Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele til ny valp


Recommended Posts

Ønsker å kjøpe sele til valpen min jeg får om 1 uke. Engelsk Setter. Jeg har NULL peiling på sele og har aldri brukt det, men har lest at det skal være best flere steder og av folk jeg stoler på vet tingene sine. 

Men.. hvilken? Merke er bra? Hvilket design er best?  osv osv osv...

Kan noen tipse meg om en god sele til valp (engelsk setter) som tåler en del, er bra, som jeg har mulighet til å ha ivertfall noen måneder til hun blir større. Gjerne med link til nøyaktig hvilken du anbefaler så jeg ikke må lete og finner feil.

Takk på forhånd

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mange gode seler. Selv liker jeg Rogz, Haquihana, Hurtta og Ruffwear, for eksempel. Det viktige med sele til en valp er at den er mest mulig regulerbar, ihvertfall rundt hals og mage. Gjerne på brystet også.

Ta med valpen til dyrebutikken, de kan hjelpe deg å finne en sele som sitter ok og som kan reguleres.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sele som passer noen måneder med valp kommer du nok ikke til å finne, de første månedene er de i enorm vekst. 

Jeg bruker kjøpe Dogman sine H-seler, gjerne på Coop Obs, for valper frem til de begynner å bli ferdig utvokst. Har holdt med to forskjellige størrelser til mine BC. De kan stilles i både hals, bryst, øvre og nedre stolpe. Ergo god justeringsmulighet og noe å vokse inn i. De er dog ikke polstret, som noen foretrekker. 

Om du er helt ukjent med seler, så slenger jeg meg på anbefaling om å oppsøke kompetent utstyrsbutikk. Der finnes også informasjon fra en rekke produsenter på nett hvordan sele burde tilpasses :)

Når hundene her er voksne og finner ut at å trekke er gøy, så får de nye, ordentlige seler som passer dem godt. Glad i Zero DC Short til tur, samt får de nome-/kombisele som sitter som støpt på dem til ski, spark, sykkel osv. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har sett en del på denne: https://www.petxl.no/ruffwear-front-range-harness-sele?fbclid=IwAR0G8cCMm_CJGKFnVihYbNeP1IfCYM6tmnOyWEYdDQx-MWnlwPdVn1seFj4 

Det står: Størrelse    Bredeste delen av brystkassen
XXS              33-43 cm 
XS                 43-56 cm 
S                    56-69 cm
M                   69-81 cm
L/XL              81-107 cm

 

Men føler ikke valpen er i nærheten av 33cm på bredeste delen av brystkassen. 107 cm virker jo sykt stort. passer xxs da?  For dere som kanskje vet mer om størrelser. Engelsk setter valp på 8 uker.

 

Har vært innom 3 butikker i Kristiansand uten mye hell, virka ikke så kompetente, er bare 2-3 igjen, så får se

Endret av TomasJ
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som @maysofienevner, ta en titt på coop. Etter denne typen: https://www.obs.no/kjaledyr/hund/hundeutstyr/hundeseler/2120929?v=Obs-7312132130078

Det er nok ikke bredden foran, men også rundt hele brystet, altså fra skulder til skulder, tipper jeg. Du bør uansett ha med valpen og prøve.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...
On 6/13/2021 at 7:20 PM, TomasJ said:

Jeg har sett en del på denne: https://www.petxl.no/ruffwear-front-range-harness-sele?fbclid=IwAR0G8cCMm_CJGKFnVihYbNeP1IfCYM6tmnOyWEYdDQx-MWnlwPdVn1seFj4 

Det står: Størrelse    Bredeste delen av brystkassen
XXS              33-43 cm 
XS                 43-56 cm 
S                    56-69 cm
M                   69-81 cm
L/XL              81-107 cm

 

Men føler ikke valpen er i nærheten av 33cm på bredeste delen av brystkassen. 107 cm virker jo sykt stort. passer xxs da?  For dere som kanskje vet mer om størrelser. Engelsk setter valp på 8 uker.

 

Har vært innom 3 butikker i Kristiansand uten mye hell, virka ikke så kompetente, er bare 2-3 igjen, så får se

Anbefaler deg å vente til du får valpen og ta den med i butikken og prøve sele om du skal kjøpe en av denne typen. Vi har en Ungarsk Vizsla, som er ganske lik i kroppsbygning som en setter vil jeg tro (?), og denne type seler ble fort for "korte" til han når han begynte å vokse, siden han er så lang i kroppen at den bakre delen av selen gnagde han i "armhulen". Vi endte opp med å kjøpe non-stop sin line harness som passa fra han var 3-8 mnd og har nettop gått opp en str nå :) 

Edit: hehe så nå at det var en gammel tråd :) 

Endret av bie
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...