Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vurderer gjeterhundprøve med min  bc.  Er det for sent å tenne en 6 år gammel bc på sau? Finnes det noen som har gjeterhundkurs for voksne individer på Østlandet, og har noen her erfaring med å starte på sau med voksen hund? Eier har ikke erfaring med gjeting. Har inntrykk av at «alle» starter som unghund, men hører gjerne fra erfarne folk om start med voksne hunder. På forhånd takk for respons!

Skrevet

Flyttet til underforum for gjeting. -moderator

Ta kontakt med Norsk Sau og Geit. Om man skal bruke hunden i faktisk arbeid er det nok lurt å starte tidlig. Men det går helt fint å prøve seg med en voksen hund, særlig om den viser tendenser til gjeting i hverdagen.

Skrevet

Hva er årsaken til at du ønsker starte hunden på sau nå? Hvilke muligheter til trening og arbeid har dere videre? :)

Hvilket fylke/område hører du til? Østlandet er stort, og det er flere aktører med kurs, samt ikke minst lokal gjeterhundnemnder og fylkeslag med treninger osv. Men det kan være langt mellom, så kan kanskje hjelpe å peke i riktig retning. Kurs og treninger åpne for alle nivåer eller nybegynnere tar imot førere og hunder uansett alder og nivå :)

Generelt sett starter vi hundene på sau når de er unge, fordi instinktene er lettere å tenne og egenskapene er mer formbare. Jeg har sett hunder på 8 år som aldri har sett sau før, tenne til og blir ålreite arbeidshunder, og jeg har sett unghunder (og voksne) man aldri får styr på eller som aldri blir interessert isau. Dog er det en gjenganger at eldre hunder ikke er tilstrekkelig interessert, eller velger jakt fremfor gjeting, eventuelt bare gjeter på en grovere/uslipet måte uten å vite så mye av hva de driver på med. Men alt dette er invividbasert, og avhengig av både hund, fører og dyra. Man må bare prøve for å finne ut. 

Dette er ment litt mer som en kommentar på innlegget over, men greit å vite om. En hund som har gjeterinstinkt/gjetetendenser i hverdagen trenger riktignok ikke være overhodet brukbar på sau. Og selv med intakte instinkter så skal de ha fornuftige egenskaper og vite hvordan bruke dem. Den av mine hunder som gjetet desidert mest i hverdagen er den som også var dårligst gjeterhund, med lite drive/instinkt og dårlige egenskaper. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...