Gå til innhold
Hundesonen.no

Førstegangs hundeeier


Førstegangshundeeier
 Share

Recommended Posts

Hei, skal få valp om under 2 uker. Er selv ei jente på 20 år, som skal få En Dvergpuddel gutt. Gleder meg som ett lite barn, men er også så mye jeg ikke helt vet om jeg er klar over. Gjerne sleng med alt av triks og tips, alt fra innkjøp til ting å huske på, trenger råd om alt! Har selvfølgelig lest meg opp masse, og sett utellelig mange yt videoer, og lest masse om rasen og alt.

Er mitt ansvar og min hund, gleder meg og gleder meg til tilbakemelding fra dere🤩

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med hund! Lag gjerne en presentasjonstråd under "Min hund" når han kommer, så vi kan følge dere.

Ellers finner du masse tråder med spørsmål, svar og erfaringer her på Valpeprat-forumet, så jeg anbefaler deg å lese litt der om du finner noe du ikke har tenkt på.

Det er nok lettere å svare på konkrete spørsmål etterhvert som de dukker opp. Søk også gjerne på forumet her, de aller fleste vanlige situasjonene er svart på her flere ganger før.

Jeg vil anbefale å gå valpekurs så snart som mulig, så du har noen som ser deg og hunden og kan veilede dere til å lære å samarbeide.

Og husk at det er som å få et lite barn i hus, det kan ikke bli for mye kjærlighet, selv om ikke alt er tillatt.

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

16 timer siden, Førstegangshundeeier skrev:

Hei, stilig! Hvilken størrelse? Noe du har lært på veien?🐾

Hadde dvergpuddel i 9,5 år. Nå mellompuddel.

Mye jeg har lært. Veldig glad i rasen. Pelsstell er noe av det som er viktig å lære seg. Det vil ofte oppdretter vise deg.

Bare å spørre hvis det er noe du lurer på :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...