Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min Tibetanske spaniel på snart 12 år går med veldig små skritt og går veldig sakte på tur , ser ut som han vagger. Stopper mye opp og tar pauser .  Virker stiv og når han skal reise seg fra å ha ligget en stund kan det komme et pip fra han som han tydligvis syns gjør vondt når han reiser seg.  Han er ellers i godt humør , veldig kosete og glad i mat etter han ble kastrert i fjor des. Han har lagt på seg litt, prøver selvfølgelig å gi han  mindre mat og vil jo ha han med på tur siden jeg tenker det er bra for forbrenningen  med trim.   Men det virker ikke alltid som han vil på tur , men jeg lokker han med.  Hva er best å gjøre i denne situasjonen?    la være å ta han med på turer, men heller la han lufte seg i hagen når han vil eller dra han med, for er jo kjekt for han å lukte  og treffe andre hunder også  ?   Noen råd til stivheten han opplever ? Han får fiskeolje og for for kastrerte hunder, er det noe annet som kan hjelpe han?

Skrevet

Vi har også massasje eller fysio ca. en gang i mnd. på våre to på hhv. 10 og 14 år. Hvis det ikke allerede er gjort så er det også lurt med en grundig sjekk hos veterinær, og eventuelt smertestillende dersom hunden har begynt å få giktplager/artroser. Vi vurderer det fortløpende, men foreløpig er begge ganske spreke.

Skrevet

Minner bare 7,5, men hun har HD. Hun får vanntredemølle og laser hver 2-4 uker(prøver ut hver 4 uke nå), kiropraktor ved behov, og går nå på smertestillende. Foreløpig frem til det blir varmere i været. Kiropraktor og smertestillende er det som har hjulpet aller mest på min hund.

Skrevet (endret)

Cartrophen kan også være en mulighet. Det er litt ulike protokoller for intervaller, min får en runde (1 sprøyte i uka i 4 uker) i løpet av vinteren når det er veldig kaldt. Men jeg tror de som er veldig stive heller kan få en sprøyte i måneden kontinuerlig. Såvidt jeg husker skal dette ikke kombineres med smertestillende, så da må man evt. gjøre noen vurderinger dersom hunden f.eks. bruker Metacam eller lignende.

Endret av Wilhelmina

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...