Gå til innhold
Hundesonen.no

Deleieravtale - hva er praksis hvis det ikke blir kull


Recommended Posts

Skrevet (endret)

Vi har en tispe hvor vi har deleieravtale med oppdretter, som gir han rett til å sette minst et kull på henne. Vi betalte halv pris for hunden. 
 

Hun er nå drøyt to år og oppdretter har spurt oss om vi vil kjøpe oss ut av avtalen, med begrunnelse at han ikke er interessert i å avle på henne. Vi har lest avtalen, det står ingenting der om et slikt tilfelle. Jeg er usikker på hva som er vanlig praksis hvis oppdretter ikke ønsker å bruke tispa? Jeg mener at det er en risiko han tar som oppdretter og at dette burde vært omtalt i avtalen om vi skal betale ut resten. 
 

Noen her med erfaringer? 

Endret av Skogtraver
  • Skogtraver changed the title to Deleieravtale - hva er praksis hvis det ikke blir kull
Skrevet

Det står vell greit forklart på NKK sine sider (under forvert avtale) hvordan en forvert og en deleier avtale er om jeg ikke tar mye feil.

Om en hund ikke er til forventningene slik at den ikke kan brukes til avl eller utstilling, overføres hunden til forvert/ medeier.

Skrevet

Det er vel det vanligste, men det kommer nok litt an på avtale og forhold. Og om avtalen ikke dekker hva som skjer når hunden IKKE skal avles på, så er den litt tynn. Er dere deleier, eller fôrvert? Det er også en forskjell. For ikke å snakke om hvem som har hatt de ulike utgiftene og ansvaret med hunden.

Skrevet (endret)

Vi er deleiere. Vi har betalt alle kostnader, bortsett fra røntgen ved et års alder som vi delte på. Men dette med overføring tilbake til oss og evt pris, står ikke omtalt i avtalen. Og vi har ingen erfaring med dette, så jeg bare lurte på hva som er vanlig. 
 

Jeg ser av malen til NKK at dette står omtalt, så da er nok vår avtale litt mangelfull. Jeg føler det litt feil at vi skal betale mer fordi hunden ikke er ift hans forventninger, men vi ønsker jo ikke å lage noe styr ut ab dette heller. 
 

 

Endret av Skogtraver
Skrevet

Som oppdretter er mitt innspill at om man ikke ønsker å bruke hunden i avl, med unntak årsaker forårsaket av deleier (dårlig kommunikasjon, deleier flytter langveis ol.), skal hunden overdras vederlagsfritt. Eventuelt kun mot dekning av omregistreringsavgift. Iom. at det er oppdretter selv som fremmer spørsmålet, ville jeg absolutt holdt på vederlagsfritt. 

Det skal riktignok sies at jeg har inntrykk at det også er normalt å kjøpe/selge seg ut av avtalen om hunden er avlsverdig. 

Dere må da også dessverre være forberedt på at oppdretter kan endre mening vedrørende avl om dere ikke ønsker eller evner å gå med på dette per nå. 

Avtaler burde absolutt omhandle slike punkter, eventuelt et punkt om at avtalen kan åpnes for diskusjon. Nå er det jo riktignok slik at det ikke er noe å gjøre med denne avtalen og situasjonen akkurat nå, det er jeg klarover. 

Skrevet

Jeg tenker at jeg hadde lett betalt ut hund om jeg hadde sluppet alle ulempene det var med at oppdretter skulle ha kull på den?  I mitt hode er det det som gjør at hunden er "rabattert" i utgangspunktet? 

  • Like 1
Skrevet
10 timer siden, maysofie skrev:

Som oppdretter er mitt innspill at om man ikke ønsker å bruke hunden i avl, med unntak årsaker forårsaket av deleier (dårlig kommunikasjon, deleier flytter langveis ol.), skal hunden overdras vederlagsfritt. Eventuelt kun mot dekning av omregistreringsavgift. Iom. at det er oppdretter selv som fremmer spørsmålet, ville jeg absolutt holdt på vederlagsfritt. 

Det skal riktignok sies at jeg har inntrykk at det også er normalt å kjøpe/selge seg ut av avtalen om hunden er avlsverdig. 

Dere må da også dessverre være forberedt på at oppdretter kan endre mening vedrørende avl om dere ikke ønsker eller evner å gå med på dette per nå. 

Avtaler burde absolutt omhandle slike punkter, eventuelt et punkt om at avtalen kan åpnes for diskusjon. Nå er det jo riktignok slik at det ikke er noe å gjøre med denne avtalen og situasjonen akkurat nå, det er jeg klarover. 

Tusen takk for godt svar. Jeg har også inntrykk av at mange praktiserer å overføre hunden til deleier uten vederlag. Men her har vi jo ingen kontrakt som regulerer det og da må vi jo bare bli enige. 
 

For oss er det jo fint å slippe ulempene med en sånn avtale, men vi har heller ikke hatt noen problemer med det. Det er jo oppdretter som ikke ønsker å gå videre med dette og da synes jeg bare det blir litt rart at vi skal kjøpe oss ut. Dette handler ikke om penger altså, bare jeg som vil forstå dette. Vi har også tipser oppdretter om å få dette inn i framtidige kontrakter. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...