Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Er det noen som har erfaring med å hente valp med fly når valpen risikerer å havne på maksgrensen for tillatt vekt?

Har sett litt på data fra andre oppdrettere av rasen som viser at valpene kan bikke 6 kg før 8 uker, og vesken til å ha valpen i har oppgitt vekt 1,75. Er 8kg- grensen absolutt, eller går det i praksis fint selv om vekten f.eks kryper opp til 8,5?

Skrevet

I utgangspunktet er vel grensen absolutt, men som det skrives over er det stor sjanse for at den ikke blir veid. Reglene sier også noe om hvor stor baggen skal være ifht. hunden, men også det er noe som ofte ikke blir overholdt tror jeg. Vil tro at sjansene er gode selv om den bikker over 8 kg., men at du må være forberedt på at det er en risk å ta og i verste fall blir dere ikke sluppet om bord.

Skrevet

Jeg tenker også at jeg ikke ville stappet min 8,5 kg hund i en flybag i en time eller mer. Selv om det teknisk sett er mulig så er det ikke noe komfortabelt for hunden, og man bør ikke satse på at de tillater å ta hunden ut av bagen under flyturen heller.

  • Like 1
Skrevet

Vet om folk som har blitt nektet å ta valpen inn i kabinen. Måtte kjøpe flybur på flyplassen og sende valpen i lasterommet istedenfor. 

Skrevet

Hm, det hørtes jo ikke så greit ut. Valpen blir ikke 8 kg, men det er en risiko for at valp+"bur" bikker 8. Det er snakk om til sammen 3 timer på fly, fra nord til sør. Har svært lite lyst å sende en 8 ukers valp i lasterommet.

Skrevet

En frisk valp tåler helt fint en flytur i lasterommet, så lenge den blir tilvendt buret og har en positiv opplevelse av det (og har sett litt annet enn innsiden av oppdretters stue før avreise, helst). Sørg for mental og fysisk aktivisering før turen, og er sannsynligheten stor for at den sover mesteparten av tiden.

Jeg ville ihvertfall ikke puttet en i grenseland stor hund/valp i en flybag i tre timer, da heller kjørt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...