Gå til innhold
Hundesonen.no

hjelp til raser og seriøse oppdrettere


Debbie
 Share

Recommended Posts

Tenker at her er det så mange som har flere bekjente, så kanskje jeg kan få hjelp her inne. 

Jeg skal ha valp, og vurdere følgende raser:

Jaktgolden

Jaktlabrador

Flat Coated retriever

Dalmatiner

Border Collie

 

Er det andre raser som minner om disse, og som kan vurderes??

Vil gjerne også ha tips om seriøse , gode oppdrette( og PM om hvem jeg bør styre unna). 

 

Valpen jeg får kommer til å bli brukt til:

LP, RL, Noswork, lange gåturer, fjellturer og camping. 

Har konkurrert i det høyeste klassene, og kommer nok til å forsette å konkkurrere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville droppet dalmatiner om du tenker å konkurrere noe særlig høyt. Det går, men er mye mer jobb enn med de andre rasene. Ellers synes jeg det tidvis er litt mye helserusk på jaktvariantene for tiden, så research må gjøres. Jeg synes faktisk BC begynner å virke bedre etter antagelig synkende popularitet mot ymsejaktvarianter?

Flat er noe ufokusert og krevende å trene, men har absolutt kapasiteten.

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke noen forslag til andre raser, tror du har mye bra her å velge mellom på lista di ❤️

I mitt hundemiljø er det en god del BC’er. Og har de først fått en slik, så forlater de sjeldent denne rasen. Man får uten tvil mye «gratis» når man får en hund som er så førerorientert som disse.

Ellers er det mange springer spaniels. De gjør det ganske bra i LP og rally

Så har vi tollere. De som har toller her har ikke bare en, men flere tollere samtidig. Tydeligvis veldig fornøyd med rasen sin.

Ett par har hatt flatcoated retriever, men de har aldri blitt noe bra. (En rase man forlater da de ikke er så flink/trenbare som man skulle ønske)

Dalmatinere og jaktlabradorer finnes ikke her ☹️

Dvs. Jaktlabrador blir mer brukt som redningshunder eller i Bruks her jeg bor. Flotte hunder da ❤️ Skulle jeg valgt meg jakt-labrador så hadde jeg absolutt sjekket Kennel Workingmood

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flatcoat er mye sykdom på. Så den rasen ville jeg ha styrt unna. Du har tydeligvis golden selv. Jaktlabbe er roligere variant - med mindre stress som regel - enn jaktgolden. Så det kommer litt an på hva du er ute etter. hvis du vil ha trøkk - hvorfor ikke fortsette med jaktgolden . de er da bra sportshunder. Vil du ha jaktretriever - gå for jaktlabb. 
Vil du ha brukshund - allarounder - bruks-schæfer? Ferrari uten avknapp + - malle? 
Hvorfor endre suksess-faktoren om du har oppnådd det du vil med jaktgolden? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, TheQueen skrev:

Flatcoat er mye sykdom på. Så den rasen ville jeg ha styrt unna. Du har tydeligvis golden selv. Jaktlabbe er roligere variant - med mindre stress som regel - enn jaktgolden. Så det kommer litt an på hva du er ute etter. hvis du vil ha trøkk - hvorfor ikke fortsette med jaktgolden . de er da bra sportshunder. Vil du ha jaktretriever - gå for jaktlabb. 
Vil du ha brukshund - allarounder - bruks-schæfer? Ferrari uten avknapp + - malle? 
Hvorfor endre suksess-faktoren om du har oppnådd det du vil med jaktgolden? 

Vil du ha jaktlabrador, henvend deg til kennel Workingmood.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
On 12/20/2023 at 11:44 PM, TheQueen said:

Flatcoat er mye sykdom på. Så den rasen ville jeg ha styrt unna. Du har tydeligvis golden selv. Jaktlabbe er roligere variant - med mindre stress som regel - enn jaktgolden. Så det kommer litt an på hva du er ute etter. hvis du vil ha trøkk - hvorfor ikke fortsette med jaktgolden . de er da bra sportshunder. Vil du ha jaktretriever - gå for jaktlabb. 
Vil du ha brukshund - allarounder - bruks-schæfer? Ferrari uten avknapp + - malle? 
Hvorfor endre suksess-faktoren om du har oppnådd det du vil med jaktgolden? 

