Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei! 
Har lenge sett meg ut pinscher og nå har det dukket opp en mulighet. En dame skal omplassere sin 4 år gamle pinscher (hann), da hun ikke har tid til den pga. endret livssituasjon. Hun snakker varmt om den, men den har russisk stamtavle og kan ikke registreres i NKK nå pga. restriksjoner. Hun er medlem i Pinscher-gruppa på Facebook, og fikk inntrykk av at det ikke var krise at den ikke er registrert. Er dette en stor ulempe? 
 

Den er heller ikke øyelyst eller sjekket for HD. Har dette stor betydning? De ville vel ha merket noe om hunden hadde problemer med hoftene. 
 

Håper på svar som leder meg i riktig retning! Hilsen ei som gleder seg til å kjøpe sin første hund :) 

Endret av Pinscherfan
  • Pinscherfan changed the title to Pinscher omplassering - råd
Skrevet

En såppas gammel hund skulle vell blitt importert til NKK før restriksjonene ble innført? Er det forsøkt innsendt? Om det er en ulempe at den ikke blir omregistrert, det er det kun du som kan svare på etter hvilke planer du har. Vil du feks. stille, helsetester, delta i sport, så må du ha registrert hund, de siste kan derimot gjøres med NOX-registrering. Hunden vil iallefall regnes som blandingshund.

Selv ville jeg påsett at hunden var helsetestet før både salg eller kjøp, men det er jo opp til en selv. Man vet aldri, og vite er mye bedre enn å kjøre blindt. Noen hunder får aldri problemer med dårlige hofter eller øyediagnoser, andre går det plutselig rett vest med. Det sagt, så er pincher i hofteøyemed en lett rase. Men er rasen belastet med sykdom som vanligvis screeningtestes for? Er det avgjørende for deg om det må være fritt? 

Til syvende og sist så er det jo din kontakt med hunden som er det viktigste, er det verdens beste hund som passer deg som hånd i hanske, så kan man se forbi mye! :)

 

Skrevet

Jeg ville bedt om røntging og øyelysing før overtagelse. Særlig øyesykdom er arvelig hos pinscher. Som maysofie sier er det ikke noe problem at hunden ikke er registrert, utover at den vil regnes som en blandingshund og du kan dermed ikke stille ut eller bruke hunden i raseavl. Men du kan registrere den i NKK for å delta i hundesport, og ellers har det ikke noe å si.

Jeg ville også tatt kontakt med pinscherklubben og snakket med noen der, og snakk gjerne med noen som kjenner hunden fra før også for å få en objektiv vurdering av hunden i seg selv.

En herlig rase jeg er veldig glad i, lykke til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...