Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi er en familie med to voksne og snart tre barn. En på 8, en på 3 og en baby som kommer i august. 
 

Det er en del snakk om å få oss en hund, men vi er veldig usikre på timingen. 
Bør vi vente noen år til, eller til eldste er 10?

Vi har aldri hatt hund før og er også usikre på hvilken rase passer oss.

Vi har lest en del om Bischon Havanese, King Cavalier, Beagle, uten å kunne konkludere. 
 

Vi bor i leilighet med egen plen på ca. 80 m2, hvis det har noe å si. 
 

Ønsker gjerne å få innspill på både timing og rase, og annet viktig. 
På forhånd takk. 

Skrevet

Timingen er litt opp til dere, tenker jeg. Har dere kapasitet til å følge opp og trene en valp samtidig som dere har spedbarn som kanskje ikke sover hele natten (og kanskje ikke våkner samtidig som valpen, evt at de vekker hverandre), gå på valpekurs og være konsekvente i hverdagstreningen?

Dropp beagle, det er en jakthund som bør få brukt seg.

Bichon-rasene er relativt enkle, små raser som jeg selv har veldig sansen for. De kan være utsatt for patellaluksasjon, men med litt undersøkelser av oppdrettere og avl så er det ikke vanskelig å finne friske hunder. De krever regelmessig pelsstell, og kan bruke en del lyd (bjeffing) i kommunikasjonen.

Cavalier king charles spanielene er søte og fine familiehunder som også krever pelsstell, og kan bjeffe en del. De har også en god del sykdommer, og hvis du søker litt så finner du en del saker om at avl på rasen har vært begrenset og diskutert forbudt i Norge pga. helsetilstanden. Her er jeg faktisk ikke sikker på status per i dag, men her finner du mer om det: https://hundesonen.no/topic/89068-avlsforbud-mot-engelsk-bulldog-og-cavalier-i-norge/

Det viktige ved valg av hunderase er å sette dere inn i hundens behov og hva dere har å tilby hunden. De fleste raser som er enkle å trene (spanieler, labrador, gjeterhunder) er også hunder som trenger med aktivisering i form av hundesport, hjernetrim osv. for å trives. Selv små hunder bør ha minimum en times tur daglig, og litt hjernetrim.

Barna må selvfølgelig involveres, men også lære respekt, og det er viktig at hunden får ro og plass rundt seg til å hvile og være trygg. Barn skal ikke ha ansvar for hund alene.

Ta en tur på hundeutstilling eller konkurranser i nærheten av dere (nkk har terminlister med oversikt) og se på hunder dere kan tenke dere, og snakk med eiere. Om dere har mulighet, gjerne ha en hund på lån/pass en periode for å prøve. Husk at en hund påvirker hele hverdagen, alt fra måltider, tur, lufting, trening, reiser og ferier, arbeidsdager osv.

Det er en jobb å gjøre å finne riktig hunderase, så jeg anbefaler å bruke god tid på å finne den rette rasen for dere.

  • Like 1
Skrevet

Jeg hadde ventet, minst to år. Jeg har hatt hund samtidig som baby, men da har det ikke vært valp. Både valper og babyer krever mye. Har valp selv nå, og er så glad for at vi har store barn nå.

Enig med Simira, når det gjelder rasene dere har sett på.

  • Like 1
Skrevet

Lån den rasen du vil ha. Jeg har 3 barn og har bare hatt hund med 0 og 1 barn før. Jeg har passet hunder store og små. Da får du feeling for hvordan d blir med barn plus hund. 

Det er ikke lett. Barna krever enormt, egentlig mer jo eldre d blir, kjøring hit og dit, fritidsaktiviteter, bursdager. Barn inn og utav huset hele tiden. 

Pass hunder forskjellige raser det neste året, har merket selv at store bruksraser passer dårlig for meg akkurat nå, slik at det blir en mindre hund som er god familie hund og fin brukshund for meg. 

Jeg har ikke hatt hund på 5år grunnet småbarn. Har nå 3,5 og 11. Ønsker ikke å vente lenger nå.

Hos meg er jo hunden livsstil, både når d gjelder aktivitet og trening. Har ingen andre "hobby", hund blir likesom mitt. Men om det blir travelt og kommer sikkert til å angre helt til hunden er 2 år 🤣

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...