Gå til innhold
Hundesonen.no

Unghund på 14 mnd og ny valp i hus


Recommended Posts

Skrevet

Vi har en unghund på 14 mnd og skal snart få en valp til i hus. Ja jeg vet at det er noen motstridende til det, men dette er godt avtalt og planlagt med oppdretter. 
Vi har lest litt på nett om å introdusere valpen for storebror, men finnes det noe annen informasjon om hvordan vi mennesker skal opptre? Hvordan vi skal få dette til å gå smooth uten at eldste blir sint på yngste?

Dette er to hanner..

Skrevet

Det er vel ingen grunn til at den eldste skal bli sint på den yngste? Hvis det er puddel, som det står i profilen din, så har ikke de noe nevneverdig problem med samkjønnsaggresjon såvidt jeg vet.

Den største utfordringen dere vil få er at den eldste som enda er såppas ung vil glemme mye av både lydighet og oppdragelse, så dere får mer enn dobbelt så mye jobb med å trene begge, fordi det også må tilrettelegges rundt hverandre.

Det jeg vil anbefale å være forberedt på og tilrettelegge for er å bruke god tid på begge hver for seg både når det gjelder oppdragelse, hverdagslydighet og etterhvert alenetrening. Personlig ville jeg hatt en nulltoleranse for løping og herjing innendørs, men det er kanskje lettere å håndheve når man får valp i sommerhalvåret. Men vær oppmerksom på å roe de ned og ta pauser, at det ikke blir herjing mellom de hele tiden, så da må de kanskje skilles fysisk innimellom, med grinder eller tilsvarende.

  • Thanks 1
Skrevet
4 minutter siden, simira skrev:

Det er vel ingen grunn til at den eldste skal bli sint på den yngste? Hvis det er puddel, som det står i profilen din, så har ikke de noe nevneverdig problem med samkjønnsaggresjon såvidt jeg vet.

Den største utfordringen dere vil få er at den eldste som enda er såppas ung vil glemme mye av både lydighet og oppdragelse, så dere får mer enn dobbelt så mye jobb med å trene begge, fordi det også må tilrettelegges rundt hverandre.

Det jeg vil anbefale å være forberedt på og tilrettelegge for er å bruke god tid på begge hver for seg både når det gjelder oppdragelse, hverdagslydighet og etterhvert alenetrening. Personlig ville jeg hatt en nulltoleranse for løping og herjing innendørs, men det er kanskje lettere å håndheve når man får valp i sommerhalvåret. Men vær oppmerksom på å roe de ned og ta pauser, at det ikke blir herjing mellom de hele tiden, så da må de kanskje skilles fysisk innimellom, med grinder eller tilsvarende.

Ja dette er vi oppmerksom på, også at det blir nulltoleranse for herjing inne. 
men tenker mer på hundens språk når det gjelder oppmerksomheten vi gir den ene og ikke den andre..

Skrevet

Hvis hunden ikke har ressursforsvar i utgangspunktet så trenger ikke det heller å bli noe problem. Jeg ville begrenset å ha liggende leker og andre ting i starten, og være oppmerksom på kroppsspråk når de får mat og godbiter. Gi gjerne mat på god avstand fra hverandre, så de får spise i fred. Valpen skal vel uansett ha flere måltider, så rytmen blir litt annerledes.

  • Thanks 1
Skrevet

Nå har jeg ikke enda en hund selv, men søsteren min har to og vi er mye sammen, så det er viktig at alle går overens. 

Det vi har fokusert mest på er mat (ingen skal få gå bort til valpen når den spiser, og valpen skal ikke bort til de voksne når de spiser. Alle får mat i nærheten av hverandre, men vi passer på og sørger for at de ikke plager hverandre). Skåler ryddes bort med en gang. 

Videre så er begge hennes veldig rolige og uinteresserte, så valpen tøyer strikken laaaaangt. Da går vi inn og veileder valpen, så hun ikke plager dem ihjel. Passer også på at de voksne kan komme seg vekk fra valpen, de kommer opp i senga og det gjør ikke hu. Så de får ro der hvis de vil.  

Leking er ikke noe problem da de andre to ikke leker, men hadde de gjort det ville det vært nulltoleranse for leking/herjing inne. En ting er selvfølgelig rolig gulvlek, men kaos tar vi ute. ?

Noen mener at den andre hunden skal oppdra valpen, jeg mener det er min jobb. De voksne skal slippe å være barnevakt for drittungen jeg skaffet. Valpen får ikke lov til å stå og slikke en 9årig tispe i munnen i 10 minutter mens hun snur seg kronisk vekk, så hun til slutt sier ifra hardt selv. Eller være for voldsom mot hannen på 5.5 kg så han blir redd og sier ifra.. 

I tillegg er det viktig å være obs på uvaner hos den voksne! Min hermer veldig, og hun hadde aldri prøvd å stjele fra bordet før hun så tispa gjøre det. Hun er senior og bortskjemt, så hun får ofte mat ved bordet, noe som er uaktuelt med min. Så da må vi passe på slike ting også. 

Sist må du huske på å sosialisere valpen mye alene. På alle måter. ? 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Skrevet
18 hours ago, Ozzy said:

 

Noen mener at den andre hunden skal oppdra valpen, jeg mener det er min jobb. De voksne skal slippe å være barnevakt for drittungen jeg skaffet. Valpen får ikke lov til å stå og slikke en 9årig tispe i munnen i 10 minutter mens hun snur seg kronisk vekk, så hun til slutt sier ifra hardt selv. Eller være for voldsom mot hannen på 5.5 kg så han blir redd og sier ifra.. 

 

Tror dessverre det er noen misforståelser ute blandt folk når det gjelder akkurat dette. Det er greit å la de voksne lære valpen god oppførsel og godt språk, men når valpen driter i hva den voksne sier når den snur seg vekk og trekker seg unna, så må man stoppe det.

Mange voksne hunder vil aldri "sette valpen på plass," og de trenger vår beskyttelse. Men hva med de som setter valpen hardt på plass etter en stund? Vil vi virkelig at valpene våre skal lære at man glefser etter hunder som plager dem? Eller legge dem i bakken? Det er ikke det jeg ønsker at min hund skal gjøre dersom hun møter en løs fremmed valp på tur, eller en plagsom voksen for den saks skyld. 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...