du sier ja :) skulle vel skrevet "klikkertrening" i overskriften.

men det jeg synns er enda teitere er at folk faktisk henger seg opp i en slik bagatell :D :D

Det er kanskje en bagatell for deg, men det er ganske irriterende for folk som faktisk klikkertrener, som Loke sier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...