Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

jeg har hatt en drømme hund på fôravtale og trenger nå hjelp med råd og veiledning.

jeg og samboeren fikk drømme hunden på fôravtale da vi ikke hadde økonomi til å kjøpe den der å da.

hunden ble nå i nyligere tid slapp, oppkast, sover nesten hele tiden og går veldig stivt.

vi tok han med til veterinæren får å se hva som kunne være galt. Dette betalte vi.

vi ble da ambefalt å utføre flere tester blant annet blodprøve og rønken, ambefalte og ta dette med oppdretter da hun har forsikring på han. Vi kontaktet da oppdretter og innformerte om dette. Tilbydde oss også og stå får egenanndel og evt kostnader på dette.

vi fikk da i svar( Jeg stoler ikke på noen som sier at her må vi ta masse prøver bare fordi og det vil koste mye for alle undersøkelsene) 

hun ville da ta han med til en annen vetrinær får og sjekke dette, nok vi kunne forstå.

Vi ble enige om at hun skulle hente han dagen før timen da hun skulle dit tidlig.

1 time etter så får vi meldig om avtalen opphører og at vi ikke får se han igjen.

hun deretter blokkerer alle vi kjenner så vi ikke får kontaktet henne.

vi har alt vårt på det rene og vil bare hunden et godt sunt liv.

Dette er også en hund hun vil ha 10 kull på ifølge kontrakten.

oppdretter har heller ikke sjekket han får HD, AD eller øyelyst noe hun også har skrevet i kontrakten.

Tar imot all hjelp og tips.

Dette skal jeg også ta med NKK imorgen.

Skrevet

Det er problemet med fôravtale, så lenge oppdretter står som eier har de alle rettigheter.

Det eneste dere kan håpe på er å prøve å få refundert utgiftene dere har hatt med hunden, men selv det kan bli vanskelig. Og selv om dere nok er glade i hunden, så stiller dere dessverre dårlig, når oppdretter gjør det på den måten. Hva som er deres synspunkt er vanskelig å si, men med mindre kontrakten har veldig spesielle vilkår for å si opp avtalen så kan de ta tilbake hunden når de vil. En fôrhund har man i praksis bare på lån, og er prisgitt en fornuftig og saklig oppdretter. Og det er ikke en avtale man bør gå inn på med noen man ikke kjenner.

Jeg håper at det løser seg for dere og at NKK kan komme med noen gode råd, men dessverre så vil jeg ikke gi deg for store forhåpninger. Hvis dere har en solid kontrakt kan kanskje en advokat hjelpe, men de fleste kontrakter gir oppdretter/eier rett til å ta tilbake hunden etter eget forgodtbefinnende.

Jeg vil anbefale å bruke tiden og spare til å faktisk kjøpe hund neste gang. Ja, det koster, men i forhold til hva en hund koster i løpet av sitt liv så er det bare en brøkdel tross alt, og man eier sin egen hund.

Lykke til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan er han sammen med andre hunder? Er det mye lyd da også?  
    • Hei! Takk for svar:) Ja, vi har skjekket han hos vetrinær, og prøvd adaptil uten noen endring. Radio/annan lyd i bakgrunnen hjelper ingenting med mindre den skjermer for lyder utenfra, og da må vi ha volum så høyt at det blir irriterende for oss😅 Har prøvd ulik balanse med forskjellig mental og fysisk trening, og mengde. Vi merker at han er litt roligere om vi gjør aktiviteter som er mindre stressende for han, og trener mer spor/søk. Fortsatt langt over gjennomsnitt med bjeffing, men det er hevrtfall litt forbedring. Når det kommer til kastrering så er han kastert på grunn av andre medisinske årsaker, og for oss har ikke dette hatt noe innvirkning desverre. Har kommet frem til at dette helt sikkert er genetisk og han kommer nok alltid til å være litt varsler hund. Samtidig tenker jeg også at dette er noe som er vanskelig for han, og veldig stressende. 
    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...