Gå til innhold
Hundesonen.no

Vurderer å skaffe siberian husky


Jaris
 Share

Recommended Posts

Hei! 
Vurderer å skaffe siberian husky. Har lest mye om rasen, men kun møtt én hund. Det var en flott liten tispe, som var så rolig og forsiktig, selv om hun iun bare var ett år. Er på utkikk etter en slik hund.

Men hvor vanlig den størrelsen og oppførselen er, vet jeg ikke. Har kun møtt den hundene 3 ganger.

Har helsigvis fått avtalt med noen i nærheten av hvor jeg bor at jeg skal få komme og møte deres hund.

Det jeg lurer på er tips til oppdretter. Jeg ser når jeg googler at mange oppdrettere ikke asnnonserer på raseklubbens nettside. 
 

1. Er det noen som vet om oppdrettere av siberian husky i Nordland unntatt Bjerkvik og Sortland?
2. Er på utkikk etter en rolig tispe, som gjerne er i den lavere enden av skalaen, med fokus på gemytt og omgjengelighet. Har også lest at det avles på 3 type hunder; konkurranse, bruks og utstillingshunder. Det er i så tilfelle brukslinjen jeg er opptatt av. Er det noen som kan anbefale noen oppdrettere som passer beskrivelsen (trenger ikke være i Nordland)? :-) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så flott at du gjør grundig research på rasen!

Hvorfor ser du på brukslinjer? Hvis du ikke faktisk skal bruke hunden aktivt i kjøring og vil ha en roligere hund ville jeg nok gått for utstilingslinjer, de er generelt roligere og mindre krevende - uten at det betyr at du får en lat og bedagelig husky!

Jeg ville sjekket kjøreklubbene for kull og oppdrettere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, simira skrev:

Så flott at du gjør grundig research på rasen!

Hvorfor ser du på brukslinjer? Hvis du ikke faktisk skal bruke hunden aktivt i kjøring og vil ha en roligere hund ville jeg nok gått for utstilingslinjer, de er generelt roligere og mindre krevende - uten at det betyr at du får en lat og bedagelig husky!

Jeg ville sjekket kjøreklubbene for kull og oppdrettere.

Takk. Er riktig at jeg ikke skal bruke hundene annet enn som familiehund og turvenn. Det blir ingen aktiv kjøring med dem. Geunne til at utstillingslinjen ikke er vurdert er at jeg fikk inntrykk av at de hundene var mindre funksjonelle, og jeg ønsker jo en frisk og sunn hund. Men takk for tipset. Jeg skal se nærmere på det alternativet;-) 

Ja, det var en god ide å sjekke med kjøreklubbene. Det hadde jeg ikke tenkt på;-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 hours ago, Jaris said:

Takk. Er riktig at jeg ikke skal bruke hundene annet enn som familiehund og turvenn. Det blir ingen aktiv kjøring med dem. Geunne til at utstillingslinjen ikke er vurdert er at jeg fikk inntrykk av at de hundene var mindre funksjonelle, og jeg ønsker jo en frisk og sunn hund. Men takk for tipset. Jeg skal se nærmere på det alternativet;-) 

Ja, det var en god ide å sjekke med kjøreklubbene. Det hadde jeg ikke tenkt på;-)

Utstillingslinjer = familiehund. På raser uten spesielle bruksområder snakker man ikke om utstillingslinjer, for der er alle individene fra utstillingslinjer! 

At brukshunder er mer funksjonelle betyr strengt tatt bare at de er mer egnet til sin fremavlede funksjon, altså at de har sterkere driv, arbeidslyst og instinkter. Hos en familiehund ønsker vi helst mindre driv, mindre krav til aktivisering, og svakere instinkter. Dette er for at hundene skal fungere bedre i en travel hverdag med unger, fremmede mennesker, ekstreme sanseinntrykk og trafikk. 

En brukshund kan selvfølgelig være den perfekte familiehund også, men for at den skal ha det bra i rollen så må den også få lov å jobbe.

Nå vet jeg ikke hvordan helsesituasjonen er hos siberian husky, men jeg trodde den var regnet som en frisk rase? 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du er _LITT_ interessert i trekk, kløv, pulk og bruk av hunden hadde jeg holdt meg langt unna utstillingslinjer. Det er ****** surt å stå der med en hund som ikke gidder å jobbe når man først forstår hvor gøy det er ? Og du er ikke garantert en roligere hund og visa versa hvis du velger utstillingslinjer. Mange 

Sitat fra raseklubbens side:

"Er det vesentlig for deg å ha en brukbar trekkhund enten det er til tur eller konkurransekjøring, så skaff deg et best mulig utgangspunkt ved å kjøpe hund fra en oppdretter som kjører aktivt med hundene og legger vekt på bruksegenskaper i avlen (og gjerne har løpsresultater å vise til)."

Hvis ikke valp er viktig for deg hadde jeg vurdert å sett etter en omplasserings. Det er utrolig mye bra bikkjer i omløp som ikke egner seg i større spann som kan være perfekte familiehunder. Men det er viktig å be om prøve sånn at du ikke får deg en hund som ikke passer inn hos deg.

 

Sjekk ut disse sidene på facebook:

https://www.facebook.com/groups/493446620728634

https://www.facebook.com/groups/784522121627271

Endret av O1234
  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...