Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heihei!

Mulig feil sted, men prøver meg her. Bare å flytte ellers :)

Min bror har startet jakten på dvergschnauzer valp, og bl.a vært i kontakt med en selger på Finn (i tillegg til ulike oppdrettere). Selger ønsker 28.000kr per valp, dette er vel i overkant mye? Sliter med å finne veiledende priser for rasen, men jeg ville forventet nærmere 18-20.000kr.  Han har foreløpig ikke fått svar fra andre oppdrettere, slik at vi ikke kan sammenligne med dem. Ser ut til at pris for div terriere, f.eks JRT og Yorkshire terrier, ligger rundt den prisen. Coronainflasjon er jo såklart en ting, men har fått inntrykk av at det i hovedsak gjelder alle disse små blandings-pooene (cavapoo, maltipoo, hvasomhelstpoo) som folk velger å betale ugudelig mye penger for. Noen som har noe visdom rundt dette? Selger som bare ønsker å kapitalisere på etterspørsel, eller reell pris?

Skrevet

Mitt inntrykk er at coronaen har økt prisen for nær sagt alle raser. For 5 år siden var vanlig pris for golden ca 14 000,-. Nå ser jeg at mange tar 25 000,- og opp mot 30 000,-. Faktum er at i dagens marked kan de faktisk ta nesten hva de vil. Når man bokstavlig talt har over 1000 henvendelser på et eneste kull, så er det kun anstendighet og evt frykt for å skremme bort de beste valpekjøperene som gjør at prisen ikke er det dobbelte. Får se hvor lenge det varer ...

Skrevet

Det er stor etterspørsel på alle raser nå, og prisene deretter, dessverre. Det er jo lenge siden disse designerblandingene kostet opp mot 50K, slett ikke overrasket over at renrasede begynner å nærme seg halvparten.

Skrevet

Hm, da får han se om han klarer å vente til det forhåpentligvis normaliserer seg i 22/23 eller punger ut nå. Ble tomt etter vi måtte si farvel til vår siste DS (gamle familiehunden) i februar, så kan bli vanskelig!

Takk for svar alle ☺️

Skrevet

Jeg tror ikke prisene kommer til å gå ned igjen. De stabiliserer seg nok når etterspørselen synker, men jeg kan aldri tenke meg at folk vil ta mindre når de allerede har fått den prisen.

Skrevet

Tror heller ikke prisene vil gå ned igjen og tror faktisk de vil øke enda litt før de stabiliserer seg ... det er ekstrem etterspørsel som vil vare i lang tid etter corona (ventelister) og i et uregulert marked betyr det egentlig bare en ting. Nå kan man se for seg at tilbudet også øker, men det tar tid og uansett skal det bli vanskelig å dekke etterspørselen.

Skrevet
1 time siden, tillien skrev:

Tror heller ikke prisene vil gå ned igjen og tror faktisk de vil øke enda litt før de stabiliserer seg ... det er ekstrem etterspørsel som vil vare i lang tid etter corona (ventelister) og i et uregulert marked betyr det egentlig bare en ting. Nå kan man se for seg at tilbudet også øker, men det tar tid og uansett skal det bli vanskelig å dekke etterspørselen.

Det er et godt poeng, er nok mulig at noen finner ut at de ikke har tid allikevel og melder seg av liste. Lov å håpe så lenge man er litt realistisk!

51 minutter siden, simira skrev:

Men man kan jo alltids følge med på omplasseringsmarkedet... (det er min plan).

Jepp, gjør det og. Har sett lite / ingen DS til omplassering, men kanskje det dukker opp noen etterhvert. Han er allergisk, så det gjør mulighetene færre ift aktuelle raser. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...