Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei

Jeg og samboer har en 7 år gammel hunnkatt fra før, og vurderer å skaffe oss en siberian husky tispe valp. 

Har lest mye om rasen, og flere steder står det at de har et høyt jaktinstinkt og ikke kan være alene sammen med f.eks. katter og kaniner. Men er dette tilfellet dersom valpen vokser opp sammen med katten?

Begge må kunne være løs sammen inne, ellers går det jo ikke. 

Har lest dette innlegget og det virket jo ikke så lovende: https://forum.kvinneguiden.no/topic/1231605-husky-og-katt/
Men så er jo ikke dette samme rase og hunden vår skal ha en stor hundegård og vi er aktive mennesker.

Er det noen her som har eid begge deler og har erfaringer? 

Endret av mjauvoff
la til en lenke til et annet forum
Skrevet

Nå er jeg ikke noen stor fan av Kvinneguiden, men akkurat det innlegget kan like gjerne være deg en stund etter at valpen er kommet i hus. Det kan være individforskjeller, men huskyer har mye jaktinstinkt, og det er ingenting som garanterer at dette går bra.

Så lenge dere bare skal ha én hund vil jeg heller ikke anbefale at den bor ute, da hunder er sosiale dyr. Selv om nok aktivitet og mosjon kan hjelpe så får ikke hunden noe mindre jaktinsinkt av det, og hvis det først blir et problem så må du velge mellom katt og hund.

Er det ingen raser med mindre jaktinstinkt som kan passe dere?

Skrevet
17 timer siden, simira skrev:

Nå er jeg ikke noen stor fan av Kvinneguiden, men akkurat det innlegget kan like gjerne være deg en stund etter at valpen er kommet i hus. Det kan være individforskjeller, men huskyer har mye jaktinstinkt, og det er ingenting som garanterer at dette går bra.

Så lenge dere bare skal ha én hund vil jeg heller ikke anbefale at den bor ute, da hunder er sosiale dyr. Selv om nok aktivitet og mosjon kan hjelpe så får ikke hunden noe mindre jaktinsinkt av det, og hvis det først blir et problem så må du velge mellom katt og hund.

Er det ingen raser med mindre jaktinstinkt som kan passe dere?

Vi vil ha SH fordi vi vil ha en trekkhund til lange skiturer på vinteren, av og til turer med pulk også. Polar hund fordi den tåler mange minusgrader som vi har her hele vinteren. 

Vil ha SH i stedet for AH da SH er litt mindre og jeg opplever de som mer chill inne i huset enn hva jeg har sett at AH er.  

Har flere venner med huskyer og syns det er meget flotte hunder.

Skrevet

Da kommer jeg ikke på mange gode alternativer nei. Kanskje noen av de større gjeterene, som belger. Men det er en helt annen type hund, og krever annen aktivitet.

Eventuelt en voksen omplassering som er vant til katt, men det skal du nok lete en stund etter.

Skrevet

Jeg har ikke hatt husky noen gang, men hatt flere forskjellige mynder. Disse blir også regnet for å ha et stort jaktinnstinkt, uten at det har vært et problem sammen med kattene i huset. Noen garanti har man aldri, uansett rase, men jeg tror at når hunden vokser opp med katten så vil det gå veldig fint. Om hunden får en allminnelig oppdragelse underveis, og ikke får lov til å jage katten, så vil det gå seg til. 

Skrevet
22 hours ago, HHH said:

 Om hunden får en allminnelig oppdragelse underveis, og ikke får lov til å jage katten, så vil det gå seg til. 

Det skal man absolutt ikke ta som en selvfølge, og spesielt ikke med en rase med så mye jaktinsinkt. For de fleste går det bra, for noen går det katastrofalt, hørt begge deler. 

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet (endret)
På 5/3/2023 at 9:50 AM, mjauvoff skrev:

Vi vil ha SH fordi vi vil ha en trekkhund til lange skiturer på vinteren, av og til turer med pulk også. Polar hund fordi den tåler mange minusgrader som vi har her hele vinteren. 

Vil ha SH i stedet for AH da SH er litt mindre og jeg opplever de som mer chill inne i huset enn hva jeg har sett at AH er.  

Har flere venner med huskyer og syns det er meget flotte hunder.

 

Siberian husky og katt er en dårlig kombinasjon i 90 % av tilfellene. Spørsmålet er om man tør ta sjansen. De fleste jeg kjenner med begge deler, der gikk det bra...helt til det ikke gjorde det.  Med mindre dyreholdet er totalt atskilt. Altså at hund og katt aldri er sammen med mindre hunden er i bånd og under nøye oppsyn. 

Andre raser som kan passe et aktivt liv- Hva med finsk lapphund? Vet vintervidda kennel faktisk kjører spann med sine lapphunder (svensk, finsk, lapsk). 

Og til den som  mente det handler om oppdragelse. NEI. det gjør ikke det. Det handler om instinkter. Polarhunder får feks ikke sauerenhetsbevis. Det er en grunn til det. Flotte hunder, men de har sine ulemper og fordeler. (jeg har flere siberians selv)

Endret av Megmedhusky
lagt til tekst
  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...