Gå til innhold
Hundesonen.no

Springer Spaneil


yoloomg
 Share

Recommended Posts

Ble litt gira på springer spaniel rasen, har lest en del her men ikke så mange som har de.

Har litt spørsmål; setter pris på svar, og fra de som bare har knapt vært borti rasene.

- Hva er forskjellene på Engelsk og Welsh SS i gemytt og jaktmåte?

- Hvordan er de på tur i skog og mark, er det hele tiden "jakt jakt jakt?"

- Hva motiveres de best av, leke eller godbiter?

- Hvordan kan man forvente at de er med andre husdyr som katter, høner, kaniner, sauer, hester og kyr? (mtp jaktinstinkt)

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en springer i familien. Fantastisk familiehund. Tror ikke hun vet at hun egentlig er en jakthund. Går alltid løs, har en veldig liten radius og går gjerne bare 1-2 meter fra deg. Fantastisk turhund da. Hun går overrens med alle dyr jeg har utsatt henne for, er nysgjerrig men ikke noe jaktfakter. Minus at hun ikke motiveres av leke i det hele tatt, her går det kun i godbiter. En litt bedagelig, men ekstremt snill og ukomplisert hund. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har kjent flere, trivelige hunder med lavt til moderat aktivitetsnivå. Greie med andre hunder, folk og husdyr. Med unntak av en som var avstikker/ikke lot seg fange er de også enkle å ha løse. Ikke stor radius og ikke mye jakt. De skal jo ha liten radius og jakte nær eier opprinnelig og.

De jeg kjenner tar gjerne både lek og mat ?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

21 hours ago, yoloomg said:

- Hva er forskjellene på Engelsk og Welsh SS i gemytt og jaktmåte?

Welshen er litt mer... lurvete i gemyttet, er mitt inntrykk. Mye nervøsitet og redsler. Engelsk springer har jeg utelukkende god erfaring med, trivelige og glade hunder uten noen diller.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Diskuterte senest i går hvorfor ESS ikke har blitt vel så utbredt som welshen. Nå kjenner jeg bare etpar ESS (en av hver variant), men en god del welsher, og må si jeg har et bedre inntrykk av den engelske. Opplever mye nervøsitet og stress (og svært mye sep.angst) blant welshene. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, Wilhelmina skrev:

Welshen er litt mer... lurvete i gemyttet, er mitt inntrykk. Mye nervøsitet og redsler. Engelsk springer har jeg utelukkende god erfaring med, trivelige og glade hunder uten noen diller.

Enig. Også mye allergi og en del HD på rasen. Og separasjonsangst har jeg hørt. Er vel en grunn til at ESS er mye mer populær dessverre :no:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bilder fra tur på Hemnessjøen.
    • My gawd! Tenkte jeg skulle være smart og be Ede om utgangsstilling uten godbit fremme. Han har tatt det på verbal cue uten håndsignal lenge, og har koblet at det fiskes opp godis fra lomma om den ikke er i hånden. Tiden var inne, trodde jeg.  Middagen stod klar i en boks i hylla, men han så meg ikke sette den der, og den har stått der lenge med lokk på, så han koblet ikke fra lukten at det var tid for servering da jeg ba ham i utgangsstilling. Han bare så dumt på meg. Ba flere ganger. Fikk en halvhjertet sitt en halvmeter fra i 90 graders vinkel på håndsignal uten godbit. Han skulet mistenksomt på meg. Ga ham en matbit allikevel for å hinte om at de ville hagle om han bare gjorde som han fikk beskjed om. Ba på nytt om det samme. — Nope, mente Ede om det.  Spin? — Okey da. Sakte, uengasjert, ikke en full rotasjon, men fikk en matbit for den. Twirl? — Fine. Ga en uengasjert, men håpefull twirl.  Fikk matbit for den også. Ba ham om utgangsstilling høyre, fordi jeg tenkte han kanskje var mer interessert i noe han nylig har lært og ikke er lei av. — Ikke interessert. Brukte håndsignal og fikk noe halvhjertet, slapt, tregt, skeivt, og han satte seg seigt for langt bak. Fisket frem en matbit fra boksen allikevel. Målet er å få ham til å forstå at det kommer belønning selv om den ikke er i hånden, det ikke lukter fra lommene og jeg ikke har godbitpung på meg.  Utgansstilling venstre?  — Håner du meg?!  La på håndsignal. — Hvor er maten?! Ede snuste demonstrativt på hånden, så foraktelig og bebreidende opp på meg og FNØS, som for å sette meg på plass om at han ikke er slaven min, it's the other way around, bitch! Jeg "hjalp" ham til posisjon med fysisk makt, eller forsiktig guidance med hendene, alt ettersom en ser det. Han var sur, men tok matbiten for "vel" utført oppdrag.  Så tok jeg en matbit i hånden, og jaggu var det en som våknet, gitt! Kvikk og presis og rask og PÅ som en champion. Ingen slinger i valsen når det var godbit i hånden. Ba ham en gang til uten noe i hånden eller lomma. Han ble sint. Så gjennomført fornærmet av å bli utsatt for the AUDACITY fra meg. Å ***** be ham opptre som en sirkusklovn uten å gi ham lønnsgaranti kunne jeg bare drite og dra for.  You had to be there. Det ansiktsuttrykket hans. Kroppsspråket. Lyden. Ikke snakk om at han ville nedverdige seg til å gjøre triks uten å VITE med absolutt sikkerhet at det ble betalt per triks i en faderlig fart. Resten av middagen står på hylla mens jeg revurderer life choices, metoder og strategier over en kaffe.  Stemningen er til å ta og føle på her backstage i oppløpet til sportskarrieren og det ser mørkt ut for øyeblikket. 
    • Litt kortere tur i dag, med Maps Timeline på. Viste seg at den kortere turen var 44 min uten stans. Ikke rart Ede ble sliten i går.  Det er altså padde flatt rundt her vi bor nå, og Mutterns gamle traver av en hjerne som har navigert i by og kuperte landskap hele livet, den tolker tydeligvis alt synlig som mye nærmere enn det egentlig er. Får mæppe rute i en æpp og sjekke nøyere før vi går nye turveier fremover. Ede har ikke oppdaget verken pinner eller bading ennå, og aner ikke hva slags paradis av et lykkeland mange andre hunder synes han sitter i her.
    • Han er utrolig søt og pen 😍 Jeg hadde slitt veldig med å ikke la det søte kjekkastrynet der få tvinne meg rundt potene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...