Gå til innhold
Hundesonen.no

Slanke overvektig hund med høyt stoffskifte og Cushings syndrom


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en voksen hund på 11 år som det siste året har lagt på seg altfor mye. Noe av årsaken er at han har høyt stoffskifte, som han nå får levaxin for. De siste prøvene var fine. I tillegg har han utviklet Cushing syndrom OG forkalkning i ryggen. Han går i dag på HILL'S SCIENCE PLAN Perfect Weight Large Breed Adult, men han blir bare fetere og fetere. Han veier 35 kilo og burde veid 27-28 kilo. Han får ca 300 gram pr dag. Er det for mye? I og med at han har problemer med forkalkning klarer han ikke lange strevsomme turer lenger, så det blir et par turer på ca 40 minutter pr dag. I tillegg har han fri tilgang til hage. hva er det beste jeg kan gi han som kan få han ned i vekt? Han får ikke noe annen mat, det eneste er en liten dypp i leverposteien for å få i han levaxinen, men det er ikke mer enn max 1/4 teskje pr dag om det er så mye. Noen som har gode tips, så han kan få det litt bedre? Blir jo ikke bedre i ryggen av å bære på for mye vekt heller, så det blir en evig runddans. Han må ned 7-8 kilo. Takknemlig for alle tips. 

Skrevet

Hvis du ikke kan øke mengden mosjon så må du redusere kalorier. Du kan jo enten gå ned 50 gram en liten periode, og se om det blir noe endring. Eller eventuelt prøve å bytte ut 50 gram med grønnsaker? (om hunden blir veldig sulten på 250 gram) 

Hva med svømming innendørs? 

Skrevet

Er det noen grønnsaker som er bedre enn andre for hund?

Svømming hadde vært fint, men det finnes ikke noe slikt tilbud i nærheten, så bare det blir isfritt og litt varmere i vannet, blir det mulighet for dét. 

Skrevet

Jeg pleier å koke gulrøtter, poteter og brokkoli :) (Jeg mener å ha lest at hundene har bedre opptak når det er litt kokt, og min hund liker det bedre da).  Du kan også blande ris i maten. Tror du også kan bruke søtpotet. Men i og med at det er mtp slanking ville jeg gått for gulrøtter, brokkoli og eventuelt ris.  

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...