Gå til innhold
Hundesonen.no

Tispevalp jokker på mennesker


Marley
 Share

Recommended Posts

Vi har en blanding av border collie og DSG på 11 mnd. Hun hadde sin første løpetid nå som varte i 3 uker, og i etterkant har hun begynt å jokke på meg og mamma i første omgang. Hvis jeg har tatt på body lotion på beina så begynner hun å slikke det av, veldig ivrig, det har hun gjort hele tiden, men nå glir dette gjerne over i jokking på beinet mitt. Dette har vart i flere uker nå og hun har begynt å gjøre det på flere folk, samboeren min og svigerfar osv? hun gjør det bare helt ut av det blå virker det som og slutter like fort, et par ganger om dagen. Hun har også fått håvne melkekjertler.
noen som har noe erfaring med dette, trodde det bare var hormoner og at det ville gå over etterhvert, men nå har set gått 3 uker fra løpetida var over.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, simira skrev:

Innbilt kanskje? Hvor mye aktivitet får hun?

Når hun begynner å slikke ville jeg uansett avbrutt det før det utvikler seg.

Det er visst litt tidlig for å være innbilt drektig, både alder og tid etter løpetid. 
Hun får mye aktivitet, 3 turer om dagen og lek /agility. Vi får avleder henne så fort hun starter med slikking og jokking og det går helt fint. Så det er ikke noe stort problem egentlig, lurer mer på om noen andre har opplevd dette og om det evt gir seg av seg selv. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Piglet skrev:

Jeg tenker innbilt, min var stresset fra litt før løpetiden til noen uker etter hun hadde fått "valper". Får hun noe mental aktivitet? Jeg ville økt det litt. 

Jeg er hjemmeværende for tiden så hun får mye oppmerksomhet, turer, bading osv, også driver vi med litt agility ute på plenen her med hinderbane, også gjemmer jeg godbiter og trener på triks. Kan ikke skjønne at det skal skorte på hverken aktivitet eller mentaltrening, andre valper sitter jo alene hele dagen mens familien er på jobb og skole. Hun får også masse hvile og jeg oppfatter henne ikke som stresset.  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Marley said:

Ja for du er veterinær eller? En annen veterinær fortalte meg nemlig at det var veldig lite sannsynlig.

Lite sannsynlig kanskje, men det kan likevel skje. Min ble innbilt allerede på første løpetid og nesten med en gang etter løpetiden også. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Th3a said:

Lite sannsynlig kanskje, men det kan likevel skje. Min ble innbilt allerede på første løpetid og nesten med en gang etter løpetiden også. 

Lite sannsynlig at en 11 mnd gammel tispe får innbilt svangerskap? Det er da virkelig helt normalt i den alderen (og mye yngre også). Det har jo en direkte sammenheng med de hormonelle svingninger som oppstår i forbindelse med løpetiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Wilhelmina said:

Lite sannsynlig at en 11 mnd gammel tispe får innbilt svangerskap? Det er da virkelig helt normalt i den alderen (og mye yngre også). Det har jo en direkte sammenheng med de hormonelle svingninger som oppstår i forbindelse med løpetiden.

Jeg har ikke hørt om tisper som blir så påvirket på sin første løpetid, men så har jeg en helt annen rase også. :) Da er det vel vanligere enn jeg trodde, men fullt mulig uansett; som jeg sa til TS.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Th3a said:

Jeg har ikke hørt om tisper som blir så påvirket på sin første løpetid, men så har jeg en helt annen rase også. :) Da er det vel vanligere enn jeg trodde, men fullt mulig uansett; som jeg sa til TS.

Ja, det kan nok helt sikkert være relatert til rase også. Små hunder blir jo gjerne kjønnsmodne tidligere. Min var vel ikke mer enn 6 mnd hvis jeg husker rett, og hun har hatt (mildt) innbilt fra første løpetid.

Endret av Wilhelmina
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan være hormonelt, en 11mnd gammel tispe er en unghund med mye hormoner i sving. Trenger ikke ha noen direkte sammenheng med løpetiden heller, men kan selvfølgelig være hormonelle ettervirkninger av den eller innbilt (som definitivt skjer med "så" unge hunder også, min forrige tispe var innbilt etter hver eneste løpetid hun hadde).

