Gå til innhold
Hundesonen.no

Stiv og støl gammel hund?


Emmaa
 Share

Recommended Posts

Min elskede border collie hann på 13 år er en kjempelykkelig og ellers frisk gutt. Men de siste dagene har jeg sett at han ikke klarer å legge seg ordentlig ned lengre..

Han "ligger" men baken sin litt opp, ser halen står stivt ut.. Så mistenker han har det vondt. Men han lager ingen lyder og jeg kan klappe og hoppe med han og han vil gjerne leke. Tenker bare det er stive muskler og ledd og alderdom, men er livredd for at noe skal være galt. Orker ikke tanken på at han skal ha det kjempevondt og ikke kunne si det til meg og jeg ikke tolker signalene riktig...

Ikke så lenge siden vi var hos veterinær og da fant vi ut at der var litt skumle nyreverdier, men ikke skumle nok til medisiner eller noe sånt. Bare lett fôrbytte og oftere tissetur.. Huff.. Det er jo sønnen min!! Men vil ikke holde han i live bare for min skyld.. Er det noe å bekymre seg over at han er stiv og støl eller er det noe å bare la han leve med?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøv massasje eller fysioterapi for hunden? Mine får det ca. en gang i måneden for vedlikehold. På den alderen er det alltid forkalkninger og stivheter.

Om han har vondt kan du også prøve smertebehandling som Cartophen eller Galliprant, dyrlegen kan gi deg mer informasjon om dette.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville prøvd massasje eller kiropraktor/fysio. Mine får det ca hver 1 1/2mnd, gamle hunden hadde HD, hoftebrudd og forkalkninger + følges stivheter foran, og det ga henne mange gode ekstra år. 
De jeg har nå får det forebyggende.

Svømming kan også hjelpe. Men ville sjekket med massør/behandler først. 
BOT eller ull kan også hjelpe, pass på at han ikke blir kald. 
Og smertestillende kan også hjelpe mye om det er stivhet/artrose, mange muligheter der så snakk med veterinær. 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, varme er såklart viktig. Selv om de ikke fryser har mine nå ull eller back on track-dekken på når det er under 10 grader ute (de er glatthårede). Og en massør/fysio vil nok gi deg øvelser som er bra for å vedlikeholde kroppen, ulendt terreng, snurre, slalom mellom beina osv.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 hours ago, simira said:

Ja, varme er såklart viktig. Selv om de ikke fryser har mine nå ull eller back on track-dekken på når det er under 10 grader ute (de er glatthårede). Og en massør/fysio vil nok gi deg øvelser som er bra for å vedlikeholde kroppen, ulendt terreng, snurre, slalom mellom beina osv.

Hvilket ulldekken bruker du?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tips!! Har prøvd å massere han litt selv og ser ut til at han synes det er behagelig, umulig å få noe satt opp nå så tett på jul så... Hele hunden er dekket i underull så usikker på om ull kan hjelpe han? Er ikke så lenge han har vært i røntgen og da sa de ingenting så.. Og kampen med medisiner tror ikke verken han eller jeg har lyst til nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...