Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei

Jeg og samboer har en 7 år gammel hunnkatt fra før, og vurderer å skaffe oss en siberian husky tispe valp. 

Har lest mye om rasen, og flere steder står det at de har et høyt jaktinstinkt og ikke kan være alene sammen med f.eks. katter og kaniner. Men er dette tilfellet dersom valpen vokser opp sammen med katten?

Begge må kunne være løs sammen inne, ellers går det jo ikke. 

Har lest dette innlegget og det virket jo ikke så lovende: https://forum.kvinneguiden.no/topic/1231605-husky-og-katt/
Men så er jo ikke dette samme rase og hunden vår skal ha en stor hundegård og vi er aktive mennesker.

Er det noen her som har eid begge deler og har erfaringer? 

Endret av mjauvoff
la til en lenke til et annet forum
Skrevet

Nå er jeg ikke noen stor fan av Kvinneguiden, men akkurat det innlegget kan like gjerne være deg en stund etter at valpen er kommet i hus. Det kan være individforskjeller, men huskyer har mye jaktinstinkt, og det er ingenting som garanterer at dette går bra.

Så lenge dere bare skal ha én hund vil jeg heller ikke anbefale at den bor ute, da hunder er sosiale dyr. Selv om nok aktivitet og mosjon kan hjelpe så får ikke hunden noe mindre jaktinsinkt av det, og hvis det først blir et problem så må du velge mellom katt og hund.

Er det ingen raser med mindre jaktinstinkt som kan passe dere?

Skrevet
17 timer siden, simira skrev:

Nå er jeg ikke noen stor fan av Kvinneguiden, men akkurat det innlegget kan like gjerne være deg en stund etter at valpen er kommet i hus. Det kan være individforskjeller, men huskyer har mye jaktinstinkt, og det er ingenting som garanterer at dette går bra.

Så lenge dere bare skal ha én hund vil jeg heller ikke anbefale at den bor ute, da hunder er sosiale dyr. Selv om nok aktivitet og mosjon kan hjelpe så får ikke hunden noe mindre jaktinsinkt av det, og hvis det først blir et problem så må du velge mellom katt og hund.

Er det ingen raser med mindre jaktinstinkt som kan passe dere?

Vi vil ha SH fordi vi vil ha en trekkhund til lange skiturer på vinteren, av og til turer med pulk også. Polar hund fordi den tåler mange minusgrader som vi har her hele vinteren. 

Vil ha SH i stedet for AH da SH er litt mindre og jeg opplever de som mer chill inne i huset enn hva jeg har sett at AH er.  

Har flere venner med huskyer og syns det er meget flotte hunder.

Skrevet

Da kommer jeg ikke på mange gode alternativer nei. Kanskje noen av de større gjeterene, som belger. Men det er en helt annen type hund, og krever annen aktivitet.

Eventuelt en voksen omplassering som er vant til katt, men det skal du nok lete en stund etter.

Skrevet

Jeg har ikke hatt husky noen gang, men hatt flere forskjellige mynder. Disse blir også regnet for å ha et stort jaktinnstinkt, uten at det har vært et problem sammen med kattene i huset. Noen garanti har man aldri, uansett rase, men jeg tror at når hunden vokser opp med katten så vil det gå veldig fint. Om hunden får en allminnelig oppdragelse underveis, og ikke får lov til å jage katten, så vil det gå seg til. 

Skrevet
22 hours ago, HHH said:

 Om hunden får en allminnelig oppdragelse underveis, og ikke får lov til å jage katten, så vil det gå seg til. 

Det skal man absolutt ikke ta som en selvfølge, og spesielt ikke med en rase med så mye jaktinsinkt. For de fleste går det bra, for noen går det katastrofalt, hørt begge deler. 

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet (endret)
På 5/3/2023 at 9:50 AM, mjauvoff skrev:

Vi vil ha SH fordi vi vil ha en trekkhund til lange skiturer på vinteren, av og til turer med pulk også. Polar hund fordi den tåler mange minusgrader som vi har her hele vinteren. 

Vil ha SH i stedet for AH da SH er litt mindre og jeg opplever de som mer chill inne i huset enn hva jeg har sett at AH er.  

Har flere venner med huskyer og syns det er meget flotte hunder.

 

Siberian husky og katt er en dårlig kombinasjon i 90 % av tilfellene. Spørsmålet er om man tør ta sjansen. De fleste jeg kjenner med begge deler, der gikk det bra...helt til det ikke gjorde det.  Med mindre dyreholdet er totalt atskilt. Altså at hund og katt aldri er sammen med mindre hunden er i bånd og under nøye oppsyn. 

Andre raser som kan passe et aktivt liv- Hva med finsk lapphund? Vet vintervidda kennel faktisk kjører spann med sine lapphunder (svensk, finsk, lapsk). 

Og til den som  mente det handler om oppdragelse. NEI. det gjør ikke det. Det handler om instinkter. Polarhunder får feks ikke sauerenhetsbevis. Det er en grunn til det. Flotte hunder, men de har sine ulemper og fordeler. (jeg har flere siberians selv)

Endret av Megmedhusky
lagt til tekst
  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...