Gå til innhold
Hundesonen.no

Første løpetid (klin gærn)


Nuppidu
 Share

Recommended Posts

Min rottweiler tispe har nå fått sin første løpetid, hun er straks 10 mnd. Dene uka har hun vært slitsom på tur. Drar veldig i båndet, mer skvetten og på vakt, glefser i bandet og ulydig. Den største forskjellen er st hun at umulig hvis vi møter mennesker eller andre hunder på tur. Da stirrer hun dem ned, og skal dra seg bort til de, og ja hun vil bare hilse og er ekstremt nysjerri. Så passeringer nå er et helvette.. hun bjeffer ikke, men som sakt stirrer hun og drar veldig. Umulig å få kontakt med henne.jo mer avstand til andre jo bedre, men hun er likevell vanskelig å få kontakt med. 
 

noen som sliter ved passeringer av mennesker og hunder under løpetid?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ganske normalt, såvidt jeg vet. Sett treningen ti hakk tilbake, øk avstand, øk belønning, ha på sele med frontfeste eller grime hvis du må, og bare jobb deg gjennom det. Selv om det ikke ser ut til å ha noen effekt nå så vil det vises når hunden kommer ut av tenåringståka.

  • Like 1
  • Thanks 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, en del tisper er heftige under løpetiden, spesielt de som foregår i unghundtiden. At de blir superinteressert i andre hunder er det hele kroppen deres forteller dem at de skal være. De er jo tross alt på jakt etter en partner. Det er veldig viktig at de ikke får lov til det, uansett kjønn. Det kan stresse dem enda mer opp, og det kan stresse opp hannhunder som får hilse. Og noen hunder er sure på andre tisper under løpetida, så det er også lurt å unngå.

Å få kontakt med dem når hormonene tar overhånd er ikke lett, og personlig tenker jeg på løpetiden som et forbigående problem vi bare må lide oss igjennom. De blir vanligvis mildere med årene.

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Pingeling skrev:

Ja, en del tisper er heftige under løpetiden, spesielt de som foregår i unghundtiden. At de blir superinteressert i andre hunder er det hele kroppen deres forteller dem at de skal være. De er jo tross alt på jakt etter en partner. Det er veldig viktig at de ikke får lov til det, uansett kjønn. Det kan stresse dem enda mer opp, og det kan stresse opp hannhunder som får hilse. Og noen hunder er sure på andre tisper under løpetida, så det er også lurt å unngå.

Å få kontakt med dem når hormonene tar overhånd er ikke lett, og personlig tenker jeg på løpetiden som et forbigående problem vi bare må lide oss igjennom. De blir vanligvis mildere med årene.

Helt enig. Vi hilser aldri på hunder på tur, og slik har vi alltid gjort det. Vi har 2 faste lekekamerater, de er valper også. Og de har leika sammen siden de var små. Men nåå er hun helt ekstrem, men det er nok ikke så rart. Masse hormoner i sving.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde ei presa tispe som var utagerende mot andre hunder ved passering. Vi trente og trente og hun ble veldig mye bedre. Men ved hver eneste løpetid så falt hun tilbake til gamle uvaner og treningen begynte på scratch igjen. ? 

Bruk avstand, bruk grime akkurat ved passering om du sliter med å holde igjen. Ikke la hunden hilse på verken folk eller hunder ved passering til vanlig heller, så får du iallfall redusert forventning ut til det dere passerer. Når hunden ikke har løpetid og er litt mer trenbar, så bruk feks godbiter som avledning. Da får du også snudd forventningen til at det skjer noe positivt inne hos deg istede. 

 

 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...