Gå til innhold
Hundesonen.no

Vurderer å skaffe siberian husky


Recommended Posts

Skrevet

Hei! 
Vurderer å skaffe siberian husky. Har lest mye om rasen, men kun møtt én hund. Det var en flott liten tispe, som var så rolig og forsiktig, selv om hun iun bare var ett år. Er på utkikk etter en slik hund.

Men hvor vanlig den størrelsen og oppførselen er, vet jeg ikke. Har kun møtt den hundene 3 ganger.

Har helsigvis fått avtalt med noen i nærheten av hvor jeg bor at jeg skal få komme og møte deres hund.

Det jeg lurer på er tips til oppdretter. Jeg ser når jeg googler at mange oppdrettere ikke asnnonserer på raseklubbens nettside. 
 

1. Er det noen som vet om oppdrettere av siberian husky i Nordland unntatt Bjerkvik og Sortland?
2. Er på utkikk etter en rolig tispe, som gjerne er i den lavere enden av skalaen, med fokus på gemytt og omgjengelighet. Har også lest at det avles på 3 type hunder; konkurranse, bruks og utstillingshunder. Det er i så tilfelle brukslinjen jeg er opptatt av. Er det noen som kan anbefale noen oppdrettere som passer beskrivelsen (trenger ikke være i Nordland)? :-) 

Skrevet

Så flott at du gjør grundig research på rasen!

Hvorfor ser du på brukslinjer? Hvis du ikke faktisk skal bruke hunden aktivt i kjøring og vil ha en roligere hund ville jeg nok gått for utstilingslinjer, de er generelt roligere og mindre krevende - uten at det betyr at du får en lat og bedagelig husky!

Jeg ville sjekket kjøreklubbene for kull og oppdrettere.

Skrevet
3 timer siden, simira skrev:

Så flott at du gjør grundig research på rasen!

Hvorfor ser du på brukslinjer? Hvis du ikke faktisk skal bruke hunden aktivt i kjøring og vil ha en roligere hund ville jeg nok gått for utstilingslinjer, de er generelt roligere og mindre krevende - uten at det betyr at du får en lat og bedagelig husky!

Jeg ville sjekket kjøreklubbene for kull og oppdrettere.

Takk. Er riktig at jeg ikke skal bruke hundene annet enn som familiehund og turvenn. Det blir ingen aktiv kjøring med dem. Geunne til at utstillingslinjen ikke er vurdert er at jeg fikk inntrykk av at de hundene var mindre funksjonelle, og jeg ønsker jo en frisk og sunn hund. Men takk for tipset. Jeg skal se nærmere på det alternativet;-) 

Ja, det var en god ide å sjekke med kjøreklubbene. Det hadde jeg ikke tenkt på;-)

Skrevet
6 hours ago, Jaris said:

Takk. Er riktig at jeg ikke skal bruke hundene annet enn som familiehund og turvenn. Det blir ingen aktiv kjøring med dem. Geunne til at utstillingslinjen ikke er vurdert er at jeg fikk inntrykk av at de hundene var mindre funksjonelle, og jeg ønsker jo en frisk og sunn hund. Men takk for tipset. Jeg skal se nærmere på det alternativet;-) 

Ja, det var en god ide å sjekke med kjøreklubbene. Det hadde jeg ikke tenkt på;-)

Utstillingslinjer = familiehund. På raser uten spesielle bruksområder snakker man ikke om utstillingslinjer, for der er alle individene fra utstillingslinjer! 

At brukshunder er mer funksjonelle betyr strengt tatt bare at de er mer egnet til sin fremavlede funksjon, altså at de har sterkere driv, arbeidslyst og instinkter. Hos en familiehund ønsker vi helst mindre driv, mindre krav til aktivisering, og svakere instinkter. Dette er for at hundene skal fungere bedre i en travel hverdag med unger, fremmede mennesker, ekstreme sanseinntrykk og trafikk. 

En brukshund kan selvfølgelig være den perfekte familiehund også, men for at den skal ha det bra i rollen så må den også få lov å jobbe.

Nå vet jeg ikke hvordan helsesituasjonen er hos siberian husky, men jeg trodde den var regnet som en frisk rase? 

  • Like 1
Skrevet
8 timer siden, O1234 skrev:

Valpeformidleren vil ha svarene du ønsker.

Beklager, trodde du siktet til selve siden med informasjon, eller de andre sidene med oversikt over hvilke oppdrettere som venter kull.
 

Fant en epostadresse helt nederst på siden. Takk, skal prøve den?

Skrevet (endret)

Hvis du er _LITT_ interessert i trekk, kløv, pulk og bruk av hunden hadde jeg holdt meg langt unna utstillingslinjer. Det er ****** surt å stå der med en hund som ikke gidder å jobbe når man først forstår hvor gøy det er ? Og du er ikke garantert en roligere hund og visa versa hvis du velger utstillingslinjer. Mange 

Sitat fra raseklubbens side:

"Er det vesentlig for deg å ha en brukbar trekkhund enten det er til tur eller konkurransekjøring, så skaff deg et best mulig utgangspunkt ved å kjøpe hund fra en oppdretter som kjører aktivt med hundene og legger vekt på bruksegenskaper i avlen (og gjerne har løpsresultater å vise til)."

Hvis ikke valp er viktig for deg hadde jeg vurdert å sett etter en omplasserings. Det er utrolig mye bra bikkjer i omløp som ikke egner seg i større spann som kan være perfekte familiehunder. Men det er viktig å be om prøve sånn at du ikke får deg en hund som ikke passer inn hos deg.

 

Sjekk ut disse sidene på facebook:

https://www.facebook.com/groups/493446620728634

https://www.facebook.com/groups/784522121627271

Endret av O1234
  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...