Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vet dette er en merkelig tittel, men saken er at jeg leter etter hva dette heter.  Og finne ut hvordan man lager det.

Skal prøve å forklare. Jeg har vært borti det på kurs, søndagsskole osv. Det begynner med en flip over med firkanter etter hverandre. Så fortelles det en historie, samtidig som det fylles ut visse deler av firkantene og tilslutt så kommer det fram et ord.

Noen som skjønte noe som helt av dette????

 

Skrevet

Nei.

Du tar en firkant, gjerne flere etterhverandre. En fyller i deler av firkanten, så de former en stor bokstav.

Jeg aner ikke hvor jeg skal begynne å lete..

Skrevet
56 minutes ago, Debbie said:

Nei.

Du tar en firkant, gjerne flere etterhverandre. En fyller i deler av firkanten, så de former en stor bokstav.

Jeg aner ikke hvor jeg skal begynne å lete..

Jeg tror jeg vil anbefale å begynne hos fastlegen. Hvis du legger fram saken slik du har gjort her så føler jeg med sikker på at du vil få masse hjelp! ? :D

Neida. Jeg har ingen anelse hva dette dreier seg om, men kanskje hvis du klarer å beskrive hvordan denne leken henger sammen, så finner vi ut av det. Hva utløser at man "fyller i deler av firkanten"? Hvor mange deler er det i en firkant? Når det er flere firkanter slik at det blir et ord, er det da bare et helt tilfeldig ord, ala hangman? Hva er målet med dette...Lek? Underholdning? Konkurranse? For å få fram et eller annet poeng/læring? Hvor kommer historien du nevner inn i bildet? 

Jeg ble faktisk oppriktig nysgjerrig på dette! :D

 

Skrevet
6 hours ago, tillien said:

 Jeg ble faktisk oppriktig nysgjerrig på dette! :D

Jeg og! :D

Det minner meg litt om noe vi drev med på barneskolen. Vi hadde et brett med firkanter som skulle plasseres på gitte steder i brettet som løsning på en oppgave. Når alle firkantene var plassert snudde man brettet, og hvis alle løsningene var riktig dannet firkantene et gitt mønster.

Dette hørtes sikkert akkurat like forståelig ut som beskrivelsen i startinnlegget ?

  • Haha 1
Skrevet
1 hour ago, Wilhelmina said:

Jeg og! :D

Det minner meg litt om noe vi drev med på barneskolen. Vi hadde et brett med firkanter som skulle plasseres på gitte steder i brettet som løsning på en oppgave. Når alle firkantene var plassert snudde man brettet, og hvis alle løsningene var riktig dannet firkantene et gitt mønster.

Dette hørtes sikkert akkurat like forståelig ut som beskrivelsen i startinnlegget ?

Løko! Elsket det på barneskola :)

Skrevet
4 hours ago, Wilhelmina said:

Jeg og! :D

Det minner meg litt om noe vi drev med på barneskolen. Vi hadde et brett med firkanter som skulle plasseres på gitte steder i brettet som løsning på en oppgave. Når alle firkantene var plassert snudde man brettet, og hvis alle løsningene var riktig dannet firkantene et gitt mønster.

Dette hørtes sikkert akkurat like forståelig ut som beskrivelsen i startinnlegget ?

 

1 hour ago, ChristinB said:

Løko! Elsket det på barneskola :)

Neida, beskrivelsen var god og jeg husket med en gang spillet, men jeg husket heller ikke navnet. Ikke en gang helt når ChristinB nevner det, men det ringer en liten bjelle langt der bak. Jeg syntes imidlertid det var veldig kjedelig, så jeg forsøkte alltid å ikke bli for tidlig ferdig med ting. Fra 1-3 klasse var det nemlig Løko som var premien (eller straffen, alt etter som) dersom man ble raskt ferdig med oppgavene.

Skrevet

Løko husker jeg også, de har tilogmed sin egen fb side. Jeg synes det var kjempekjedelig.

Men det var ikke det jeg tenkte på.

 

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det heter tale-male eller malebrett på norsk, og scetchboard på engelsk. Hvis du googler det, så kommer det opp noen bilder som gjør at du kan se hvordan bokstavene blir laget. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...