Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Har ei 8 år gammel huskytispe som har diabetes, hatt det i et par år. Kastrert pga det. Går lett opp i vekt. Etter diagnosen, byttet hun for til Dechra for vektreduksjon. Men hun røyter SÅ mye, og det tar aldri slutt. Ser også på innholdet at det er bare korn osv… 

Er det noen med erfaring som kan gi råd her? Hvorfor kan hun ikke få «vanlig for» med lite fett og mye protein, som ikke har karbs, korn og mel i seg? Regner med det er dette som bidrar til at pelsen blir dårlig også. 
 

På forhånd takk for svar!
 

 

Skrevet (endret)

Dechra Weight Reduction/Control inneholder ekstra mye fiber med alt kornet og i tillegg tilsettingen av cellulosepulver og  psyllum husk. Mulig det også er ekstra mye magnesium, krom, sink, selen, alpha lipolensyre og vitamin B1, B6, B12, C, D og E i foret, enten tilsatt eller i hovedingrediensene. Egg og mengden sjømat ser for meg ut til å være der for vitaminenes del. 
 

Om du får sjekket nøyaktig hvor mange mikrogram per 100g av de blodsukkerregulerende komponentene som må tilsettes ekstra til et vanlig for, og skaffer deg en veldig god og pålitelig vekt, så kan du helt sikkert bytte. Hør med veterinær. 

Endret av Maskot
Skrevet

Jeg har hørt mye godt om Rabbit Recipe fra Natural Gratness. Lavt innhold av fett og kalorier, også er det tilsatt glukosamin og kondroitin som er bra for ledd. 41% kjøtt, også er det helt kornfritt. 

Skrevet (endret)
6 hours ago, Annanas said:

Jeg har hørt mye godt om Rabbit Recipe fra Natural Gratness. Lavt innhold av fett og kalorier, også er det tilsatt glukosamin og kondroitin som er bra for ledd. 41% kjøtt, også er det helt kornfritt. 

Jeg ville ikke anbefalt det som erstatning ved diabetes. Det høye fiberinnholdet i diabetesforet er der for å holde blodsukkeret under kontroll. Å gå over til et fiberfritt for for friske hunder kan gjøre en diabetessyk hund alvorlig syk. ..men det kan kanskje gå an å tilsette den mengden fiber som kreves, i tillegg til nevnte vitaminer og mineraler så det blir likt som i diabetesforet. Igjen: en ekte veterinær må svare på dette. Ikke følg råd fra lekfolk på internett om forbytte uten å ha snakket med veterinær først. 

Kornfrie for med poteter og linser er forøvrig koblet til en sterkt forøket forekomst av DCM i hunder. Det er ennå ikke avklart om det er noe i poteter og linser eller om det er lavt innhold av aminosyren metionin (finnes rikelig i korn), som er essensiell i syntesen av taurin, som er årsaken, så om man skal fore kornfritt bør man holde seg til råforing uten nevneverdige mengder grønnsaker, og ihvertfall ikke potet.

Royal Canine og Eukanuba er blant de som har forsket aller mest på ernæring til hund, og de har korn i alle fullforene sine. Skadelig er det ikke. 

Endret av Maskot

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...