Fordi det er ikke så enkelt som du fremstiller det. Men takk for input.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du skal i prinsippet alltid gå/kjøre på rødt inn til Norge.
    • De kjører via Sverige, og har rabies og ormebehandling. Men trenger de å kjøre på rødt ved grenseovergangen til Norge på tilbakereisen?? Finnes det også skjema en kan fylle ut når en reiser med hund mellom EU/EØS land? Finner ingenting på Mattilsynet sine sider.    Takk for hjelp
    • Og så en helt ok dag. Var forberedt på det verste, gitt erfaringer fra stedet vi var på. Fikk fineste adferden tilbudt uten krav. Innfridde samtlige forespørsler. .. lenge. Så skjedde tydligvis noe med ham jeg ikke aner årsaken til, og han begynte stresse og sluttet oppføre seg pent, uten å bli veldig vanskelig heller. La seg pent ned på matten sin for å slappe av i 30 minutter på bussholdeplassen, og begynte ikke flippe før de siste 10, da han ble ufyselig vokal mot to huskyer på andre siden av gaten, nyankomne ventende til holdeplassen og livet og universet og alt. 30 min venting akkurat der, rett oppi en travelt trafikkert vei med mye støy fra tungtransport ble å tøye strikken for mye, altså. Han holdt ut fint i 20 min før han fikk eksistensiell angst av å vente så mye lenger enn han er vant med fra før.  Ikke på sitt mest avslappede, men muttern har gått på skole og lært om former og vinkler og komposisjon og sånn derre der, så vi velger heller det bildet som føles mer behagelig å se på, enn det klønete og keitete som viser hvor flink gutt han kan være, men som ikke lar seg beskjære pent:
    • Ups and DOWNS. Helvetes ***** spoiled brætt drittunge av en byksefaen prepubertal ***** dritt har kommet dit at omgivelsene er mer interessante enn både leker og mat, og han krangler tilbake mot disiplinering. Synes ingenting om å bli avkrevd å holde kontakten og gå ved min side, og enda mindre om å bli straffet med time outs fordi han ikke hører etter. Aggressivt vokal i sure protester mot tyrannen som begrenser hans frie utfoldelse.  Han skal få for at han etter femogtredve *SITT* til slutt setter seg lydig ned og er oppmerksom i noen sekunder uten at det er nødvendig å ty til mer maktbruk, men **** for en håndfull av en forbanna dritt han kan være. Vimser og BYKSER og er MANISK på å gå FORAN meg.  Det hjelper IKKE å mosjonere ham mer. For å få ham sliten må en nemlig gå langt over hva som er anbefalt mtp kroppens utvikling, og det blir også en ond sirkel, hvor han bare krever mer og mer for å føle seg vel.  I dag er første gangen lek ikke har vært mer interessant enn omgivelsene. Godis ville han ha, men han ville ikke oppføre seg pent for å få det, så det ble også en konflikt. Forbanna mareritt av en forbanna kontak-nekt byksebikkje. Vi måtte rekke this and that, så han slapp i for stor grad unna med alt også. Fikk fremdrift på tross av den fullstendig uakseptable adferden.  Mamsen kan trenge valium for å komme seg emosjonelt uberørt gjennom dette, tror jeg. Synd fastlegen antakelig er uenig i at trening av hund er en legit reason for å skrive ut en resept -_- Vel, i morgen har vi ikke noe vi trenger å rekke, så den ***** drittbikkja skal få samme turen som i dag, uten en centimeter fremdrift på FEIL adferd. Han skal få holde KONTAKT og han skal få holde seg på siden av meg, og om den jævelungen BYKSER en gang til etter advarsel, så binder jeg ham i en stolpe og ***** går fra ham - for alltid! ..eller til den lille dritten ***** samler seg og slapper for i ******* av.  Jeg er så lei. Jeg gleder meg så intenst til han er voksen og har mer impulskontroll.  *Aaarrgh* Her legges frem klær og utstyr for en lang dag i drittvær, med kakao og boller og powerbank til mobilen. Den lille rotta skal få lære at å bykse og vimse og ikke høre etter meg når jeg ikke har noe jeg trenger komme tidsnok til - det får dørgende kjedelige konsekvenser for ham.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...