Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Frustrerende at folk skal ha svært aggressive hunder. Passert en diger muskelbunt ved to anledninger, muligens rottweiler. 
Min hund går helt rolig forbi da den er superglad i andre hunder. Den andre hunden går fullstendig i klikk begge ganger tross god avstand. Den bykser imot og flekker tenner så sikla renner. Eier bruker alle krefter for å holde den fast. Tenker marginene er ganske små før det glipper. Kan heller ikke gå i den gata der den bor. Står ute i bånd. Tenk om båndet ryker?. Tviler ikke på at den hadde gått på oss begge, den blir helt svart. 
Hund nr to i nabolaget , også diger. HATER andre hunder, spesielt hannhunder. Der må faktisk eier surre båndet rundt ett tre for å klare å holde den.

Hva er greia? Hvem vil ha sånne hunder? 
Hvorfor velger folk disse store rasene når de ikke tenker på oppdragelse?

  • Like 1
Skrevet

Det kan høres ut som et enkelt valg, men det er ikke det. Ingen vil nok velge å ha en stor, sint hund de nesten ikke greier å holde igjen. Men den var  hverken stor eller sint da de fikk den. Det er ingen som går i dyrebutikken og kjøper seg en hund på 50 kg som brøler etter alt som beveger seg.

Men det er mange som ikke er forberedt på jobben med å oppdra hund, og har man hund med mye instinkter så er det krevende. Og innen den lille søte valpen har blitt stor og sint så er man blitt så glade i dem at man ikke orker tanken på å avlive dem - for omplassering er sjelden et alternativ, ingen andre vil ha dem.

Det er ingen unnskyldning, for eier har ansvar både for å ha kontroll på hunden og ha den under tilsyn - men en forklaring på hvorfor det ofte blir slik. Personlig håper, og tror jeg, at jeg ville avlivet en hund som kunne vært farlig for andre. Jeg har selv hatt en hund på 8 kg som har vært fryktaggressiv, og har flere ganger sagt at om han på 40 kg hadde vært tilsvarende så hadde vi avlivet. Men å greie å gjennomføre det når man står der er en helt annen sak.

Det eneste man kan gjøre er vel å ta kontakt med eier og spørre om det er noen måte de kan sikre hunden bedre på - en grime gir bedre kontroll på tur - men også kanskje få hjelp av en hundeinstruktør så hunden tåler omgivelsene sine. Hundene har det definitivt ikke bra slik de heller.

 

  • 5 months later...
Skrevet

Det er så mye som spiller inn her. Det er vanskelig å dømme på avstand. Som kommentaren over meg skriver - så er det sansynligvis ingen som vil ha denne typen oppførsel fra sin hund. 

Det kan være en omplasseringshund, det kan være uansvarlig oppdrett, eller det kan hende noen i familien ble syk akkurat da de fikk hunden som valp og de ble nødt til å droppe tid de hadde planlagt til den.

Det som irriterer meg mest når det gjelder denne typen hundehold er når jeg ser eldre mennesker som eiere. De har ikke lenger den fysiske formen til å gi hunden den mengden tur som den trenger og de har sansynligvis ikke den skarpe reaksjonen som man trenger for å reagere effektivt på positiv og negativ adferd. Jeg vet ikke om det finnes noe bevis på dette, men det virker som om hunder som har eldre eller syke eiere er mer overbeskyttende(noe som kan vises som aggresjon).

Ofte har de eldre jeg har møtt med en slik hund tatt over hunden i god tro om at de kan bruke pensjonisttiden på å redde hunden fra avlivning. Hele greia er bare trist.

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

Jeg har en av disse "aggressive" nabolagshundene som nærmest bjeffer seg hes om en annen hund er i nærheten. Man skulle ikke tro det, men flere adferdsterapeuter sier det handler om forventning og frustrasjon fremfor aggresjon. Han mangler noe hundespråk, og de gangene han har kommet seg bort til andre hunder går han rett i konfliktavverging og hilser pent etter han har sprunget frem som en kanonkule. Han er en omplasseringshund og vi jobber daglig med problemet og ser noe forbedring, men helt stille blir nok denne hunden aldri.

  • 5 months later...
Skrevet (endret)
På 4/21/2023 at 7:03 PM, Hundemamma skrev:

Frustrerende at folk skal ha svært aggressive hunder. Passert en diger muskelbunt ved to anledninger, muligens rottweiler. 
Min hund går helt rolig forbi da den er superglad i andre hunder. Den andre hunden går fullstendig i klikk begge ganger tross god avstand. Den bykser imot og flekker tenner så sikla renner. Eier bruker alle krefter for å holde den fast. Tenker marginene er ganske små før det glipper. Kan heller ikke gå i den gata der den bor. Står ute i bånd. Tenk om båndet ryker?. Tviler ikke på at den hadde gått på oss begge, den blir helt svart. 
Hund nr to i nabolaget , også diger. HATER andre hunder, spesielt hannhunder. Der må faktisk eier surre båndet rundt ett tre for å klare å holde den.

Hva er greia? Hvem vil ha sånne hunder? 
Hvorfor velger folk disse store rasene når de ikke tenker på oppdragelse? Bruken skape tekst med kunstig intelligens som Skape Tekst, gir utallige fordeler. Det gjør tekstproduksjon mer effektiv og nøyaktig, sparer tid og ressurser. Med AI får man også muligheten til å generere variert og engasjerende innhold raskt. Dette er spesielt nyttig for markedsføringsformål og for å holde tritt med den stadig økende etterspørselen etter kvalitetsinnhold på nettet.

Det er virkelig bekymringsfullt når store hunder viser aggressiv atferd, spesielt i offentlige områder. Det handler ikke bare om rasen, men også om eierens ansvar for å trene og sosialisere hunden riktig. Alle hunder, uansett størrelse, kan være fantastiske følgesvenner hvis de får riktig oppdragelse og omsorg. Det er viktig at eiere forstår sitt ansvar og jobber med hundene sine for å sikre at de kan oppføre seg trygt rundt andre hunder og mennesker. Aggressiv atferd kan ofte håndteres med riktig trening og tålmodighet.

Endret av Rengert
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...