Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei 

vuderer å skaffe meg bjeffe halsbånd. Men vil høre med dere om det er lurt eller ikkke?
Er det noen som har prøvd bjeffehalsbånd med lyd? Er det lov i Norge er det fornuftig? Er det noen som har prøvd halsbåndet fra drømmefeste.no?  Er det en seriøs side?  Håper dere svarer.

Skrevet

Nei, bjeffehalsbånd er ikke lurt. Og i noen tilfeller ulovlig.

Bjeffehalsbånd baserer seg på at hunden skal oppleve bjeffing som ubehagelig, og slutte å bjeffe fordi det er mer ubehagelig enn grunnen til at de bjeffer. All trening må vedlikeholdes og forsterkes med jevne mellomrom, enten det er med belønning eller ubehag. Krevende øvelser eller situasjoner vil kreve sterkere belønning - eller straff.

Hos noen hunder vil det bare utløse mer bjeffing, fordi det er deres instinktive reaksjon på ubehag.

Det er avhengig av at du med kontrollen treffer akkurat på riktig tidspunkt for å aktivere halsbåndet, og at hunden forbinder ubehaget faktisk med bjeffingen, og ikke noe annet som skjedde akkurat da. Gikk naboen forbi? Du risikerer en hund som forbinder naboen (enten den ene personen, lignende personer, eller alle ukjente) med ubehaget og vil reagere på det resten av livet. Stod hunden på gress de to første gangene du brukte halsbåndet? Vips har du en hund som er redd for gress. Dette er bare eksempler på ting som kan gå galt ved feil timing og bruk av slike halsbånd.

Halsbånd som trigger automatisk er ulovlig å bruke. Disse skiller heller ikke alltid på lyder, og kan trigges av bildøra som slår igjen, at du mister en gaffel i gulvet, eller andre ting.

Sitronsprut eller vann er ikke noe mer "vennlig" enn vibrasjon eller høyfrekvent lyd. Det baserer seg likefremt på ubehag hos hunden, og ubehaget må være sterkt nok for at det skal virke.

 

Hva består bjeffingen i, og hva har du gjort for å trene det bort til nå?

En del raser bjeffer natulig mye. Det går an å redusere det en del ved konsekvent trening, men ikke forvent å få det helt bort. Det er noe som følger med disse rasene. Du kan jobbe med å få kontroll på bjeffingen med å la det være lov å bjeffe i noen situasjoner for å "si fra", og så avbryte/avlede adferden.

Hva trigges bjeffingen av? Prøv å begrense triggerene. Dette er såklart veldig avhengig av hva som er problemet. Men ikke la hunden stå ute alene, eller i et vindu med utsyn, og bjeffe på forbipasserende, for eksempel. Sørg for å ha kontroll over omgivelsene og situasjonen slik at du kan ta hunden inn/bort så fort den bjeffer.

Er det et underliggende problem? Understimulerte og/eller stressede hunder vil bjeffe mer. Pass på at hunden får passe mengder aktivisering, og særlig bruke hodet sitt litt i løpet av dagen. Det vil ikke nødvendigvis hjelpe på iboende varsling hos en typisk bjefferase for eksempel, men det vil ihvertfall hjelpe mot kjedebjeffing.

  • Like 1
  • Thanks 2
Skrevet

Det som er ulovlig er såkalt automatisk halsbånd, altså at det er en måler som trigges automatisk av skarpe lyder, som bjeffing. Det er lovlig hvis du har en fjernkontroll der du styrer nøyaktig når det utløses, men jeg vil på det sterkeste fraråde det. I verste fall kan det gjøre problemet verre. Jeg ville heller jobbet med å få hunden tryggere rundt andre hunder, ikke mer utrygg.

  • Like 1
Skrevet
4 timer siden, Chili 1205 skrev:

Bjeffer på alle hunder. Men veit du om det er lovlig så lenge det ikkke er med strøm eller?

Hvorfor ønsker du å påføre hunden din ubehag fordi den uttrykker følelsene sine som hunder gjør?
Er den glad og oppspilt når den ser andre hunder? Er den redd/utrygg for fremmede hunder? 
Er virkelig løsningen å påføre den ubehag?

(et veldig godt tips er å holde god avstand til andre hunder. Så lang avstand at din hund ikke føler for å bjeffe)

  • Like 3
Skrevet
3 hours ago, Chili 1205 said:

Som sagt så lurte eg bare på om det var noe å tenke på.

Nei, det er det absolutt ikke. Som Simira sa: det ulovlig med automatisk, det er ubehagelig/vondt, og det kan gjøre problemet værre og føre til at hunden blir redd for helt vanlige ting.

Dersom du etter de advarslene fremdeles tenker på å påføre hunden din smerte/ubehag som kan føre til langvarig traumer og redsel, så synes jeg du skal sette deg ned å spørre deg selv om du er en god eier for hunden din. Dersom du er glad i hunden din, så fortjener den at du endrer holdning til trening.

Store adferdsproblemer krever mye jobbing fra eier for å fixes. Det er mange her på hundesonen som kan gi deg tips, og jeg anbefaler på det sterkeste å se på "Fra Bølle til Bestevenn" på NRK.no. Det er et koselig program som får frem smil og latter, og kan både motivere og hjelpe deg i treninga!

Her er en link:
Fra bølle til bestevenn – NRK TV
 

Skrevet
På 11/14/2021 at 12:05 AM, Chili 1205 skrev:

Som sagt så lurte eg bare på om det var noe å tenke på.

Enkelt sagt; nei! Grunnene til hvorfor er det ingen grunn til å repetere, flere har allerede gitt gode svar her på hvorfor man ikke skal bruke slike redskaper på en hund.

Skrevet
15 minutter siden, QUEST skrev:

Enkelt sagt; nei! Grunnene til hvorfor er det ingen grunn til å repetere, flere har allerede gitt gode svar her på hvorfor man ikke skal bruke slike redskaper på en hund.

Som sagt så har eg ikkje tenkt til å kjøpe det. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...