Gå til innhold
Hundesonen.no

Chana


Audhild

Recommended Posts

Skrevet

Chana eller Willemo`s Vårblomst som hun heter til stamtavlenavn er ei utrolig herlig golden tispe. Hun er født 28 mars 2005 og er snart 1 år :D

chanaforum11.jpg

Her hun 8 uker :D

chanaforum12.jpg

Begynner å bli voksen, 10 måneder :)

  • Svar 74
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Hadde besøk av en herlig golden hann i dag...her kommer litt bilder fra besøket :rolleyes:

casperchanaforum.jpg

casperchanaforum2.jpg

casperforum.jpg

Casper, goldenen til veninna mi :D

chanaforum14.jpg

Chana...litt skitten :rolleyes:

chanaforum15.jpg

Jentå mi :)

Skrevet

Nydelig vovve! Jeg skjønner egentlig ikke at golden er så vanlig rase, for det er sjelden jeg ser noen.. :D De er noen så utrolig pene hunder.. :)

Skrevet

Så skjønn! Har du/dere stilt henne noe da?

Takk!! :)

Jeg har deltatt på ett valpeshow. Hun fikk ganske grei kritikk syns jeg da, men en 4/4. :unsure: Fikk trekk på stillinga.... så skulle nok ha trent litt mer!

6mnd. Av god type. Hodet av vakre linjer. Meget bra skulder.

Kraftig benstamme. Overlinjen er under utvikling. Kraftige lår.

Trenger trening for å få vist sitt fulle seg.

Skrevet

Takk!! ;)

Jeg har deltatt på ett valpeshow. Hun fikk ganske grei kritikk syns jeg da, men en 4/4. :unsure: Fikk trekk på stillinga.... så skulle nok ha trent litt mer!

6mnd. Av god type. Hodet av vakre linjer. Meget bra skulder.

Kraftig benstamme. Overlinjen er under utvikling. Kraftige lår.

Trenger trening for å få vist sitt fulle seg.

Håper du skal fortsette og stille henne! Hun virker kjempeflott!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vi har endelig fått masse snøøøø :icon_redface: Det er en skjeldenhet her i Stavanger! Syns det er kjempe kos, Chana også.... Har tatt en del bilder i snøen... Ikke alle så ble like bra, da de ble tatt litt utpå kvelden (var redd det var regnet bort til dagen etter og måtte benytte sjansen).

Chana synes snøen var stas! Kjekt å rulle seg i den!

snochanaforum.jpg

snochanaforum2.jpg

Søøøtingen min!

snochanaforum3.jpg

snochanaforum4.jpg

snochanaforum5.jpg

Ett bilde som jeg synes ble kjempe bra! Gullet mitt :)

snochanaforum6.jpg

Skrevet

Beklager, men jeg er pålagt å si dette: bildene er altfor store, max er 350x250 og 60 kb, krymper du eller fjerner du dem?

OJ! Sorry! Det hadde jeg ikke fått med meg! Nå har jeg forminsket dem.... men er usikker på hvor mange kb de er. Gi beskjed om de fremdeles er for store! ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...