Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor ofte bør man vaske hunden?


Recommended Posts

Skrevet

Sitter her og ser på ett eller annet rart hundeprogram fra USA på TvNorge. De skal visst kåre amerikas beste hund eller noe slikt.

En av deltagerne var noe som lignet på en balndingshund og som eieren ble spurt om hvor ofte han vasket, hvorpå svaret ble ett par ganger i år (som jeg trodde var normen for de fleste familiehunder). Dommeren ble da nærmest sjokkert over dårlig stell og sa at hunder skal bades minst en gang i måneden. Og det fikk meg til å reagere.

Hvorfor i all verden skal en familiehund bades så ofte? Jeg skjønner at en utstillingshund bør vaskes jevnt og trutt i forbindelse med utstillinger og at den må være ren og pen der, men en "vanlig" hund. Trenger den virkelig å bades hver måned? Jeg synes det blir unødvendig ofte, med mindre man eier enn møkkebader.

Hva tenker du? Hvor ofte bør hunder bades? hvor ofte bader du din? Hvor ofte er for ofte?

  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Ettersom jeg har en hund med litt ekle fritidsinteresser så bades hun ved behov!

Avogtil 2 ganger i måneden, avogtil annenhver måned :P

Birk ble skjelden badet, han ble stort sett spylt ved behov etter trening på våt grusbane eller turer i gjørmeterreng.

Ble vel stort sett badet ett par ganger i året.

Skrevet

Tispa vår på 5 dusjet og shamponerte vi sist gang etter hennes første og grusomste kennelopphold for fire år siden. Etter fjorten dager kom hun og mora hennes hjem nedrøyta, møkkete, magre og utsulta og med sårskorper rundt hele nakkeregionen. En forferdelig erfaring for oss alle og etter et godt måltid vasket vi bort det vi kunne av møkk og reiste rett til dyrlegen med damene. Ellers bader hun jo hele sommeren (vi unngår stort sett bading i saltvann) og leker og ruller seg i snø om vinteren.

Hannen vår på 3 har dusjet èn gang i sitt liv og det var den dagen vi bestemte oss for å ta ham inn fra gata og gjøre ham til vår hund. Da ble han dusjet bak baren på hotellet med hageslange og vi brukte det vi hadde for hånden, nemlig Herbal Essences shampo og balsam :P

Hundene våre lukter ikke og har flott pels. Sålenge de ikke ruller seg i dritt eller blir seige og ekle i pelsen, ser jeg ingen grunn til å vaske dem.

Guest Dratini
Skrevet

Hvor ofte bør hunder bades?

Når de er skitten.

hvor ofte bader du din?

Når de er skitten eller skal på utstilling. Om de skal på utstilling så bades den/de før den første utstillinga, men ikke bestandig at de bades før hver utstilling (kommer langt med en skikkelig pelsblåse).

Hvor ofte er for ofte?

Våre hunder vaskes med hundeshampo 2-3 ganger i året, men de bader ofte i ferskvann (uten "såpevask"). De blir såklart vasket rene om de har blitt stinkbomber på tur (finnes mange rare lukter i skogen).

Edit: programmet er den amerikanske utgaven av "Hundeskolen" som gikk på TV2

Skrevet

Det kommer vel veldig ann på type pels også.. En hvit dvergschnauzer, bichon frise', pudler osv må nok bades oftere enn andre raser. En hvit DS skal jo ha stri pels, men pelsen på ben og skjegg er jo mykere enn hva som er på kroppen, og jeg ser her at Blondie blir fort veldig grå, møkkete og udelikat om jeg ikke bader henne ofte nok. Så her blir nok Blondie badet hvertfall hver 3 uke, uanhengig om det er utstillingsesong eller ikke..

Skrevet

Da må jeg være en skikkelig dyremishandler, for mine bades med såpe som oftest bare til jul. :P

De svømmer hele sommeren da, og jeg dusjer de om de har blitt veldig møkkete på tur. Men såpe er det sjeldent jeg tar i pelsen deres. Og merkerlig nok synes jeg ikke at jeg blir skitten på hendene av å klappe de heller...

Skrevet

Godt å se at jeg ikke var dyremishandler som tenker at å bade hunden er noe man gjør ved behov (utstilling, røyting, stinkbomber osv).

Her i huset bader vi vel 2 ganger i året eller der omkring. Bader som regel alltid etter vintersesongen når røytingen har kommet i gang, da trenger vi ikke fettet i pelsen (vinteren er jo over) like mye og vi hjelper til å bli kvitt litt hår i røyteperioden. Utover det bades han vel utpå høsten en gang, etter en klissete sommer og høst, men før vinteren slår til. I vintersesongen prøver vi å holde på det fettet vi kan i pelsen slik at han tåler mest mulig kulde :P

Skrevet

Her i hus blir Shira badet etter hver løpetid og hvis ho har badet i saltvann. Ellers er det bare av spyling etter en møkkete tur i skogen.

Og ellers etter behov.

Skrevet

Da må jeg være en skikkelig dyremishandler, for mine bades med såpe som oftest bare til jul. :P

Det er viktig med julerengjøringen :P

Stitch bades et par ganger i året, og da gjerne i forbindelse med røyteperioder. Da blir vi liksom ferdig med røytinga på et par dager :P Ellers så er belgerpels veldig lettstelt og Stitch er ikke en hund som absolutt skal rulle seg i møkk, heldigvis.

Skrevet

Mine bades ofte. Jeg liker ikke hunder jeg blir ekkel på hendene av å ta på. Så her kan det bli alt fra 1 bad i uka til 1 i mnd. Men ikke sjeldnere enn det. Da bades de MED hundeshampo. (en mild en, veterinærshampoo)

Skrevet

Det varierer voldsomt; de bades når de er skitne, og Tulla bades før utstilling og klipp. Aynï bader jeg når jeg har lyst, noe som har vært fint sjelden. Mange cairn terriere går gjennom et helt liv uten noen gang å være i nærheten av shampo, siden shampoen ødelegger strukturen i pelsen (ja, selv om det er for stri pels).

