Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva kan gis for å få mykere avføring?


Djervekvinnen
 Share

Recommended Posts

Mynte fores med V&H og får iblant veldig hard avføring. Det blir liksom sittende fast der bak og kommer ikke helt igjennom. Dette er svært smertefult og hunden hyler og bærer seg helt til det plutselig plopper ut. Idag måtte jeg prøve å hjelpe til. Bæsjen var helt steinhard. Etterpå kom myk bæsj ut.  Stakkars liten. :(  Hva kan jeg tilsette i maten for å hjelpe på?    Det skjer ikke hele tiden,men nå og da. Syns så synd på ho når hun hyler slik. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Olje, vann, tørrfôr, rå eller kokte grønnsaker. Alternativt kokt ris (ene sorten V&H er jo tilsatt ris, for hunder som plages med for hard avf.)

Legge til: du kan egentlig legge til uendelig mye. Spørsmålet er hva du selv er komfortabel med å gi :) 

Endret av Shokata
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mira sleit med det samme. Jeg endte med å gi litt tørrfor til frokost hver dag for å holde magen i sjakk. I perioder det var ekstra ille fikk hun kokte gulrøtter, og var det helt krise fikk hun 1 ss parafin i maten. Det som funka best var dog når hun gikk løs i stallen og spiste så mye møkk hun ville :lol: 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Takker for tips! Gulrot og potet(kokt) liker hun godt,og ris. Kan jo tilsette noe  av det. Hva med biola? 

Hunder har litt annen probiotika enn oss, og vil ikke ha full effekt av biola. Det fikk i alle fall jeg beskjed om da min måtte få masse antibiotika og sånn. Min blir også hard i magen av bare V&H, så jeg fôrer med tørrfôr i tillegg. Jeg har undersøkt før og fant informasjon om at det hundene mangler når de får ferdig oppmalt råfôr er fiber, og alt av grønnsaker, kruskakli og brun ris (fiberet er i skallet på risen) gir fiber. Det er også viktig at hunden får i seg nok væske. Nok fiber, men for lite væske gjør det verre! 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Djervekvinnen skrev:

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Olje smører jo systemet, og vil nok også hjelpe :) Håper du finner ut av det! 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Er olivenolje OK? Gav det til hundene imårres og de likte det. Har også gitt knekkebrød som de knasker i seg.  Usikker om hun får nok væske i seg. Jeg gir maten halvtint fordi hundene liker det best, så det er litt vanskelig å blande vann i det.  Men får se om jeg får det til på et vis.

Jeg gir vann i matskåla med littegrann olje i hver dag for å få dem til å drikke mer. Bruker av vår matolje: olivenolje, gresskarfrøolje eller riskliolje. Det drikker de med glede uansett om de er tørste eller ikke. 

Ene hunden får kokt kål eller kålrot i råfôret sitt for å fylle opp, for den har lett for å legge på seg og alt den får utenom av treningsgodbiter trekkes fra på matporsjonen. Kål og kålrot tilfører lite energi/kcal og er velsmakende og billig. Fryser ned i raus porsjonsbit og serverer frossen. Da fungerer det som tannrens også, særlig kålen. Aldri rå kål, det er hardt for magen og gir dem dårlig ånde. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Igår fikk hun kveldsmat bestående av vom&H, en dæsj olivenolje, vann, et fiber knekkebrød, to kokte gulrøtter og et par kokte potet, og en dæsj biola.   Og imårres fikk hun en brødskalk av mitt hjemmelagde speltbrød med lite gjær.  Så spent på å se hvordan fordøyelsen blir.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
    • Hva med vanlig cocker? Eller amerikansk cocker? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...