Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ein tispe , Golden Retriver, 18 måneder.  Den er intelligent og veldig snill hund. Men vi har dessverre noen utfordringer. Hunden er sånn vi ser det nervøs. Den reagerer på eks når jeg kommer inn i huset med en stor kartong eller sist når jeg kom med en mini støvsuger. Jeg ser på henne at hun er forsiktig og trekker seg tilbake en liten stund. Etterpå går det bra. Når vi eks skal inn i et hus som hunden ikke har vært i før setter hun seg på bakbena. Kjempeproblem. Utover det så har vi også følgende utfordringer:

1. Hopper alltid på personer som kommer på besøk. Det virker som hun er glad for å treffe nye personer men det er et problem når det er unger som kommer på besøk  Hunden er stor og kan skade en unge. Etter en stund går det fint. 

2. Hunden har en ustoppelig appetitt. Spiser alt mulig, fra sokker, truser, sko, bamser, rosetrær, i tillegg graver den opp plenen. 

3. Vi har et uteområde ved huset til hunden.  Der kan den lufte seg når den er aleine i huset. Men den bjeffer på alt mulig, selv når det er mørkt og ingen ting skjer.

4. Det er også litt strabasiøst å gå tur med hunden. Spesielt når en treffer andre hunder og personer. Vil hilse på Dem men det blir litt mye av det gode som oftest. 

Er det noen som har noen gode forslag til hva vi skal gjøre for å vende hunden av med disse unoter. Det er ikke første gangen vi har hund. Den forrige var en Cavalier King Charles Spaniel. 

 

 

Skrevet

Velkommen inn her! Har dere vært på valpekurs med hunden? Veldig mye av dette høres ut som unoter som ikke har blitt tatt tak i fra valpetiden og fått utvikle seg til uvaner.

Dette er ganske mange problemer som i hovedsak henger sammen med oppdragelse, og krever konsekvent håndtering framover hvis det skal hjelpe. Jeg vil anbefale et hverdagslydighetskurs, eventuelt å få hjem en instruktør til dere som ser både dere og hunden og hjelper til med et treningsopplegg. Hvis dere bor i Oslo-området kan du gjerne sende meg en PM for anbefalinger.

Veldig mye kan løses med god kontakt og innlæring av alternativ adferd hos hunden. Det vil si at hunden lærer å gjøre noe annet (det dere VIL den skal gjøre) enn det den gjør (f.eks. hoppe på folk). Det enkleste er å starte med å si navnet til hunden, eller en kontaktkommando, og gi den en godbit. Gjenta dette med 5 godbiter et par ganger om dagen i noen dager. Du vil veldig fort få til at hunden tar kontakt med deg for å få godbit ved navnet sitt.

Når dere venter besøk kan en i familien ha hunden i bånd, og ikke la den få hilse før hun har roet seg ned. Ha en fast plass, gjerne et teppe eller en seng, der hun kan ligge og gjerne få noe å tygge på. Hvis hun roer seg greit kan hun etterhvert få hilse, men husk at hver gang hun får hilse så øker forventningen og det blir vanskeligere å ikke hoppe på folk.

Angående spising av alt og graving så er dette en typisk valpe-uvane som har utviklet seg, men det kan hjelpe å gi hunden mer aktivitet. Særlig oppgaver den må bruke hodet litt på, som søk, trening av triks, lydighetsøvelser osv. Retrievere er aktive brukshunder som trenger å få brukt seg, og jeg mener at en slik hund bør ha minimum en god times tur om dagen, pluss litt hjernetrim. Og et par gode lange turer i løpet av uka der hunden får tatt seg ut fysisk enten ved løping, sykling, svømming, trekk, kløv e.l.

Ved bjeffing ute ville jeg bare tatt inn hunden så fort den bjeffer. Da bør hun ikke få lov til å være ute.

Kontakttrening og båndtrening vil hjelpe mye på å gå tur. Siden hun har mye energi så kan det hjelpe å bruke magebelte og strikkbånd, og la henne få trekke i sele for å bruke kroppen sin. Men da trenger dere også god kontaktkommando for å få kontakt med henne i passering av folk og hunder.

Hvis du søker på forumet og leser under kategorien Trening og adferd vil du finne mange råd om særlig båndtrening og passeringstrening.

Men dette er som sagt ganske mye arbeid å ta tak i, så jeg tror dere har vel verdt igjen for å få en god instruktør hjem til dere eller et kurs for å få direkte oppfølging.

  • Like 1
Skrevet

Syntes Simira ga deg ett veldig bra svar, så jeg går ikke så mye mer inn på de detaljene. Det eneste jeg lurer på er, hvor mye stimuli får hunden deres iløpet av en dag?

Tenker da på turer, aktivitet, lek, trening osv?

Dette er jo selvsagt unoter som hunden har lagt til seg og som må jobbes med og læres bort, men mye av det kan også forsterkes om hunden ikke får ut nok energi i løpet av en dag. En Golden er en aktiv hunderase, spesielt de første årene og krever å få utløp for energien sin - om ikke kan den raskt bli krevende.

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Hei, 

Tusen takk for gode innspill. Jeg ser med en gang at det er en del ting som vi ikke er flinke til å gjennomføre/følge opp.

Jeg tar med meg det som er sagt og anbefalt. Takk igjen for det !

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...