Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvis NKK er arrangør så sier deres reglement at: "hunden må være registrert i NKK eller i register anerkjent av NKK.".

Det er vel potensielt noe utstilling som ikke skjer i NKKs regi, da gjelder andre regler avhengig av arrangør. 

  • Like 1
Skrevet

Jeg spurte de i NKK på Mail og de skrev at jeg måtte sende orginalen fra SKK og kjøpskontrakten. Er det ikke veldig skummelt å sende orginalen fra meg? 

Men må jeg ha hunden registrert i NKK for at hunden skal stå på min side på NKK?

Skrevet
Just now, Evelina said:

Jeg spurte de i NKK på Mail og de skrev at jeg måtte sende orginalen fra SKK og kjøpskontrakten. Er det ikke veldig skummelt å sende orginalen fra meg? 

Men må jeg ha hunden registrert i NKK for at hunden skal stå på min side på NKK?

Det er sikkert noen som har vært gjennom dette før som kan hjelpe deg bedre enn jeg kan, men reglene sier også: "utenlandsk hund som oppholder seg i en Norge, og som eies/deleies av person bosatt i Norge, skal omregistreres til NKKs register før påmelding." 

Så dersom hunden er registrert på deg hos SKK, så må du omregistrere den til NKK før du kan melde deg på. Da står det her at de skal ha enten originalt registreringsbevis fra SKK og kopi av kjøpekontrakt. Eventuelt skriftlig melding fra oppdretter om hvem som eier hunden.

Jeg ville ikke vært veldig redd for å sende fra meg originalen (men skjønner ikke helt hvorfor de må ha den, og ville selvsagt tatt kopi for å ha selv). Jeg regner med det er ordnede forhold hos SKK slik at om den mot formodning skulle bli rotet bort så kan det bestilles ny. Forutsatt at alt er på stell og du er registrert som eier hos SKK. 

  • Like 1
Skrevet

Du må sende inn originalen , så stempler de. I aller værste fall kan du få ut et duplikat av originalen OM den skulle bli borte . Du kan sikkert kjøre inn med papirene selv om du ikke stoler på posten. 

  • Like 1
Skrevet

Du må omregistrere hunden til nkk for at den skal stå på din side, ja. Og for å få starte konkurranse eller stille på utstilling. 

Kommer stamtavla bort får du nok en ny, og jeg vil tro det er forholdsvis trygt, viss ikke hadde de vell endret praksis for lenge siden. Har omregistrere en del hunder og det har alltid gått bra? greit å ta vare på pass og kjøpekontrakt, sånn i tilfelle, så.du har bevis. Med mindre du kjenner oppdretter/forrige eier godt og vet det ikke blir noe krøll der om du mangler bevis. ?

  • Like 1
Skrevet

Jeg omregistrerte hund fra SKK til NKK for ett års tid siden. Stamtavlen forsvant på vei hjem i posten, og etter over ett halvt år med mye ringing, mail og klaging kontaktet de SKK og fikk tak i ny til meg. Men jeg var nok bare veldig uheldig. Dette er jo noe som blir gjort mye så er nok trygt. De ordner opp, selv om de kan være litt vrange. :)

  • Like 1
Skrevet
11 hours ago, Evelina said:

Vet dere hvor lang tid det vil ta sånn cirka? En måned?

Etter du har sendt inn, regner de vel 4 uker på registrering før de sender den tilbake ?

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Kommer bare hunden opp på min side av seg selv? Må jeg betale omregistreringsavgift og hvordan gjør jeg dette?

Det er nå tre uker siden jeg sendte inn papirene men jeg har ikke hørt noe.

Skrevet

Er det fra jeg sender det inn det blir regna om hunden er under 3 måneder og eller over 3 måneder? Da jeg sendte inn var den under 3 måneder men nå er hun over 3 måneder.

Får jeg bare regninga automatisk på nettbanken da? Burde vell få den snart da det kun er en uke til. Siden da har det gått behandlingstiden på 1 måned.

Skrevet
8 timer siden, Evelina skrev:

Er det fra jeg sender det inn det blir regna om hunden er under 3 måneder og eller over 3 måneder? Da jeg sendte inn var den under 3 måneder men nå er hun over 3 måneder.

Får jeg bare regninga automatisk på nettbanken da? Burde vell få den snart da det kun er en uke til. Siden da har det gått behandlingstiden på 1 måned.

Du må se på omregistrering av utenlandsk hund, da har ikke alder noe å si:

 

«Omregistrering av utenlandsk hund:

  • Ikke-medlem: kr 1 640
  • Medlem: kr 820»

Vet ikke om faktura kommer i nettbank eller i posten, men den dukker nok opp snart.

  • Like 1
Skrevet

Jeg fikk akkurat stamtavle mi tilbake (stemplet). Fikk først automatisk regning i nettbanken, så kom hun opp på min side på NKK i forrige uke, og så fikk jeg stamtavlen tilbake idag sammen med et eierbevis. Det tok mer enn en måned, 5-6 uker kanskje. 

  • Like 1
Skrevet

Når valpen da blir registrert i Nkk. Beholder da valpen fortsatt registreringsnummer fra Sverige. Altså SE•••••/2019 ?

Eller får valpen nytt. NO•••••/2019 ? Når den da blir registrert i NKK.

Skrevet
3 hours ago, Evelina said:

Når valpen da blir registrert i Nkk. Beholder da valpen fortsatt registreringsnummer fra Sverige. Altså SE•••••/2019 ?

Eller får valpen nytt. NO•••••/2019 ? Når den da blir registrert i NKK.

Den beholder det svenske.

  • Like 1
Skrevet

Når en utenlandsk hund registreres i NKK beholder den det opprinnelige reg.nummeret. I andre land får den nytt reg.nummer. 

  • Like 1
Skrevet
14 timer siden, MollyC skrev:

Når en utenlandsk hund registreres i NKK beholder den det opprinnelige reg.nummeret. I andre land får den nytt reg.nummer. 

Ååå ja da skjønner jeg hvorfor noen får nytt reg.nummer mens andre ikke får.

Kjekt å vite.

Skrevet

De som da bor i Sverige og skal omregistrere valpen sin til SKK. Altså motsatt av hva jeg gjør. Får de da nytt registreringsbevis?

Moren til valpen er opprinnelig fra Danmark men det står at den er SE•••••/fødselsår. Og ikke DK•••••/fødselsår.

Ett sted står det DK mens ett annet sted står det SK.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...