Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasehunder påvirker helsa, ikke blandinger


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Interessant, men ikke overraskende. Jeg tror mange som skaffer seg en renraset hund (minus selsakpsraser, som også ekskluderes i artikkelen) har ambisjoner med hundeholdet innen en eller flere hunderelaterte aktiviteter. Jeg vil si dette er en ganske annen type menneske enn de som skaffer seg en vilkårlig blandingshund  og dermed ikke er så opptatt av f.eks. egenskaper. Og at disse forskjellige mennesketypene gjenspeiles i flere aspekter ved livsstilen, som igjen kan påvirke helsa synes ikke jeg er så rart, egentlig.

Endret av Wilhelmina
Skrevet

Mest clickbait, tror jeg. For det første så man heller ingen helseeffekt hos eiere av miniatyrraser/selskapshunder, det var ingen oversikt over størrelse/aktivitetsnivå hos blandingshundene (det kan hende at hvis man hadde delt blandingshundene i grupper etter aktivitetsnivå eller størrelse, så hadde man sett samme mønster som hos de renrasede), og, kanskje vel så viktig, en renraset hund er ofte dyrere enn en vilkårlig blandingshund (som ikke markedsføres som designhund), altså kan det også ha sammenheng med sosioøkonomisk bakgrunn. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
    • Det er individuelle forskjeller, men alle disse må børstes regelmessig og bades innimellom for å holde pelsen ren og fin. Corgi krever mindre pelsstell, men røyter ganske mye. Alle er jo gjeterhunder som er mest brukt som selskapshund, men corgi og sheltie har nok en del mer vakt/varsling enn de litt større rasene, og corgiene har erfaringsmessig mer gjeterinstinkt. Alle rasene er hunder som bør få brukt seg utover å være familiehund og gå på tur.
    • Er det greie mentale instinkter på Eurasier? Noe rusk der? Har vurdert rasen lenge siden virker som om det er en grei allroundhund.
    • Er det like mye pelsstell på langhåret collie, Shetland sheepdog og bearded collie? Og er det noen forskjell i mentalitet? Evt.Corgi
    • Zelda røyter å vi trenger en børste. Jeg kommer ikke på hva vi har brukt før. Det er kun for å få av litt hår nå under røyting, ellers får pelsen greie seg selv her i gården. For øyeblikket virker det som det er mest dekkhår type pels hun har.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...