Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det ikke sånn at pommer er sinnssykt dyre fordi de er veldig søte? Har sett de opp til 38 - 40 000kr på finn.  Jeg har ikke hatt rasen, men har hørt og sett litt av den. Valper må man være veldig forsiktig med for beina brekker som fyrstikker. De virker veldig aggressive. Vet om noe som har hatt fire hunder (Pommer) på seks år siden de blir syke og dør/avlives.  Fy f... at de gidder.

Er ikke dette en veldig oppskrytt hund som egentlig bare har utseende som sin sterke side? De bjeffer visst noe voldsomt og har tendens til å være ganske aggressive. Ser stadig folk som vil omplassere sin pomme på finn.no fordi de ikke kan håndtere dens aggressive lynne og umotiverte biting.  Tror mange får seg en real skuffelse når hunden vokser til (hvis de er heldige og kommer så langt da). De er supersøte, sikkert de søteste valpene som finnes, men syns det er rart at det er alt folk ser når de skal kjøpe hund.

Skrevet

Prisene du nevner er nå helt normale for miniatyrhunder. På grunn av popularitet (delvis pga. kjendiser som har dem) er det mange useriøse som avler for å tjene penger på disse. Det er også en del smugling, og særlig der kan man oppleve mye sykdom.

De har ikke bein som knekker så lett, med unntak av at de faktisk er små og lett utsatt for å bli snublet i, men de er utsatt for albueleddsproblemer, patellaluksasjon og øyeproblemer. Kjøper du fra en seriøs oppdretter som helsesjekker avlshundene sine er dette et mindre problem.

Når det gjelder lynne så er dette en rase som er avlet for å varsle om fare. Det er også, tross størrelsen, faktisk en hund. Noen har tanker om at de bare kan kose med den, og at de ikke trenger noe særlig tur eller aktivisering. Hvis man ikke behandler hunden som nettopp det, og oppdrar den fra valpestadiet, så risikerer man å få utslag i flere typer uønsket oppførsel.

Jeg tror mye av det du beskriver kan være tilfelle for folk som anskaffer seg en miniatyrhund og ikke er forberedt på ansvaret med å ha en hund. Det gjelder forsåvidt større hunder også, men de er det nok færre av. Flertallet er heldigvis litt mer forberedt, men med pågangen under korona er jeg redd flere velger å kjøpe fra useriøse oppdrettere eller smuglere, og at det vil merkes om noen få år.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...