Gå til innhold
Hundesonen.no

Førstegangs avl på Blå Chihuahua tispe, trenger råd om søk av hanne og avl!


Rona82
 Share

Recommended Posts

Hei hei ☺️ Lenge lærer man ✌ Er en ganske erfaren hunde-eier og bor i Vestfold. Jeg har stortsett hatt omplasserte, store hunder, Rottweilere, Bulldog osv med stort behov for hjelp så avl var aldri et tema og de var kastrert/sterilisert ASAP.

Nå er vi på ett annet sted i livet, eget hus, ungene er vokst og dratt og vi innvisterte hjertene vårs i ei nydelig blå Chihuahua jentevalp som nå har blitt 1 år med rolig og vakkert lunne som vi vil gjerne avle på når hun er i mellom 2 og 3 år. Tanken er å beholde ei datter fra henne og forhåpentligvis får ho valper som arver hennes ufattelige rolige og herlige natur som gir andre denne gleden i hverdagen vi opplever med henne. Jeg har prøvd å få informasjon hos NKK og klubber men virker nesten som at dette er én hemmelig verden og vanskelig å få noen informasjon, veiledning eller startsted. Oppdretter er fra polen og de avler på egne linjer som de henter derifra. De er også reserverte men de insisterer på å at avle sunnere og  større Chihuahuaer så jenta våres er stor. 4.9kg men i følge dyrlegen, helt perfekt! Ho er ei korthåret chihuahua med eplehode. Vi har et håp om ar finne stor gutt i samme fargen men skjønner at blå fargen er sjelden samt at gutten er i lignende størrelse. Brun, hvit, svart, tricolor.. Det er kanskje ett fett når det kommer til syvende og sist, men at han er frisk og stor. Dette blir våres første avl og jeg er mildt sagt uerfaren så at begynne å søke info samt forberede oss tenkte jeg at var lurt.

Jeg setter innmari pris på all verdens informasjon of tips, råd, dues and don'ts om du kan avse noen historier og erfaringer. Jeg tar imot all hjelp med takknemlighet for at vi kan sette jenta våres trygghet og helse foran alt annet. At hun får en "Partner" vi kan sosialere med på forhånd som ho er trygg på og har helst noen parring erfaring fra før er viktig for oss. Jeg har skjønt at første gangs parring kan være vanskelig for snuppene om de er bare hived ut i det så det er ikke ett tema, alle skal ha det bra!

Med stor takknemlighet på forhånd og håpScreenshot_20211007-130013.thumb.jpg.074b0f2cd0695dbec82ecde9e898167a.jpgSnapchat-1268308440.thumb.jpg.28598cca21128fc92117320981d84bab.jpger dette hjelper oss at starte i hverfall. Med vennlig hilsen Saga, Rona og Anders ??

Snapchat-855855081.jpg

Endret av Rona82
Alder ble feil
Lenke til kommentar
Del på andre sider

NKK har en oppdretterskole som er fin informasjon for alle som tenker å få et kull. Du finner masse informasjon om avl og oppdrett her: https://www.nkk.no/avl-og-oppdrett/category971.html

Men for at det skal ha noe for seg å bidra til avlen på chihuahua med denne tispen så må hun være registrert i NKK, eller en FCI-kennelklubb, som May Sofie nevner over her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ett lite tips, ser du nevner at du ønsker å finne en blå hanne, på div andre raser som staff f.eks anbefales det ikke å avle blå mot blå pga hudsykdommer etc oftere forekommer hos dem, dårligere pelskvalitet bl.a. Sjekk med raseklubben din om dette er et problem for Chihuahua også! 
Om du ønsker blå avkom så hadde jeg nok da avlet mot en sort/tricolor hund, iom blått "bare" er sort med et gen som bleker fargen. Husker ikke i farten % andelen som i teorien vil arve fargen, men det kan du eventuelt søke opp om du er interessert. Genetikk er spennende! 
Ellers er det vel noen helsetester som må eller i det minste burde gjennomføres, patella er vel en av dem og øyelysning. Lenge siden jeg vurderte chihuahua så jeg er ikke oppdatert der. Sjekk ut NORSK CHIHUAHUAKLUBB (nchk.no) for info!

Ser du skriver hun er fra Polen, om hun er registrert i raseklubb der som er forbundet med FCI, så får du omregistrert henne til NKK. Og det anbefaler jeg om hun ikke allerede er det! Er det noe alle raser trenger så er det registrerte individer i avlen slik at genpoolen kan utnyttes til det fulleste! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Eurasier, og sannsynligvis pyrineer, er ikke hunder jeg vil anbefale om man har noe ambisjoner i hundesport. Bichon utgår på bjeffingen. Det er (heldigvis!) forskjell på raser, og det er en grunn til at noen raser går igjen, på godt og vondt. Av gruppe 1 har du jo colle, lang- og korthår. Det har vært noe mentale svakheter på dem, men jeg har inntrykk av at det bedres. Det er himla mye røyting og børsting. Og så vil jeg generelt sett fraråde sports/jaktvarianter av rasene. Alle disse er aktive bruksraser som tåler å brukes en god del uten å være hypervarianten. Noen av jaktvariantene har mye stress og dårligere mentalitet. Det er ikke alle som får dem til, og jeg synes helt ærlig at de bør være hos noen som jakter, eller minimum satser mye på hundesport.
    • Hahaha! Har tenkt lenge for å klare komme på noen raser å supplere med. Det er alltid golden, labrador og springer som foreslås, fordi de er hva de er, og de andre rasene er det ikke.  Det ble vanskelig. Raser med masse, tykk pels vil ikke jogge i varmen, så pyrineer og eurasier utgår på det.  Bichon? De individene jeg har møtt har vært fine og gitt et inntrykk av rasen som fin. Jeg kommer heller ikke på flere raser som passer alle kriteriene like godt som de Simira nevner.  Aldri hørt om en kjip labrador, men det ble avlet noen lite rasetypiske og dårlige golden under store popularitetsbølger, og det finnes visst sure og gretne springere også. Velg oppdretter med omhu.    Edit: "retrieverne" ville jeg unntatt Nova Scotia Duck Tolling, Curly Coated og Chesapeak Bay fra. De to første er ihvertfall noe annet enn typisk lab og golden. Nervøsitet blant første, vokt på andre. Siste er jeg usikker på, men den er sjelden, og det er sikkert en grunn til det. 
    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...