Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

keg henter min rottweiler valp i Sverige om 3 uker. Lurer på om det er noe som må mer jeg har glemt som må være i orden.

vi handler fra seriøs optretter, men man som kjøper har selv ansvar for at alt er i orden. Jeg kjører og henter selv.

jeg vet at for å få valpen over til Norge må:

- Ha EU pass

- kjøp/salgskontrakt

- være benhandlet mor revens dvergbendelorm, og få standard vaksiner ( dette blir ført inn i valpens pass).

- veterinærattest rett før vi henter.

- betale 25% mva av hundens verdi. 

men det jeg lurer på er ang Mattilsynet, må jeg varsle de? Står så mye forskjellig overalt og jeg syns siden til Mattilsynet er så rotete. Setter pris på tilbakemeldinger av folk som har lignende erfaring med import av hund/valp fra Sverige?

Skrevet

Bare pass på timingen av ormkur stemmer med innreise, samt at grenseovergangen dere reiser over har åpen tollstasjonen ved hjemreise. Ellers skal alt være i orden :)

Skrevet
1 time siden, maysofie skrev:

Bare pass på timingen av ormkur stemmer med innreise, samt at grenseovergangen dere reiser over har åpen tollstasjonen ved hjemreise. Ellers skal alt være i orden :)

 

Tusen takk! Men hva mener du med det? Valpen før ormkur med 28 dagers mellomrom og er ferdig med kuren når vi henter hvis du forstår ? 

Skrevet
13 timer siden, Nuppidu skrev:

Tusen takk! Men hva mener du med det? Valpen før ormkur med 28 dagers mellomrom og er ferdig med kuren når vi henter hvis du forstår ? 

Hvis den er satt på 28 dagers-intervaller med riktig preparat, så må dette være anført i et pass med datoene påskrevet og underskrevet av veterinær. Iom. at de ikke kan utskrive pass før hunden et chippet, som gjerne gjøres ved helsekontroll før avlevering, ville jeg påsett at dette blir riktig. 

Ormekur må være av riktig preparat for riktig orm, ved engangdosering skal det være gjort ved 24-120t før innreise til Norge. Dosering må gjøres av veterinær og føres i passet, hjemmedosering av oppdretter er ikke gyldig. 

Skrevet
1 minutt siden, maysofie skrev:

Hvis den er satt på 28 dagers-intervaller med riktig preparat, så må dette være anført i et pass med datoene påskrevet og underskrevet av veterinær. Iom. at de ikke kan utskrive pass før hunden et chippet, som gjerne gjøres ved helsekontroll før avlevering, ville jeg påsett at dette blir riktig. 

Ormekur må være av riktig preparat for riktig orm, ved engangdosering skal det være gjort ved 24-120t før innreise til Norge. Dosering må gjøres av veterinær og føres i passet, hjemmedosering av oppdretter er ikke gyldig. 

Tusen takk! 
 

har du importert fra Sverige selv??

Skrevet
31 minutter siden, Nuppidu skrev:

Måtte du kontakte Mattilsynet og fylle ut skjema??

Nei. Om du bruker Mattilsynets veileder og klikker for at hunden er eldre enn 3mnd så får du opp all nødvendig informasjon. Eldre enn 3mnd fordi valper fra Sverige er det mer åpent enn import fra andre land.

Skrevet
20 timer siden, maysofie skrev:

Nei. Om du bruker Mattilsynets veileder og klikker for at hunden er eldre enn 3mnd så får du opp all nødvendig informasjon. Eldre enn 3mnd fordi valper fra Sverige er det mer åpent enn import fra andre land.

Ja okei?? Min valp er 9 uker når vi henter fra Sverige da

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...