Gå til innhold
Hundesonen.no

Å velge mellom to hunderaser


Bettina
 Share

Recommended Posts

Det er to hunderaser som er veldig like i gemytt og væremåte. Har kjennskap til begge to rasene. Eneste som skiller de to er pelsstell.

Hunderase nummer 1: Alle synes jeg burde velge denne rasen siden den er penest. Den har også mere pelsstell enn hund nummer 2.

Hunderase nummer 2: Mindre pelsstell. Og folk synes hunderase nummer 1 er mye finere og penere og vil jeg skal velge den.

Hva hadde dere gått for? Burde vell ikke gå for utseende eller hva?

Disse hunderasene er sånn som feks. Collie. Langhåret collie eller korthåret collie. Vil ikke skrive hunderasene her i tilfelle for å bli gjenkjent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde gått for det jeg trives med i hverdagen, så om rasene er SÅ like at det i utgangspunktet er bare pelsmengden som avgjør er det hva du foretrekker. Liker du pelsstell? For det skal være hyggelig og givende for både deg og hunden mange år frem i tid ?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt klart den med minst pelsstell, men så er ikke jeg noe glad i pelsstell. ?

Også er det sånn med hunder at de ikke nødvendigvis er like pene hver dag. En rase med langt hår ser vanligvis ikke så pene ut når de er på tur i regnvær eller har vært i skogen og gjørmet seg til, mens en korthårshund ser mer eller mindre lik ut uansett vær. Pelskvaliteten kan endre seg ut i fra årstid, kanskje med flott vinterpels og litt mangelfull sommerpels, og mange hunder ser litt shabby ut under røyting.

Så min tanke er at dersom gemytt er så likt som du beskriver, så ville jeg sett nøye på helsen, og dersom de er ganske like der også, så ville jeg tenkt på utseende. Tenk også over om det er my regn der du bor, mye snø, og om du kommer til å gå mye i skog eller på vei. Pelsstell er ikke bare børsting/klipping en gang i blandt, det er fjerning av kvister og snøklumper, samt vaske ben og buk når det regner.

Har du hatt hund før?
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...