Gå til innhold
Hundesonen.no

Bjeffing hos shetland sheepdog


Recommended Posts

Skrevet

Vår sheltie er mer stille enn vi hadde trodd ut i fra "ryktet". Nå er det en veldig balansert hund i utgangspunktet, som gjør sitt for at lydnivået er lavt. Ingen gneldring uten grunn.

Hun bjeffer typisk hvis det ringer på og fram til hun får hilse på besøket. Hun bjeffer også hvis hun står på terrassen og ser folk gå forbi på veien. Vi bor øde til, så hadde det vært et mer folksomt område hadde vi nok lett plukket det av henne. Bjeffer sjeldent på tur, men kan si ifra om vi går i skogen og plutselig møter folk. Er endel lyd under lek. Hun er stille på treninger og utstillinger. ?

  • Like 1
Skrevet

Blaze bjeffer under lek med andre hunder, når det ringer på døra/kommer folk og generelt i situasjoner hvor han girer seg opp. Om de andre hundene bader feks står han på land og bjeffer. 

  • Like 1
Skrevet

Familiens sheltie bjeffer når det kommer besøk frem til de hilser på henne, under lek, hvis noen går forbi huset og hun er på verandaen, eller når pus gjør noe han ikke har lov til. Hun bjeffer også når hun blir sjalu, eller når vi gjetter riktig på hva hun vil (do, få mat eller vann, eller leke), eller om katten mangler mat eller vann. Enkelte ganger bjeffer hun også på andre hunder når vi er på tur. Det skal sies at min stemor (eieren) ikke er flink til å trene hund og være konsekvent. 

  • Like 1
Skrevet
På 8/4/2019 at 12:26 AM, Snickers skrev:

Min bjeffer ved lek og hvis han blir gira. Iblant på andre hunder. Stille ellers. :)

Takk for svar. Ser forresten at du har lapsk vallhund i tillegg til sheltie? Jeg har også en lapsk vallhund, men skal hente hjem min første sheltie om tre uker :)

Skrevet
20 timer siden, Loppa skrev:

Takk for svar. Ser forresten at du har lapsk vallhund i tillegg til sheltie? Jeg har også en lapsk vallhund, men skal hente hjem min første sheltie om tre uker :)

Har en lapsk vallhund også ja (som er enda mer stille). De er utrolig fine med hverandre, du har mye å glede deg til :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...