Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en engelsk setter på 6,5 mnd. Hun er blitt skikkelig rampete. Hører ikke på noe lenger, før hørte hun på slipp og snu.. nå lever hun i en egne boble.

men hun har blitt helt ram på å ta ting, hoppe på benken og bordet. Om det faller ned en liten plastikkpose er hun der, hun er helt vill når det gjelder å ta ting. En sokk, truse og klær håndkle alt hun kan ta tar hun. Og det liggeri ikke strødd her. Tidligere når hun tok og vi sa bra og kom eller byttet med godbit kom hun - nå løper hun så langt unna som mulig og hun sluker det hun finner. Sokker går på høykant. Og får jeg tak i henne, da kan deg bli en kamp om jeg ikke finner andre teknikker. 

Tips til hva jeg kan gjøre for å få henne til å slutte å ta absolutt alt? Og når hun har tatt hvordan få henne til å slippe?

 

Skrevet

Dette er en periode, men det går IKKE over av seg selv om dere ikke gjør noe med det.

Her gjelder det å forebygge og være i forkant. Rydde mer, sperre av med grinder, begrense tilgang, og ikke minst følge med og avlede. Når det gjelder bytting ville jeg ALLTID brukt godbit, og det må være noe skikkelig bra som det er verdt å gi opp både lek (som det er når du prøver å ta fra henne ting) og gjenstand for.

Du kan helt sikkert øke litt både fysisk og mental aktivisering også, så hun får brukt hode og kropp på mindre irriterende måter.

  • Like 1
Skrevet

Enig med Simira.

Min erfaring er at det er en ganske enkel fase å håndtere, for det handler om forebygging. Ta bort ALT hun kan stjele, enten det er pynteting, mobilen, tøfler, penner, ladere, osv. Ja, hjemmet ser kanskje litt kjipt ut i en periode, men denne fasen går som regel ganske raskt over så fremt dere er flinke med ryddingen.

Ikke la henne ha tilgang til rom med mindre dere er sammen med henne. Selv om dere ikke har mat fremme, så lukter brødboksen, kaffetrakteren, alle smuler, fruktfat, grytekluter, osv. Søppel og skittentøy har også stor verdi. Som du sier så hører hun ikke etter i denne alderen, og derfor er forebygging den beste løsningen. 

Lykke til, og husk på at fasen er midlertidig!



 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...