Skrevet

Bader ham når han begynner å bli seig i pelsen. Men det skjer sjelden ettersom han blir børstet regelmessig. Jeg vil nok si 2-3 ganger i året. Han er blank og skinnende i pelsen, så jeg syns ikke jeg er dyremishandler :P

Skrevet

Ganzie bades jo tydeligvis så ofte at hun burde ha svømmehud mellom tærne :P

Hun bades i snitt hver tredje uke, da tar jeg full gjennomgang med pelsklipp bading og full gjennombørsting.

Skrevet

Nå når jeg har en hund med kortkort pels (Pinscher) så bader jeg ikke hunden så ofte - hun er 11 måneder og har hittil blitt badet 2 ganger i sitt liv.

Tidligere da jeg hadde en mer langhåret hund (Border Collie- blandingshund) badet jeg hunden ca hver 6-8 uke.

Skrevet

Jeg bader henne når jeg føler for det. Nå for eksempel, har hun typisk nettopp-røytet-pels som er litt ekkel og "sliten", så jeg har vurdert om jeg ikke skal gi henne et bad snart, men så kommer det sikkert til å ta noen uker før jeg gidder å gjøre det, og da er vi så langt inne i sommeren at hun uansett bader en del i både salt- og ferskvann, så da kan jeg jo likeså godt vente til høsten, men da pleier hun å ha fin pels, så da venter jeg heller til etter hun har røytet fra seg neste gang, noe som kanskje blir rundt jul eller noe slikt? Da kan hun vel uansett få et bad, det er jo hyggelig å ha ren hund når resten av huset også er rent.

Skrevet

Jeg bader mine når de er veldig skitne. De han en veldig grei pels, så fort de er tørre og rister seg, så er skiten vekke. Jeg bader de ved behov, men som regel bare en gang i halvåret.

Mine bades ofte. Jeg liker ikke hunder jeg blir ekkel på hendene av å ta på. Så her kan det bli alt fra 1 bad i uka til 1 i mnd. Men ikke sjeldnere enn det. Da bades de MED hundeshampo. (en mild en, veterinærshampoo)

Jeg blir ikke ekkel på hendene når jeg klapper mine selv om de ikke bades ofte :P

Skrevet

Det er viktig med julerengjøringen :P

Ha ha. Ja. Det har blitt en fast rutine å bade de til jul av en eller annen merkelig grunn. :P

Jeg badet før de gikk på utstilling da. Men siden de har vært på utstilling en gang hver, så synes jeg ikke det gjelder. :P

Skrevet

Pelsen her er nettopp fylt ett, og han har aldri blitt vasket. Han har blitt spylt litt et par ganger pga gjørme e.l, men vi har aldri hatt behov for å bruke såpe på han. Han har heldigvis ingen 'ekle' fritidsinteresser, han har aldri vært i saltvann (ikke glad i å bade), og blir sjelden særlig møkkete, i hvert fall ikke lenger opp enn knærne. Renslig gutt altså :P

Han er nettopp begynt på sin første røyteperiode, så har tenkt på å gi han en runde i dusjen nå snart. I tillegg skal vi kanskje på utstilling til høsten, så da blir det et bad før det og. Men ellers kommer jeg nok ikke til å vakse han med såpe med mindre han faktis er dritten eller lukter dårlig.

Skrevet

Ved behov, det vil si når de er skitne (type rulle seg i møkk, gjørme osv). Mine har ganske så selvrensende pelser, men dessverre ikke 100 %, så de bades når jeg ser og kjenner at de ikke er helt rene. I tillegg bades Norma før utstilling, og begge bades før klipping. Norma må av og til bades med veterinærshampo for huden sin, men, bank i bordet, nå er det en god stund siden sist :P

Sånn i snitt "hverdagsbader" de kanskje 5-6 ganger i året hver? Dette er da med shampo, de spyles og skylles mye oftere enn det.

Guest Gråtass
Skrevet

Oj :P Min hund på 8 år kan jeg ikke huske at har blitt dusjet mer enn en gang i sitt liv.. Den på 15 mnd har aldri dusjet. De bader selv i ferskvann, men jeg bruker aldri såpe på dem, har ikke hundeshampo engang. Jeg syns ikke de lukter noe særlig ekkelt, men kanskje jeg bare har blitt vant til lukta :P:P

Skrevet

Hun blir spylt i dusjen eller får stå i balja hvis hun er veldig sølete etter tur. Vasking med shampo gjør vi vel 2-3 ganger i året.

Guest Jonna
Skrevet

1-2 ganger i mnd ca.

Jeg bader de når jeg føler for det egentlig. Så lenge de ligger i sofa og seng min, så syns jeg at de bør bade så ofte.

Skrevet

Sølve bades gjerne en gang i uka eller hver 10 dag, det lengste jeg har drøyd med å vaske han er 3 uker - da på vinterstid. Jeg kan ikke tenke meg noe mer herlig en nybadet hund med ren og skinnende pels. Siden de aller fleste hunder tåler både hundeshampo og vann skjønner jeg ikke helt hvorfor de fleste ikke bader hundene sine oftere, spesielt siden mange hunder ligger i både sofa og senger, men hver sin smak. Utehunder er selvfølgelig en annen sak.

Skrevet

Mine er "ofte" i dusjen, men for å si det sånn, jeg har ennå Valpis valpeshampoo, flaska er 350 ml. En dusj er ikke ensbetydende med vask i min hundeordbok.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...