Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp med dårlig apetitt for tørrfor og diare av vom


RobertMM
 Share

Recommended Posts

Staff 11 mnd har hatt dårlig matlyst for tørrfor helst siden jeg fikk han da han var 8 uker og undervektig.

Han spiser vom, men har tidvis mye diare/løs mage med slim, og kan følgelig ikke spise det. Der skal ikke mer til enn et par biter med vom kjøttboller innrørt i tørrfor før han spiser opp alt - men får fortsatt løs mage.

Kort og godt; vom - som han spiser, er ikke et alternativ, heller ikke for å røre inn

Har brukt acana og royal canin sitt valpefor, men han spiser knapt halvparten av dagsbehovet. Ikke fremstår han som særlig sulten når jeg girer han litt opp før jeg setter ned skålen heller.

Kjøpte inn noe som skulle være dt slags «hundekrydder» med tørrvom-smak. Det fungerte bra i 3-4 dager.

Han er for øvrig frisk og rask, og har veldig lyst på maten min. Så det er kun en småspist hund som fort blir matlei.

Har hart 3 staffer før og aldri hatt problem med spisingen…

Har spurt litt rundt om det ikke finnes noe super-tasty valpefor, men ikke blitt særlig mye klokere.

Råd/tips?

Endret av RobertMM
Ny topic
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • RobertMM changed the title to Valp med dårlig apetitt for tørrfor og diare av vom

11 mnd er ikke en valp lengre, men en unghund. Du bør begynne å gå over til voksenfôr så han få riktig næringssammensetning. Det kan også ha noe å si for matlysten, siden valpefôr inneholder mye energi fordi de skal vokse.

Diaré av Vom er ikke normalt, har dere sjekket hos dyrlege, og tatt opp dette med allergi? Hvordan er søsknene?

Så lenge han ikke blir for tynn så gjør det heller ikke noe om han spiser for lite. Da får han i seg det han trenger. Begge mine har vært akkurat likedan, veldig småspiste som unghunder, men aldri undervektige.

Jeg ville fortsatt å gi hunden mat til faste tider om dagen, gjerne to ganger, og litt mindre enn det han får nå, helst ikke mer enn han faktisk spiser. Fôranbefalingene på posene er også nettopp det, og erfaringen min er at de færreste trenger like mye som produsentene mener de skal ha. Mine har tidvis gått på halvparten uten å bli tynne, litt avhengig av fôrtype.

Ta bort maten etter ti minutter, og gi fast mengde til neste måltid også. Så kan du heller øke hvis/når han begynner å spise opp. Så lenge hunden ikke blir undervektig så er det sjelden grunn til bekymring, men en tur til dyrlegen kan også være greit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan det være pubertale hormonendringer som påvirker matlysten? Jeg hadde en (ikke staff) som rett og slett ikke hadde tid til å spise hver dag når han hadde fått ferten av at det var løpetisper innen en mils omkrets. Eneste som stod i (bak)hodet på ham var å få ****. 
 

Ellers tenker jeg at rå kylling og rått svin fra industrielt dyrehold er potensielt farlig pga bakteriene. De slutter jo ikke formere selv om man fryser det ned, det går bare saktere. Det ble advart om dette fra veterinærer eller Mattilsynet eller hvem det nå enn var på nrk.no for flere år siden, men da med tanke på menneskehelse. Jeg tenker at det kan påvirke hundetarmen til å kaste det fortere ut også, derav diareen? MUSH har råfor uten kylling og svin. Kan være verdt et forsøk? Ellers kan stekesjy over tørrforet kanskje smake det til litt. Å bløte tørrforet opp og tilsette litt saus med litt smak har vært en vinner til flere hunder her. Om jeg bare har helt saus på tørre kuler, så har sausen blitt slikket av og tørrforkulene blitt liggende igjen ?

Endret av Maskot
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Reagerer han på alle typer VOM? Også lam / storfe?  Alternativt kan du jo kjøpe litt frysetørket ren vom og blande i maten ( med vann) ?  Eller se om du kan få tak i Norwegian Polar som er kokt, tåler han det er det verdt å bytte fremfor å kaste mat kanskje? 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...