Gå til innhold
Hundesonen.no

Uttørket pels?


Wildlife
 Share

Recommended Posts

Bikkja vår (malamute) har bada ekstremt mye i sommer. 

Pga varmen er det den eneste treninga omtrent så har vært mulig samt han er en badenymfe. 

Nå har han røyta så vannvittig ned som aldri før. Til og med dekkhåra røyter han av. Det er igjen et lite lag med ull spm føles som det er litt tova. 

Jeg går ut ifra enten dette skyldes varmen eller badinga eller begge deler. Han har aødri røyta ned i den graden før. 3 år gammel nå. 

Jeg lurer på om det finnes noe god måte å hjelpe han på vei ifht om pelsen er tørr/uttørket?

Klok av skaden og det er allerede skjedd. Må vi bare vente eller er det noe vi kan gjøre?

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om du ikke tror det er fôret, er det ikke veldig uvanlig at de røyter skikkelig ned innimellom. Dekkhåra røyter på mine innimellom også. Ikke nødvendigvis hvert år. Så om han er i fin form, og dere ikke har gjort noen store endringer med foringa hadde jeg vente å sett om pelsen kom tilbake på vanlig måte ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 minutt siden, Heidihj skrev:

Om du ikke tror det er fôret, er det ikke veldig uvanlig at de røyter skikkelig ned innimellom. Dekkhåra røyter på mine innimellom også. Ikke nødvendigvis hvert år. Så om han er i fin form, og dere ikke har gjort noen store endringer med foringa hadde jeg vente å sett om pelsen kom tilbake på vanlig måte ?

Ja nei det eneste forskjellen her er at han har badet mye. Men kan være han bare har en "full utskiftning" da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min kleinspitz røytet sånn en gang, så helt snodig ut :sleep: men da sa oppdretteren at det var på grunn av for mye bading i hvert fall. Jeg sluttet å bade henne og så kom det tilbake etter en stund :)

Ellers får jeg ofte tips om å gi egg for fin pels, men vet ikke hvor effektivt det er. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...