Jukking er også en adferd som kan knyttes til stress eller frustrasjon, som oftest i kombinasjon med at de er unge og hormonelle, men voksne hunder kan også gjøre det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du får det til å høres fryktelig dramatisk ut. Bikkja skal være innendørs om morran og det er ikke min feil at han ikke har vært det for jeg har sagt ifra om dette før, senere på dagen har jeg oversikt og stopper han før han løper langt avsted, da har vi kontroll, men ikke hvis han er 200+ meter unna, da er det for sent for da gidder han ikke å høre. Det er på morran han legger ut på langturer for da er det ingen her til å stoppe ham. Det er jorde rundt her.
    • Når hunden løper lang vekk fra deg, så har du ikke kontroll. Da må hunden være i bånd, og under kontroll. Å ha gps på han hjelper ikke, da hunden fortsatt løper og jager uten kontroll. Her bryter du faktisk loven uansett om det er båndtvang eller ikke. Og denne hunden kan ha skremt eller skadet mange dyr.
    • Takk for svar, denne rare småbitinga er bare i bånd, da er vel det forklaringen,    vi har normalt kontroll på ham litt senere på dagen, det er tidlig på dagen dette er et problem mht å løpe avsted er det gps som sier fra om han er på villspor, men er han et stykke unna gidder han ikke å høre så må trene mer på innkalling, rasen er også sta og egenrådig så dette er ikke så lett Ps takk for dvd tips, sitter i bilen skal se på det ikveld
    • 1. Er dette i bånd, eller løs i lek med andre hunder? Etter min mening skal hunder ikke hilse/leke med andre hunder i bånd, det blir lett konflikter av det. Hvis de er løse har hundene bedre forutsetninger for å bruke språket sitt og unngå konflikt. Hvis denne småbitingen skjer løs i lek/hilsing med andre kan det være smisking eller lek. Det er vanskelig å si uten å se situasjonen. Om dette er noe andre hunder reagerer på så ville jeg unngått å la ham komme inn på hunder på den måten i det hele tatt. 3. Det er båndtvang. Hunden skal være i bånd eller forsvarlig inngjerdet, og ikke være løs utenfor båndtvangen uten at den er under kontroll. Det vil si at du rimelig skal kunne kalle inn hunden under de fleste forhånd. Også utenfor båndtvangen skal du ha kontroll, det er ikke bare å slippe ut hunden for å lufte seg selv, den kan gjøre stor skade om den møter på feil hund, person, bil eller vilt dyr. Eller bli skadet selv. Når det er snakk om å trene innkalling så er det for å lære hunden en respons på innkallingskommandoen som er å komme til deg, uansett hva som skjer. Det handler om å venne hunden til å alltid lytte til deg, og alltid respondere på kommandoen. Langlinen gir deg mulighet til å holde igjen hunden og stoppe den fra å f.eks. løpe etter folk eller dyr, uten å måtte bruke en innkallingskommando som ikke virker. Jo oftere du bruker innkallingskommandoen der hunden IKKE responderer, jo dårligere blir den. Jeg kan anbefale opplegget Really Reliable Recall, som du kan kjøpe på DVD eller bokform:https://www.dogwise.com/really-reliable-recall-train-your-dog-to-come-when-called-no-matter-what-dvd/    
    • 1) hunden min går veldig opp i ansiktet på andre hunder og på  kan han "småbite" han dem i leppa/nesa, det blir ikke sår men hva er dette for noe? Det er ikke noe koselig, hunden vår har voldsomt mye energi, er ekstremt sosial og merket han kan være litt alfa (dominerende) 2) på asfalt holder jeg kanskje 15 km/t med kickbike, dvs rask jogging eller rask trav, prøver å bremse så han ikke akuratt løper, ellers er han mye på siden av asfalten men håper det er ok fart 3) bikkja vår har hatt det litt for enkelt med å gå hvor han vil, han har faktisk blitt venn med en rådyr familie fra da han var valp som jeg ikke har skjønt hvordan har skjedd men katter går ikke bra. Vi bor landlig til men i vår fikk han en uvane med å løpe bort til en vei der det ofte luftes andre hunder hvis han slipper ut om morgenen, dette er ikke bra særlig nå når det er båndtvang. Når det snakkes om å trene innkalling med langline er det bare å venne ham til å være i nærheten når vi går en liten tur med langline over jordet feks og gi beskjed om å komme tilbake når han går for langt? Takk for svar.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...