Gå til innhold
Hundesonen.no

Dine beste tips til innkallingstrening?


Recommended Posts

Skrevet

Valpen vår har blitt unghund(10,5) mnd og det har ikke blitt så mye trening på innkalling nå som det er båndtvang. Han har gått litt "løs" i langline i dag og innkallinga funka ikke så godt son tidligere. 

Noen som har gode tips? Gjerne veldig konkrete. Tenkte å skaffe noen supergode godbiter også,  men hva?

Skrevet

Har du sjekket gamle tråder? Det må være en del råd der som funker fortsatt. ;)

Alltid ha med ekstra gode godbiter på tur, masse enkle innkallinger (når han ikke er "opptatt") med super belønning, og belønn all frivillig "innsjekk"/kontakt.

Hva som er best belønning for hunden din må du nesten finne ut selv. Kremost på tube er jo en klassiker, alt som er ferskt... min tar gjerne gulrøtter. Lek er også bra både for samarbeid, vekt og ikke minst få hunden til å holde seg litt ved deg.

Skrevet

Takk for tips! 

Vekt? Litt usikker på hva du mener med det. 

Jeg leser flere steder dette med å bruke lek som belønning,  men har ikke helt forstått hvordan det gjøres. På kursene vi har gått har vi vare brukt godis. Har prøvd å leke litt med ham med en ball i en snor (blant annet) men han virker ikke sånn superinteressert.

Skrevet

At lek er sunnere for hunden enn masse godbiter. ;) Men sjelden et problem, det er ganske greit å justere matmengden etter mengden godbiter.

Om han ikke er så interessert i lek så er det ikke så god belønning. Men en fille, tauknute eller noe annet man kan ha drakamp med er veldig fin belønning om hunden liker det. Jeg har hatt forbud mot pipeleker, men akkurat som innkallingsbelønning har jeg brukt det til den minste som er en rottehund, med stor suksess.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...