Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Jeg har noen spørsmål ang. fôring av valp. Har en valp på 6 måneder som går på et fôr fra Royal Canin men ho virker ganske så tynn. Ho spiser som regel opp maten sin. Så det skyldes vell av at ho er en veldig aktiv rase som har ekstremt mye energi og er mye i aktivitet, men ho kunne gjerne lagt på seg litt..

Derfor vurder jeg å bytte fôr. Har hørt at fôr fra Olivers kan få hunden til å legge på seg. Noen erfaringer eller meninger om dette, kan det anbefales? Eller har noen andre anbefalinger?

 

 

Skrevet

Hvis hun spiser opp all maten sin er det vel bare å øke mengden litt? Så lenge pels, ånde og alt ellers er ok med det fôret hun får så ville jeg fortsatt på det.

Jeg kjenner ikke til Olivers, men det skader ikke å prøve ut ulike fôr heller. Om hunden legger på seg av det kommer jo an på næringsinnholdet og mengden hunden får. Du kan eventuelt prøve aktiv-fôr fra RC eller andre produsenter, altså høy-energi fôr laget for aktive hunder, som hun jo er.

  • Like 1
Skrevet
19 minutter siden, simira skrev:

Hvis hun spiser opp all maten sin er det vel bare å øke mengden litt? Så lenge pels, ånde og alt ellers er ok med det fôret hun får så ville jeg fortsatt på det.

Jeg kjenner ikke til Olivers, men det skader ikke å prøve ut ulike fôr heller. Om hunden legger på seg av det kommer jo an på næringsinnholdet og mengden hunden får. Du kan eventuelt prøve aktiv-fôr fra RC eller andre produsenter, altså høy-energi fôr laget for aktive hunder, som hun jo er.

Har ikke tenkt på at jeg kan øke mengden. 
Skal likevel prøve å finne et høy-energi fôr for aktive hunder som du sier. Jeg har ikke så god greie på dette så takk for tips!

Skrevet

Ikke gjør begge deler samtidig. Om hun fungerer bra på fôret hun får så ville jeg startet med å øke litt. Om hun fortsatt er tynn og godt over anbefalt mengde så ville jeg testet høyenergifôr.

Skrevet
59 minutter siden, simira skrev:

Ikke gjør begge deler samtidig. Om hun fungerer bra på fôret hun får så ville jeg startet med å øke litt. Om hun fortsatt er tynn og godt over anbefalt mengde så ville jeg testet høyenergifôr.

Ja det gir jo selvsagt mening.. Takk igjen, skal prøve det!

Skrevet

Enig i at jeg ville prøvd å øke formengden først. 

Min schäferhundtispe slet veldig med for lite vekt når hun var ung, og i tidlig voksen alder i tillegg. Jeg gikk bort fra tørrfòr og over til VOM, og det hjalp. Hun ville bruke enorme mengder tørrfòr for å kunne klare å holde en vekt noe som tilsvarte også dyre innhogg i lommeboka mi. Jeg opplevde også at hun tok til seg bedre næringen fra VOM enn i tørrfòr (noe jeg har opplevd med alle hundene mine egentlig).

Nå slet jeg veldig med min tispe i voksen alder og som sagt, og det var først når jeg flyttet in til bestefaren min for noen år siden, at hun faktisk la på seg og til tider var litt for tjukk - rett og slett fordi bestefaren min ga hennes masse mat ved siden av som rester etter middag osv. ? Men jeg syns det var greit fordi hun som sagt la på seg og hadde stort sett stabil vekt (ble hun litt for tjukk trappet jeg ned på VOM-mengden, fordi bestefar "hadde ikke samvittighet til å gi hun mindre" ?). Jeg gir hundene mine heller litt ekstra som rester fra middag osv., enn tørrfòr selv den dag i dag. Nå bor jeg ikke med bestefaren min lenger, og jeg har måtte trappe opp på VOM igjen, men hun holder seg stabilt og fint nå ?

  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...