Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Jeg har hatt to hunder. Begge to har gått løse frem til de blir åtte år. Når de blir åtte år så stikker de av på tur. Er det noe som skjer i hjernen eller noe ved åtte års alder? Er det begynnelse på senil eller noe? Alzheimer? At de detter ut, og får å så komme tilbake til seg selv. De kommer riktignok tilbake av seg selv etter en halv time til en times tid. Er det sånn at de da kommer tilbake til seg selv etter å ha dettet litt ut?

Det kan selvfølgelig være tilfeldig men er rart når det har skjedd med to hunder ved samme alder.

Endret av Athea
Skrevet

Er det ikke vanlig da? Siden ingen svarer.

Hunden har også forandra seg ved å ikke lenger høre på hva jeg sier. Sånn som feks. Å ikke hoppe ut av bilen før jeg ber henne om det. Nå hopper hun bare rett ut og jeg klarer ikke å holde henne igjen.

Hun har aldri gjort sånne ting før nå som hun ble 8 år. Er dette senil? Eller noe helt annet?

Skrevet

Hvilken rase (vet ikke om det har noe betydning, men noen lever jo mye lengre enn andre)? Har hørt/lest om hunder som er antatt å ha blitt senil (det er vel mer likt Alzheimer), å regner med at det svekker dyr på lignende måte som hos oss mennesker. Så det i tillegg til at en ser dårligere, hørsel svekkes og at konsentrasjonen/fokus/hukommelse ikke er det den var er nok ikke bare bare.

Har du vært hos veterinær? Sjekket at hørsel og syn er ok i forhold til alder? At hunden forandrer seg en del i løpet av livet er jo normalt, men sånn over natten? Har hun andre symptomer? Type blitt redd ting, usosial, begynt å gjøre fra seg inne, skiftet sovemønster.

Skrevet

Levealderen er rundt 10-14 år. Hun har ikke forandra seg annerledes enn at hun ikke hører på reglene mer. Feks. At hun hopper ut av bilen av seg selv, ikke kommer på innkalling, blir borte mens hun er løs. Det er mest de tre som jeg nevnte som hun sliter mest med. Hun gjorde ikke sånn før.

Skrevet

Det er nok bare en Vet som kan si noe om om hunden har kognitiv dysfunksjonssyndrom, men bare det at hun ikke hører etter er kanskje ikke nok til å gi den diagnosen. Ta henne med på en seniorsjekk hos Vet, ellers så er det vel bare å tilrettelegge; bruk langline, fysisk sperre slik at hun ikke kan hoppe ut av bilen, noen extra gode godbiter som kanskje frister til å høre etter. 

Skrevet

Har litt erfaring med "senile" hunder. Vi hadde en gammel senil, og en gammel ikke senil. Den senile var faktisk relativt lydig, men man så at han var senil fordi han glemte mye "her og nå". Glemte om han hadde spist, vært ut og tisset, hvor vi var. Kunne gå ute i hagen sammen, så kunne han plutselig bli stående og bjeffe rundt hushjørnet og virket forvirret, rolig når vi gikk og vinket til han (fikk dårlig hørsel også). Ang å gå på do og spise var det veldig tydelig, da han gjentakende ganger, rundt de vanlige måltidstidspunktene, ventet og maste på mat, samme med å gå ut. Kunne mase om å ut 5 minutter etter tur, etter lufting. Uten å gå på do når vi kom ut. Da skulle han bare inn igjen. Så de vanene han hadde, satte seg på en måte fast.

Den ikke senile gamle ble bare staere og staere, og holdt mest på med egne "prosjekter" ? Gjorde som det passet seg. Har ikke inntrykk av at det er så uvanlig at de gjør sine egne greier når de er gamle. Kanskje tisper er litt værre der? De er jo litt sleipere enn hannene ? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...