Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tja, vanlig og vanlig. Vet om mange som har hentet hund i Sverige. Det som derimot er vanlig, er at en del oppdrettere av typiske selskaps- og utstillingsraser har mange sære krav, både i Norge og andre land.

Skrevet

Jeg har opplevd å ha fine samtaler med potensielle oppdrettere i Norge som avsluttet kontakten uten et ord da de fikk høre jeg bor i Nord-Norge, så at det finnes oppdrettere som ikke vil selge til utlandet er ikke overraskende.

 Dersom rasen er populær og lett å få solgt, så er det dessverre mange oppdrettere som prioriterer etter hvor man bor. Hvor vanlig det er skal jeg ikke uttale meg om, men det skjer.

Skrevet

Vanlig? Nei, det vil jeg ikke si. Sålenge man henter/besøker selv. At det brukes som en enkel unnskyldning av noen? Ja, det tror jeg.

De fleste er interessert i å få spredt godt genmateriale til gode hjem, uavhengig av lokasjon. Men om man feks. driver oppdrett selv er det ikke alle som ønsker dele på 'sine linjer', især om de har forskjellige avlsideologier. Og av og til 'trenger man bare en unnskyldning' til å avslå noen man kanskje ikke ønsker å selge valp til. 

For meg så har jeg de aller fleste av mine valper over 6t unna meg, og det generelt i Norge. Så for oppdretter i Sverige jeg hentet valp av i fjor, så er det kortere hit enn feks. de jeg har på Vestlandet, Nord-Norge og i Finnmark. Men jeg kan også forstå å ønske å ha dem nærmere for å kunne følge dem opp bedre, det siste kullet mitt har jeg holdt ganske nært bare for å kunne følge opp bedre (vi oppdaget sykdom på tispa like før fødsel). 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...