Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Jeg er høyst skeptisk til dem. De oppgir ingen navn på sidene for hvem som har ansvaret for innholdet. Om man går videre til facebook ser man at de har tilknytning til en hundeskole som driver etter prinsippene til "den norske hundehviskeren", som er metoder jeg vil holde meg langt unna selv og fraråde andre. Det i seg selv betyr selvfølgelig ikke at det veterinærfaglige rådene er feil, men jeg vil gjerne vite hvem som gir meg råd og på hvilket grunnlag. Dessuten er det svært få eller ingen alvorlige sykdommer hos hund som kan eller bør diagnostiseres over nett.

Jeg fikk også et treff der da jeg googlet etter et helseproblem og fikk svar om at dette MÅTTE opereres for å bli bra. Vel, hunden min er kvitt problemet, fortsatt kvikk og frisk, helt av seg selv...

Endret av simira
  • Like 2
Skrevet
1 time siden, simira skrev:

Jeg er høyst skeptisk til dem. De oppgir ingen navn på sidene for hvem som har ansvaret for innholdet. Om man går videre til facebook ser man at de har tilknytning til en hundeskole som driver etter prinsippene til "den norske hundehviskeren", som er metoder jeg vil holde meg langt unna selv og fraråde andre. Det i seg selv betyr selvfølgelig ikke at det veterinærfaglige rådene er feil, men jeg vil gjerne vite hvem som gir meg råd og på hvilket grunnlag. Dessuten er det svært få eller ingen alvorlige sykdommer hos hund som kan eller bør diagnostiseres over nett.

Jeg fikk også et treff der da jeg googlet etter et helseproblem og fikk svar om at dette MÅTTE opereres for å bli bra. Vel, hunden min er kvitt problemet, fortsatt kvikk og frisk, helt av seg selv...

Har du prøvd time hos de? 

 

Skrevet
5 minutes ago, chili said:

Har du prøvd time hos de? 

 

Nei, og jeg kommer ikke til å gjøre det. Jeg bruker min faste, lokale dyrlege som jeg stoler på og som undersøker hunden fysisk.

Skrevet
27 minutter siden, simira skrev:

Nei, og jeg kommer ikke til å gjøre det. Jeg bruker min faste, lokale dyrlege som jeg stoler på og som undersøker hunden fysisk.

Eg har prøvd de flere ganger og har dårlig erfaring. De svarer kort og skal ha veldig godt betalt. 

Skrevet
12 minutes ago, chili said:

Eg har prøvd de flere ganger og har dårlig erfaring. De svarer kort og skal ha veldig godt betalt. 

Prøv en annen dyrlege? Gode telefondiagnoser kan være vanskelig nok for mennesker, med unntak av veldig enkle og åpenbare saker, kan ikke se for meg at det blir noe lettere med hunder som jo ikke engang har mulighet til å kommunisere på egne vegne.

Det virker som om du egentlig er litt på jakt etter en fagperson som tar seg tid til å snakke litt med deg og som kan betrygge deg, eller? Bruk litt tid på å finne den dyrlegen. Når du bestiller time kan du forklare at du er litt stresset, forklare de ulike tingene som gjør at du er bekymret og nevn at kanskje du har Googlet litt for mye - men du vil heller dra én gang for mye enn én gang for lite. Få en full helsesjekk og be dem sette av litt ekstra tid - nettopp for at du kan bli beroliget. Man skal ikke undervurdere effekten av en fagperson som klarer å roe ned overivrige Google-hypokondere (vært der, gjort det!). Så får man heller bruke "hysterisk hundeforelder"-kortet, det har jeg også gjort. Jeg tenker at en del av jobben som både dyrlege og lege er å faktisk snakke ordentlig med de som er innom, men det er ikke alltid så lett å ta seg tid til det med stramme timeplaner. De svarer gjerne kort fordi de tenker at det ikke er behov for noen lengre redegjørelser - hunden (eller du) er jo frisk. Da hjelper det å ha sagt ifra på forhånd at man faktisk trenger litt omsorg og grundige forklaringer. De aller fleste vil nok gi deg det når du ber om det! Bare vær tydelig :) Hvis det er noen trøst så vil du mest sannsynlig klare å slappe mer av etterhvert, altså.

Men, hvis det er slik, som @simira indikerer, at hundehelse.no peker deg rett i retning av dyre operasjoner o.l. så vil en konsultasjon der neppe føre til at du føler deg noe tryggere når det kommer til hundens helse. Så se om du finner en god, fast dyrlege først.

  • Like 1
  • Thanks 3
Skrevet
Just now, chili said:

Har du noe forslag til dyrlege på nett eller som du kan anbefale? Gjerne skriv nett adresse. Og Mail adresse? 

Jeg vil ikke anbefale noen dyrlege på nett, men et skikkelig dyrlegekontor som kan se fysisk på hunden din, ta nødvendige prøver og vurdere helheten.

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Jeg vil ikke anbefale noen dyrlege på nett, men et skikkelig dyrlegekontor som kan se fysisk på hunden din, ta nødvendige prøver og vurdere helheten.

Ok. Pleier å melde med Fredrikstad dyrehospital eg. De er veldig flinke. Og tar ikkje betalt for det.

Skrevet
18 timer siden, chili skrev:

Ok. Pleier å melde med Fredrikstad dyrehospital eg. De er veldig flinke. Og tar ikkje betalt for det.

De 2 som tar seg  kraftig betalt for time på nett er moengs dyreklinikk og hundehelse.no. Det er de 2 som tar seg kraftig betalt. De andre eg har spurt svarer hyggelig. Men tar ikkje betalt. Moengs dyreklinikk den dyreste man kan bruke. Ikkje svarer de så hyggelig heller. Der betalte eg tusen kr omtrent for å få svar på  mail. 

Skrevet

Er det en grunn til at du ikke vil dra fysisk til en veterinær? 
En konsultasjon på nett som koster mer enn et normalt veterinærbesøk er for meg svært lite attraktivt (men vi er alle forskjellige :) ). 
Hvis det gjelder diverse spørsmål som man ikke behøver konsultasjon for, ville jeg vurdert å brukt google eller annen søkefunksjon, og sjekket kildene nøye heller. 
Ligger mye god (og mindre god) info på nett, helt gratis :) 

  • Like 2
Skrevet

Jeg synes det er flott at de tar seg godt betalt for konsultasjon på e-post. Tenk så mye mer tid som går med på å skrive frem og tilbake med noen sammenlignet med å gå igjennom det samme på en time på klinikken. Svarer de utenom vanlig arbeidstid så håper jeg de i tillegg legger på ekstra. 

Om hunden har en diagnose og det er snakk om diskusjon rundt dette så er det greit, men om det er noe nytt som dukker opp ville jeg aldri gått rett på en nettkonsultasjon. 

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...