Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Pusser dere tennene på hundene?

Har brukt å sjekke tannstein ved årlig vaksine i februar så da fjernet de tannstein sist for 4 mnd siden. Nå kommenterte veterinæren ved forrige besøk i juni at det er på tide med ny runde med fjerning av tannstein. Og jeg ser at det stemmer.

Har aldri pussa tenner på hundene mine.

Hvor ofte gjør dere det?

Evt noe annet som forebygger tannstein,som funker?

Hun spiser tørrfor.

Skrevet

Pusser hver dag. Noen hunder får tannstein raskere enn andre og krever litt ekstra mtp. tannhygiene, f.eks. små hunderaser og hunder som har en uheldig mineralsammensetning i spyttet. Såvidt jeg vet er det ikke så mye annet enn systematisk pussing som faktisk hjelper.

Skrevet

Burde pusse hver dag, ihvertfall på den ene, men vi er håpløse til det. Vi fikk bucadog tannkrem som man gir hunden rett i munnen. Har brukt det for kort til å vite om effekten enda, men vi gjør ihvertfall noe. De hadde mindre tannsten før, da de fikk mer tyggebein, men fordi den ene har begynt å sluke dem og den andre bare forsvarer dem og ikke tygger, så har vi nesten sluttet.

Skrevet

Jeg pusser ikke tenner på hundene mine, men har man miniatyrhund/liten hund så er det absolutt å anbefale. Ikke at det ikke er positivt for store hunder, men på småhunder er dårlig tannhelse et stort og vanlig problem. 

Skrevet

Pusser ikke, men bruker et middel som heter Hexarinse som er bakteriedrepende og motvirker dannelse av plakk og tannstein, samt dårlig ånde. Har prøvd både tannpuss og å skrape vekk tannstein selv, men jeg syns ikke jeg fikk til noen av delene og det ble bare utrivelig for både meg og hunden. Så da bruker jeg hexarinse forebyggende og lar veterinær rense tennene ved behov. :) 

Skrevet

Gjør ikke et rått bein nå og da samme nytten som tannpuss?

Min erfaring er at råfor/vom og hundemat + regelmessig viltbein gir lite tannstein

Skrevet
52 minutes ago, ppp said:

Gjør ikke et rått bein nå og da samme nytten som tannpuss?

Min erfaring er at råfor/vom og hundemat + regelmessig viltbein gir lite tannstein

Det er nok veldig individuelt. Min får både bein og frosset råfor samt at jeg pusser hver dag, allikevel må vi rense tenner hos veterinær to ganger i året. Småhunder har ofte veldig dårlige tenner og min får i tannstein utrolig fort.

Skrevet

Kjøpte en tannbørste med børster på begge sider og pusset i dag for første gang. Hun gapte som en helt og samarbeida som bare det,men den tannbørsten var litt vanskelig å komme til med da tunga ble litt i veien når jeg skulle pusse tennene nede. Mulig en vanlig tannbørste er lettere å komme til med?

Tenkte også å teste ut bucadog.

Hun har ikke fått så mye bein som før,så det er sikkert derfor tannstein kom igjen så fort.

 

Skrevet

Jeg er en av de som har vært heldig med min miniatyrhund. Det er ikke før de siste årene (hun er 14 år gammel) at vi har fått høre at hun burde inn på tannrens. Jeg har prøvd å pusse tennene hennes noen ganger, men hun hater det. Neste hund har jeg planer om at skal bli vandt med tannpuss fra den er liten av. Kelpien min hadde også tannstein og ble anbefalt å fjerne det allerede da hun var 4-5 år gammel. Så jeg tenker det er ikke bare småhunder som får tannstein.

Skrevet
34 minutes ago, MegaMarie said:

Jeg er en av de som har vært heldig med min miniatyrhund. Det er ikke før de siste årene (hun er 14 år gammel) at vi har fått høre at hun burde inn på tannrens. Jeg har prøvd å pusse tennene hennes noen ganger, men hun hater det. Neste hund har jeg planer om at skal bli vandt med tannpuss fra den er liten av. Kelpien min hadde også tannstein og ble anbefalt å fjerne det allerede da hun var 4-5 år gammel. Så jeg tenker det er ikke bare småhunder som får tannstein.

Min pinscher får plakk enda lettere enn min tidligere havanais, så går slett ikke bare på str. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...