Gå til innhold
Hundesonen.no

Avl


Alida
 Share

Recommended Posts

Jeg tror ikke det er så vanlig. Oppdrettere av min rase har helst flere tisper, og låner hann-hund utenfra. Jeg tror de prøver også å være beviste på å ikke få for mange like kombinasjoner. Og at samme hannhund ikke blir for mye brukt.

De fleste seriøse oppdrettere ønsker å ha riktige kombinasjoner. At samme hannhund passer til alle tispene, virker skrekkelig useriøst syns jeg. Det kan jo likevel bli bra valper. Men jeg holder meg unna slike oppdrettere som tenker mer på å tjene mest mulig penger, enn å lage best mulig valper.

En jeg vet om, har i årevis drevet stort med valpeoppdrett. Han beholder noen tisper fra sine kull, og kjøper hannvalp fra England. Denne brukes da på alle tispene i noen år (han har av og til to hann-hunder samtidig)

Den ene hannhunden hans ble far til over 250 registrerte valper. ?

De fleste hannhundene hans får mellom 100-200 valper hver. Han er beryktet i rasemiljøet

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en anbefalt grense for antall valper en hannhund bør få innenfor en rase, avhengig av avlsgrunnlaget i den rasen. Det er flere oppdrettere som kjøper en hannhund og bruker den på flere tisper i oppdrettet sitt. Men om de konsekvent bruker den ene hunden på alle tispene de disponerer, og ingen andre, så bør man titte litt på hvorfor, linjer, og kanskje snakke med avlsrådet i raseklubben eller andre erfarne oppdrettere om hva som er vanlig. Det behøver ikke å være noe useriøst, men det bør ringe en bjelle.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja han har teppe fra dem. Han koser seg fint i buret sitt på dagtid.  hittil må vi ut med ham rundt kl 02 og igjen kl 05.30 når han våkner på morningen. Han blir tatt ut for å tisse og legger seg raskt tilbake i buret. Men går 3-5 minutter så kommer han tuslende over på madrassen. Vi får prøve å legge oss utenfor å se hvordan det går. Bare håpe. Vi ikke vekker han for mye da når vi flytter madrassen vi skal sove på.
    • Har han en teppebit fra oppdretter, og et teppe/pledd å krype inn i? Ja, det blir nok tygget i stykker, men er greit om han har et lunt sted å lage seg et "rede". Husk at han antageligvis er vant til å sove i en varm haug av valper. Utviklingen går fort i denne alderen, og jeg ville gitt ham noen netter til med selskap i valpebingen.  Går dere ut med ham om natten? En mulighet er å ta ham med ut når han våkner, la ham tisse, og så gå inn igjen og legge ham i valpebingen og dere utenfor.
    • Går nok bra. Følg med på formen, men jeg ville ikke bekymret meg så lenge allmentilstanden er ok.
    • Hei!  Hadde kokt torsk til hundebassen min ca klokken 12 i dag, rett før jeg skulle reise på jobb… da var han ikke sulten og spiste det ikke. Leverte han til pass, dro på jobb og hadde helt glemt at der var fisk i skåla når jeg slapp han inn døra hjemme… han sprang selvfølgelig rett til skåla og innhalerte fisken, som da har stått ute i snart ni timer😫😫 Han viser ingen tegn på forgiftning foreløpig, men det er jo bare ca en time siden han spiste den også..  Er dette veldig farlig? Kan jeg avvente, eller må jeg ringe vetrinærvakta så han får brekningsmiddel??    Liten yorkie, 2 år 
    • Hei. Vi har en valp på 9 1/2 uker som er veldig selvstendig på dagtid. Finner roen alene i senga si eller buret. På nattestid er det verre. Vi har sovet på madrass i valpegården, han har et bur som står åpent og lå fint i buret sitt de første fire nettene uten problemer. Men de siste nettene vil han ikke sove i buret og kommer å legger seg på madrassen sammen med oss. Vi har prøvd å legge oss på utsiden av valpebingen, men da bare hyler han og valpehjertet klarer ikke å høre på hylingen mer enn 15min. Han roer seg ikke hvis vi putter hånda inn eller noe. Vi har prøvd å gå inn når han er rolig og han sovner. Men med engang vi går ut våkner han og hylekoret er igang igjen. Tips og triks for å få han til å sove alene uten og ligge oppå oss?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...