Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tja, vanlig og vanlig. Vet om mange som har hentet hund i Sverige. Det som derimot er vanlig, er at en del oppdrettere av typiske selskaps- og utstillingsraser har mange sære krav, både i Norge og andre land.

Skrevet

Jeg har opplevd å ha fine samtaler med potensielle oppdrettere i Norge som avsluttet kontakten uten et ord da de fikk høre jeg bor i Nord-Norge, så at det finnes oppdrettere som ikke vil selge til utlandet er ikke overraskende.

 Dersom rasen er populær og lett å få solgt, så er det dessverre mange oppdrettere som prioriterer etter hvor man bor. Hvor vanlig det er skal jeg ikke uttale meg om, men det skjer.

Skrevet

Vanlig? Nei, det vil jeg ikke si. Sålenge man henter/besøker selv. At det brukes som en enkel unnskyldning av noen? Ja, det tror jeg.

De fleste er interessert i å få spredt godt genmateriale til gode hjem, uavhengig av lokasjon. Men om man feks. driver oppdrett selv er det ikke alle som ønsker dele på 'sine linjer', især om de har forskjellige avlsideologier. Og av og til 'trenger man bare en unnskyldning' til å avslå noen man kanskje ikke ønsker å selge valp til. 

For meg så har jeg de aller fleste av mine valper over 6t unna meg, og det generelt i Norge. Så for oppdretter i Sverige jeg hentet valp av i fjor, så er det kortere hit enn feks. de jeg har på Vestlandet, Nord-Norge og i Finnmark. Men jeg kan også forstå å ønske å ha dem nærmere for å kunne følge dem opp bedre, det siste kullet mitt har jeg holdt ganske nært bare for å kunne følge opp bedre (vi oppdaget sykdom på tispa like før fødsel). 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...