Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten/medium rase til løpeturer etc


Hmmm
 Share

Recommended Posts

Hei 

Vi er på jakt etter en relativt liten hunderase som skal være kapabel fysisk til og like å være med på løpeturer. 
Ca 5-10 kg. 
Helst ikke blant de verste røyterne og bjefferne, men vi tåler litt hår og litt lyd. 
Gjerne forholdsvis rolig vesen/lynne, men ivrig og rask av seg på tur.  
Vil trene lydighet, ikke noe behov for at den skal hevde seg, men gjerne synes det er litt gøy. 
Den må kunne trives i en livlig barnefamilie. 
Forslag? 

 

Endret av Hmmm
Glemte noe
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 11/3/2021 at 8:22 AM, simira skrev:

Whippet må jo være perfekt?

 

På hvilken måte? TS etterspør en hund mellom 5-10 kilo og bare der faller whippet fra. Rasen har økt betydelig i størrelse og vekt de senere år og å finne en whippet nå som ikke overstiger 10 kilo i voksen vekt, ville jeg ikke satset på.

TS etterspør også en hund som skal være med på løpeturer. Nå er det  ikke klart hva TS mener med løpeturer men jeg ville tippet at det dreier seg om løpeturer/jogging med hunden i bånd? En whippet er en løpshund og har som sådan ennå mindre utbytte av den slags enn hva mange andre raser vil ha. Kjenner man til løpsraser, så vet man at det dreier seg om løping/ jaging i fart som langt overgår selv den kjappeste tofoting..

TS etterspør også en rase som kan ha noe glede av såkalt lydighetstrening og sant nok finnes det whippets som har deltatt men det er ikke rasen jeg ville satset på for en slik aktivitet, heller ikke på lavt nivå. En god whippet er mye mer ‘what’s in it for me’ og det er vel ikke akkurat hva man etterser i en ‘lydighets’hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, whippeten er i overkant av størrelsen, men oppleves ofte som mindre på grunn av kroppsbygningen. Jeg sammenligner de størrelsesmessig med min gårdshund på 8 kg.

Og selv om de kan og vil løpe enda fortere så er ihvertfall de whippetene jeg kjenner til fine hunder til løpetur. Og av mynder er de nok av de mer myke og førbare, det er flere, også her på sonen som har trent lydighet med whippet. Den meste usikre faktoren her er nok at det er litt tilfeldig om individet vil trives med det eller ikke, men det er generelt en enkel og grei familiehund som i hovedsak passer beskrivelsen. Og Lydighetschampionatet kan man nok se langt etter...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 minutter siden, simira skrev:

Ja, whippeten er i overkant av størrelsen, men oppleves ofte som mindre på grunn av kroppsbygningen. Jeg sammenligner de størrelsesmessig med min gårdshund på 8 kg.

Og selv om de kan og vil løpe enda fortere så er ihvertfall de whippetene jeg kjenner til fine hunder til løpetur. Og av mynder er de nok av de mer myke og førbare, det er flere, også her på sonen som har trent lydighet med whippet. Den meste usikre faktoren her er nok at det er litt tilfeldig om individet vil trives med det eller ikke, men det er generelt en enkel og grei familiehund som i hovedsak passer beskrivelsen. Og Lydighetschampionatet kan man nok se langt etter...

Mulig jeg misoppfattet TS innlegg men h*n etterspør vel ikke hva slags hunder som oppfattes som større eller mindre enn rase X? TS er vel heller relativt konkret på at de ønsker en hund mellom 5-10 kg. Nå har jeg jo ikke sett din gårdshund, så jeg kan ikke uttale meg om den men ingen av de gårdshundene  jeg har sett IRL, har jeg oppfattet som å være i samme størrelseskategori som whippet. På langt nær. 
 

Jeg kjenner til utpregede brukshunder som blir holdt som båndhund/i hundegård mer eller mindre året rundt. Det går på et vis det også men jeg tviler meget sterkt på at hundene selv oppfatter dette som et optimalt liv.. Så jeg ville ikke på det grunnlaget anbefalt brukshund til noen som ikke var innstilt på å virkelig bruke hunden. 

Whippets er ikke travere ( som i joggetur), får de velge selv beveger de seg enten i skritt eller galopp, etter min erfaring . ‘Fine hunder til løpeturer’ for hvem? For hundene eller eieren?  Min oppfatning er at hunden bør ha like stort utbytte av ‘turer’ som eieren ( det er vel for hunden sin del likemeget som egen, man går  tur eller?) og jeg hevder at whippets har lite utbytte av traving på asfalt/veier. De er utpregedet løpsglade hunder som tar ut energien i eksplosive løpsturer. Har man ikke mulighet til å la hundene få utløp for dette på så godt som daglig basis, tenker jeg at man for hundene sin del bør gå for en annen rase.
 

‘Myk’ er ikke nødvendigvis  det samme som en hund som er så opptatt av fører. Mine holdt oppsikt over hvor jeg var ute på tur men de hang ikke i beina på meg som mer førerbevisste raser gjør. Her så jeg f.eks stor forskjell på whippetene og puddelen, den var mye mer opptatt av meg og hva jeg gjorde.

Ja, jeg vet som sagt også om folk som har trent LP med whippet, likeledes folk med ennå mer ‘sære’ raser men da har de sett det mer som en utfordring og jeg ville ikke anbefalt noen som er interessert i LP, selv på lavt nivå å starte med en rase som ikke er kjent for å ha noe særlig utbytte av slik trening. Det er ikke rettferdig, hverken for hund eller eier. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil på det varmeste anbefale Bedlington terrier. Vi har selv en på åtte måneder, og jeg skjønner ikke hvorfor ikke dette er en mer populær rase! Hun er smart, lett å lære, veldig hengiven, rolig inne og en eksplosjon ute! Hun trenger mye frihet til å løpe, hun er rask, men også veldig glad i å gå i bånd, vi øver mye. På tur trives hun i langlina best, og løper som bare det etter oss. Skal forsøke å ta henne med på skiturer også, blir spennende. De krever en del pelsstell, men røyter ikke. Og man må kle de om vinteren. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk! Interessante diskusjoner. Ser at jeg kan utdype. Løpeturene vil bli kortere og lengre turer, ikke mye på asfalt. Løs der den kan (hvis den kan) utenom båndtvang, men ja vil bli en god del båndløping. Om det viser seg at den ikke har noe glede av løpeturene må den jo ikke bli med, men hadde vært både hyggelig og praktisk. Så ønsker å skaffe en rase hvor det er gode muligheter for at hunden vil like det. Samme gjelder i grunn lydighetstrening - må ikke drive med sånt, men vil gjerne drive noe med det. Pelsstell er helt greit - påkledning også. 
Tenker at Bedlington og puddel er svært aktuelle. Og kanskje dvergpincher. Også sett litt på brasiliansk terrier. Hvordan er disse 4 mtp bjeffing og jaktinstinkt? 
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at om du vil ha den med på løpetur, bør den ha litt lengde på beina sine? Dverg puddel og den størrelsen synes jeg blir for smått. De henger nok med, men de skal jo like det også. Mellompuddel og cocker spaniel størrelse er nok bedre sånn sett. Kommer litt an på hvor fort du løper også. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Mellompuddel tror jeg kan bli bra med de kriteriene :) 

Enig med QUEST, Whippet blir feil med de kriteriene du har etterspurt. En hund på 12-16 kg er noe helt annet enn en på 5-10 kg. I tillegg skriver du at du ønsker å trene litt lydighet, og det blir mye morsommere for dere med f.eks en puddel enn en whippet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...