Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Anbefaler også her som i tidligere tråd om å ta å se på raseklubben's hjemmeside, eller komme med konkrete spørsmål som er enklere å svare på. Man kan jo skrive side opp og side ned om en rase :) Søkefunksjonen kan sikkert også finne en del tråder om dalmatiner her inne.

Jeg for min del håper jeg kan klare å trosse røytingen (eller gjør jeg? ?) en dag og anskaffe meg en. Da basert på at den ville passet inn hos oss, ikke bare fordi den er fin og "har lyst på" selv om utseende er helt klart tiltrekkende for meg i tillegg til egenskapene :) Jeg er nemlig med langhårscollie, tro det eller ei, ikke vandt med røyting 365 dager i året, med små irriterende hår som setter seg overalt ?

Skrevet

Det er en sterk rase med masse egenvilje, og intelligens. Den røyter VANVITTIG mye, hele året. 

Det er desverre litt for mye  avl som går på utseende, og ikke gemytt eller helse. 

Vær ekstremt nøye med linje og oppdretter. Jeg ville kikket mot Sverige og Danmark. 

  • 4 weeks later...
Skrevet
På 9/28/2021 at 10:22 AM, Debbie skrev:

Det er en sterk rase med masse egenvilje, og intelligens. Den røyter VANVITTIG mye, hele året. 

Det er desverre litt for mye  avl som går på utseende, og ikke gemytt eller helse. 

Vær ekstremt nøye med linje og oppdretter. Jeg ville kikket mot Sverige og Danmark. 

Hva er det som gjør at du anbefaler Danmark og Sverige fremfor Norge? Det er jeg oppriktig nysgjerrig på ?

Skrevet

Fordi jeg har pratet med både svenske og danske oppdrettere, og hunder som jeg virker har et mer fornuftig syn på avl.  

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...